6. kolo - Pokljuka (Slovin.) - štvrtok - Vytrvalostné preteky mužov na 20 km

1.Johannes Thingnes BöNórsko47:54,3 min (0)
39.Martin OtčenášSlovensko+5:06,2 min (2)
44.Šimon BartkoSlovensko+5:25,4 min (3)
50.Michal ŠímaSlovensko+5:46,6 min (2)
97.Tomáš HasillaSlovensko+10:28,5 min (6)

BRATISLAVA. Víťazom druhých tohtosezónnych vytrvalostných pretekov mužov v rámci Svetového pohára v biatlone 2019/2020 sa stal Nór Johannes Thingnes Bö.

Rodák z mesta Stryn pre rodičovské povinnosti vynechal ostatné dve podujatia v Oberhofe a Ruhpoldingu, ale v slovinskej Pokljuke predviedol víťazný návrat.

S mankom takmer 12 sekúnd finišoval ako druhý Francúz Martin Fourcade a svoje premiérové umiestnenie na stupňoch víťazov v rámci SP dosiahol tretí Fabien Claude.

Mladší z bratskej dvojice Böovcov trafil všetkých dvadsať terčov a tradične predviedol jeden z najlepších bežeckých výkonov z celého štartového poľa.

Dosiahol svoje 44. individuálne víťazstvo v pretekoch SP, čím vyrovnal zápis legendárneho Francúza Raphaëla Poiréeho.

Jeho hlavný rival Martin Fourcade podal takisto kvalitný výkon, ale v jeho neprospech rozhodla o niečo pomalšia streľba.

Otčenáš: Na oslavu to nie je

Francúz síce nenadviazal na víťazstvo z úvodných vytrvalostných pretekov sezóny vo švédskom Östersunde, ale udržal si prvé miesto v celkovom poradí Svetového pohára.

Ani jeden z kvarteta Slovákov sa v doterajších piatich kolách Svetového pohára nedostal do bodovanej Top 40. V Pokljuke túto "čiernu" sériu Slováci konečne zlomili. Otčenáša prvé body potešili, no oslavovať nechcel.

"Chvalabohu, že to prišlo aspoň teraz. Poteší to, ale na oslavu to nie je. Trochu som zle zareagoval na prvú ležku, tie dva terče mrzia, mohlo to dopadnúť lepšie. Potom už nezostávalo nič iné, iba ísť bez chyby. Na tejto strelnici a v týchto podmienkach sú aj dve chyby veľa," povedal v cieli.

Okrem Otčenáša bol veľmi blízko k bodom aj Šimon Bartko, ale posledným výstrelom na záverečnej streľbe terčík netrafil a toto zaváhanie mu napokon prinieslo 44. priečku. Michal Šima bol s dvomi chybami 50. a Tomáš Hasilla, ktorý netrafil šesť terčov, skončil až na 97. mieste.

Hasillovi nevyšla streľba

"Mrzí ma hlavne posledná rana, bola to pekná stojka, no tú poslednú ranu som mal dať. Je to škoda, veľká škoda. V týchto podmienkach by bol ideál nula, ale na to, čo som strieľal v predošlých pretekoch, tak som veľmi rád aj za tieto tri chyby," uviedol Bartko.

Vo štvrtok to na strelnici nevyšlo Hasillovi, vybuchol na prvej stojke, keď nesklopil až štyri terče.

"Prvé dve položky nevyšli a tá dvojka bola úplná 'blbosť'. Ležka ma naštvala a stojku absolútne nepochopím. Ďalšie dve položky boli nuly, ale so šiestimi chybami sa už pre mňa preteky skončili. Som poriadne naštvaný, pretože v tréningu som strieľal nuly," dodal.

Celkové poradie SP (po 12 z 24 pretekov)