Chris Froome túži vybojovať piaty triumf na Tour de France. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|1. jan 2020 o 23:30

Brit zverejnil prognózu na rok 2020.

BRATISLAVA. Uplynulý rok priniesol v cyklistike viacero prekvapení. O mnohé sa postarali mladíci, ba dokonca nováčikovia.

Napríklad víťazom slávnej Tour de France bol najmladší cyklista v povojnovom období – iba 22-ročný Kolumbijčan Egan Bernal.

Nebol jediným prekvapením roka. V novej sezóne sa budú mladíci snažiť svoju pozíciu potvrdiť.

Päťnásobný olympijský víťaz Bradley Wiggins si zaprognózoval a vymenoval troch cyklistov, ktorí podľa neho budú v tomto roku žiariť.

Podľa neho to budú Belgičan, Brit a Holanďan. Jeden z nich sa vraj stane aj olympijským víťazom v Tokiu.

Froome sa vráti silnejší

Podľa Wigginsa sa bude dariť najmä Belgičanovi Remcovi Enevepoelovi.

„Mal fantastický premiérový rok medzi profesionálmi, napríklad dosiahol víťazstvo na klasike San Sebastian. Môžeme od neho čakať v tomto roku veľké veci a myslím, že je len otázkou času, kedy sa mu podarí vyhrať jednu z monumentálnych klasík,“ tvrdil Wiggins pre Eurosport.

Evenepoel má len 19 rokov. Okrem triumfu v San Sebastiane dokázal v prvej sezóne medzi profesionálmi vyhrať celkové poradie pretekov Okolo Belgicka, získal titul majstra Európy v časovke a na majstrovstvách sveta skončil v časovke druhý.

Cyklisti v jeho veku pritom často nedokážu s profesionálmi ani len držať tempo. Evenepoel je výnimočný zjav. Už v prvej sezóne si získal rešpekt súperov aj osobností cyklistiky.

„Moja druhá predpoveď sa týka návratu Chrisa Frooma, najlepšieho etapového jazdca tejto generácie. Myslím, že pád mu dá novú energiu a motiváciu. Vráti sa ešte silnejší, ako bol doteraz,“ tvrdí Wiggins.

Froome mal v júni ťažký pád na Critérium du Dauphiné, ktorý ho vyradil zo zvyšku sezóny vrátane Tour de France.

Podľa Wiggins 34-ročný líder tímu Ineos tento rok na Tour zvíťazí. „Vybojuje historické piate víťazstvo. Rozhodne je to v jeho silách,“ tvrdí bývalý britský cyklista.

Zlato pre van der Poela

Treťou hviezdu roka 2020 bude podľa Wigginsa Mathieu van der Poel.

Dvadsaťštyriročný Holanďan nemá v cyklokrose rovného súpera. Od novembra z 18 pretekov nevyhral len jediné.

V minulom roku ukázal, že dokáže vyhrávať aj súťaže v horskej cyklistike, v ktorej sa stal majstrom Európy. A nemá problém zdolať ani najlepších súperov v cestnej cyklistike. Vyhral napríklad klasiku Amstel Gold Race.

„Má neuveriteľné úspechy a v roku 2020 bude podľa mňa ešte lepší,“ tvrdí Wiggins.

Podľa neho Van der Poel na olympijských hrách v Tokiu získa zlatú medailu v horskej cyklistike. Práve olympiáda by mala byť v budúcej sezóne hlavným cieľom pre všestranného cyklistu a opäť absolvuje v cestnej cyklistike len skrátený program.

Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Má neuveriteľné úspechy a v Tokiu získa zlato, predpovedá mu Wiggins