Kde sú súperi? Sagan zosadol z bicykla, obzrel sa a priložil si ruku k čelu

Peter Sagan v drese talianskeho tímu Liquigas.
Peter Sagan v drese talianskeho tímu Liquigas. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|15. jan 2020 o 09:36

Ako sa slovenský cyklista dostal do profesionálneho pelotónu?

BRATISLAVA. Desať rokov je v športovej kariére dlhý čas. Tak dlho prináša úspechy a radosť fanúšikom cyklista Peter Sagan. Jeho cesta do profesionálnej cyklistiky nebola jednoduchá.

Už prvé kolo bolo dosť rýchle a skupina cyklistov sa rýchlo roztrhala. Nebol to veľký boj. Od začiatku bolo jasné, že o majstrovi sveta sa rozhodne medzi trojicou, ktorá sa rýchlo vzdialila.

Francúz Arnaud Jouffroy zrýchlil. Pokúšal sa súperov zbaviť. V teréne to nie je taký problém. Udržali sa s ním Peter Sagan a Švajčiar Rupp.

Keď v treťom kole nastúpil Sagan, súperi ešte chvíľu sledovali, ako sa im vzďaľuje. Až kým celkom nezmizol z dohľadu. Rozdiel sa postupne zvyšoval.

Vo štvrtom kole to už bola viac ako minúta a pol. Aj tréneri Peter Zánický a Milan Novosad už vtedy tušili, že ich zverenec sa prvý raz stane majstrom sveta.

Kde sú súperi?

Keď sa blížil do cieľa, pribrzdil, zosadol z bicykla a obzrel sa za seba. Pravú ruku si priložil k čelu, aby zvýraznil, že sleduje, kde sú ostatní pretekári. Lenže po nich nebolo ani chýru.

Pešo prešiel cez cieľovú čiaru a za ňou zdvihol svoj bicykel vysoko nad hlavu. Víťazný moment a ovácie fanúšikov si vychutnával.

Prvé zlato získal Peter Sagan ako junior v horskej cyklistike.

„Na technicky náročných úsekoch som si dokázal nájsť správnu stopu a vedúcu pozíciu som s prehľadom kontroloval. Ale neboli to ľahké, majstrovstvá sveta v takej silnej konkurencii ani nemôžu byť,“ opisoval svoju víťaznú jazdu.

Nebolo pochýb, že jazdu v teréne zbožňuje. Mal z nej radosť. Žiadne preteky neboli nudné. Navyše v technických pasážach vynikal. Po tom, čo sa stal majstrom sveta, veril, že jeho budúcnosť je práve v horskej cyklistike.

„Rozbehnutú sezónu už nechcem výrazne meniť. Zhodou okolností som práve minulý piatok trinásteho podpísal marketingovú zmluvu s Optimus Agency, tá sa týka viac horskej cyklistiky. Zrejme v tomto odvetví budem ďalej pokračovať,“ tvrdil juniorský šampión.

Odpovedali štyri tímy

Mal osemnásť rokov a svetová cyklistika o ňom ešte nemala potuchy. Jeden z jeho trénerov Peter Zánický mesiac pred MS oslovil Optimus Agency, že v Žiline sa ukazuje mimoriadny talent. Agentúra Sagana v najbližších rokoch zastupovala.

Zatiaľ bol Sagan rozhodnutý, že chce jazdiť na horských bicykloch.

„Už koncom roka 2008 sme sa začali v agentúre rozprávať aj s Petrom, či by nebola cestná cyklistika pre neho lepšia napriek tomu, že v júni sa stal juniorským majstrom sveta.

V prvom rade, Peter bol v tom čase taký utiahnutý tínedžer... Nevedel sa hneď rozhodnúť, pretože jeho láska k ‚horákom‘ bola veľká,“ spomína manažér Jozef Korbel.

Práve tu vznikla myšlienka ponúknuť mladého cyklistu svetovým tímom.

Korbel rozposlal Saganovu vizitku viacerým ProTour tímom. Z približne osemnástich oslovených odpovedal zlomok. Ozvali sa len štyri.

Ich odpovede boli skôr v tom zmysle, že ho budú sledovať. Ale Quick Step mal konkrétnu ponuku a pozval Peťa na trojdňové testy,“ vraví Korbel.

Lefevere svoju voľbu oľutoval

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Kde sú súperi? Sagan zosadol z bicykla, obzrel sa a priložil si ruku k čelu