Dobrá tretina, a potom všetko po starom. Slováci nemali na postup nárok

Na snímke vľavo Connor McMichael (Kanada) strieľa druhý gól , vpravo prekonaný brankár Samuel Hlavaj (Slovensko) vo štvrťfinálovom zápase MS hokejistov do 20 rokov Kanada - Slovensko. (Autor: Radovan Stoklasa TASR)
Marián Szűcs|2. jan 2020 o 18:37

Slovenskí hokejisti prehrali vo štvrťfinále s Kanadou 1:6.

OSTRAVA. BRATISLAVA. Prvá tretina štvrťfinálového zápasu proti Kanade bola v podaní slovenských hokejistov zrejme najlepšia na turnaji. V ďalšom priebehu však na ňu nenadviazali a favoritovi napokon podľahli jasne 1:6.

Pre Slovákov sa tak majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov končia, obsadia na nich ôsmu priečku.

Na turnaji vyhrali len jeden zápas – hneď ten prvý v základnej skupine nad Kazachstanom (3:1). Potom už zbierali len vysoké prehry – s Fínskom 1:8, so Švajčiarskom 2:7, so Švédskom 2:6 a napokon s Kanadou 1:6.

Nevyužili dlhú presilovku

K dobrému úvodu vo štvrťfinálovom súboji pomohol Slovákom zákrok Nolana Foota na Kristiána Kováčika do oblasti hlavy a krku už po 53 sekundách hry.

Kanaďan v zápase skončil a slovenský tím mal k dispozícii päťminútovú presilovku. V nej si vypracoval mierny tlak a výbornú príležitosť, no strelu Róberta Džugana skvele betónom vyrazil kanadský gólman Joel Hofer.

Džugan bol so štyrmi gólmi najlepším strelcom reprezentácie na šampionáte, skóroval v každom z predchádzajúcich zápasov, ale proti Kanade nie.

MS v hokeji do 20 rokov 2020: Momenty zo zápasu Slovensko - Kanada: fotogaléria

9.1.2020

Necelú minútu po dlhej presilovke Slovákov udreli Kanaďania. Za bránkou získali puk, po rýchlej kombinácii sa k strele dostal úplne voľný Barrett Hayton a poľahky skóroval.

„Verili sme, že v päťminútovej presilovke uspejeme, dáme gól. To by bola pre hráčov veľká vzpruha. Bohužiaľ, nevyšlo to. Hneď nato prišla individuálna chybička a stála nás prvú tretinu. Napriek tomu bola táto tretina jednou z našich najlepších na celom turnaji,“ hovoril tréner slovenského tímu Róbert Petrovický pre TASR.

Rýchle góly po prestávke

Slováci si potom vypracovali niekoľko sľubných akcií a najmä Maxim Čajkovič mohol vo veľkej šanci vyrovnať, trafil však len brániaceho súpera. Napriek tomu národný tím zanechal v prvej tretine sympatický dojem.

„Zo začiatku sme boli trochu v strese z toho, že hráme proti Kanade, neudržali sme sa v pásme dlhšie, ale potom to bolo lepšie,“ vravel v prestávke Čajkovič pre RTVS.

„Nesmieme im nič dovoliť, rýchlo k nim pristupovať a byť disciplinovaní,“ doplnil o plánoch do ďalšieho priebehu zápasu.

Lenže Slováci na výkon z prvej časti nenadviazali. Už po 81 sekundách druhej tretiny pustili súpera do prečíslenia a Connor McMichael pridal druhý gól.

A potom to už šlo rýchlo. Kanaďania sa upokojili, za niekoľko minút strelili ďalšie tri góly a o víťazovi bolo rozhodnuté.

Valábik: Nemali nárok

„Treba stále veriť, nič nie je stratené. Je veľmi ťažké vyrovnať, ale skúsime to,“ vravel trochu naivne pred záverečnou tretinou obranca Marcel Dlugoš.

Nič také sa nestalo. Hneď v úvode tretej časti pridali Kanaďania šiesty gól a brankára Samuela Hlavaja vystriedal Samuel Vyletelka. Ten už neinkasoval a aspoň čestný gól Slovákov zariadil krásnou strelou Oliver Okuliar.

„V druhej tretine sme vybuchli a už to bolo ťažké proti Kanade dobiehať,“ reagoval Okuliar.

„Kanada má veľmi vyspelý tím, nemali sme nárok,“ vravel v štúdiu RTVS bývalý hokejista Boris Valábik.

Za najlepších hráčov slovenského tímu vyhlásili útočníkov Róberta Džugana, Martina Faška-Rudáša a obrancu Marka Stachu.

„Nebol to pre nás dobrý turnaj. Prehrali sme priveľa zápasov, dostali sme priveľa gólov a strelili sme ich málo. Nie sme šťastní z toho, ako sme tu hrali,“ povedal Faško-Rudáš pre web turnaja.

Jedným z mála dobrých správ pre slovenský tím na šampionáte bolo, že sa vyhol boju o záchranu. Ak by doň spadol, mal by veľké starosti s Nemcami, ktorí v B-skupine predvádzali proti favoritom výborné výkony.

„Buďme radi za víťazstvo nad Kazachstanom, lebo Nemecko sa ukázalo vo veľmi dobrom svetle,“ naznačil spolukomentátor RTVS Rastislav Konečný.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Dobrá tretina, a potom všetko po starom. Slováci nemali na postup nárok