Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Kyrgios prišiel na kurt v drese Bryanta. Nadalovi vzdoroval tri a pol hodiny

Domáci tenista poriadne potrápil svetovú jednotku.

Nick Kyrgios sa rozcvičoval v drese Bryanta.Nick Kyrgios sa rozcvičoval v drese Bryanta.(Zdroj: TASR)

MELBOURNE. Španielsky tenista Rafael Nadal sa prebojoval do štvrťfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Najvyššie nasadený vlaňajší finalista si v strhujúcom osemfinálovom zápase poradil s domácim Nickom Kyrgiosom 6:3, 3:6, 7:6 (6), 7:6 (4).

V dueli o postup do semifinále ho čaká piaty nasadený Rakúšan Dominic Thiem, ktorého vlani i predvlani zdolal vo finále Roland Garros.

Súboj Nadala s Kyrgiosom bol ťahákom ôsmeho hracieho dňa na centri v aréne Roda Lavera. Austrálčan vstúpil na dvorec so slzami v očiach.

Počas rozohrávky mal na sebe dres klubu basketbalovej NBA Los Angeles Lakers s číslom legendárneho Kobeho Bryanta, ktorý v nedeľu tragicky zahynul pri páde helikoptéry v Kalifornii.

Nadal bol lepší v tajbrejkoch

V prvom sete sa Kyrgios nevedel dostať do správneho rytmu, nevychádzalo mu prvé podanie. Na začiatku druhého dejstva odvrátil tri brejkbaly a to ho nakoplo. V ďalších minútach prelomil podanie súpera a set získal vo svoj prospech.

V treťom dejstve sledovali fanúšikovia v podaní oboch aktérov výborný tenis, o jeho víťazovi rozhodol až tajbrejk.

Za stavu 6:5 spravil Nadal dvojchybu, no ďalšiu výmenu zakončil úspešným volejom a po nevynútenej chybe Kyrgiosa sa stal dôležitý tajbrejk jeho korisťou, V úvode štvrtého setu Španiel odskočil Kyrgiosovi na 3:1.

Austrálčan nezložil zbrane, vyrovnal z 3:5 na 5:5 a vynútil si tajbrejk, v ňom však opäť slávil úspech Nadal.

Španiel v úvode pozápasového rozhovoru vzdal hold zosnulému Bryantovi.

"Keď som sa ráno zobudil, dozvedel som sa strašnú správu. Kobe bol jeden z najväčších športových velikánov v histórii, zaslúži si obrovský aplauz. Mal som možnosť sa s ním stretnúť.

Mám blízkeho priateľa Paua Gasola, ktorý s ním hrával v jednom tíme. Hovoril mi, že je to obrovský pracant, ktorý chce vždy dosiahnuť viac. Kobe bude v našich srdciach a myšlienkach navždy," uviedol Nadal v interview s bývalým americkým tenistom Johnom McEnroeom.

Kyrgios: Som zdrvený

Zápas s Kyrgiosom označil Nadal za náročný. "Na začiatku to vyzeralo, že mám kontrolu nad zápasom, ale proti Nickovi nikdy neviete, kedy sa to môže zvrtnúť.

V druhom sete som nevyužil brejkbaly, potom mi prelomil podanie a chytil sa. Vo štvrtom sete som neudržal brejk a mal som čo robiť, aby zápas nešiel do rozhodujúceho dejstva.

Ak hrá Nick tak ako dnes, s pozitívnym prístupom, dáva to tenisu veľa. Je to šikovný a veľmi talentovaný hráč."

Kyrgios netajil sklamanie: "Som zdrvený, že som dnes prehral. Presne toto sú zápasy, v ktorých chcem vždy najviac uspieť. Tentoraz to nevyšlo, celkovo som si ale turnaj celý čas užíval."

Wawrinka je v osemfinále už piatykrát za sebou

Ďalej ide aj pätnásty nasadený Švajčiar Stan Wawrinka. Šampión z roku 2014 zdolal štvrtého nasadeného Rusa Daniila Medvedeva po päťsetovej dráme 6:2, 2:6, 4:6, 7:6 (2), 6:2 a odplatil mu vlaňajšiu prehru zo semifinále US Open.

"Bol to vynikajúci zápas vo fantastickej atmosfére. Ďakujem fanúšikom, milujem vás. Daniil je skvelý hráč, veľmi silný na nohách. Som veľmi spokojný s tým, ako som hral v druhej polovici zápasu.

V druhom i treťom sete som strácal sebavedomie, ale napokon som to mentálne zvládol," uviedol v prvom interview Wawrinka, ktorý postúpil v Melbourne medzi elitnú osmičku piatykrát v kariére.

Jeho ďalším súperom bude siedmy nasadený Nemec Alexander Zverev, víťaz turnaja majstrov z roku 2018 zdolal Rusa Andreja Rubľova 6:4, 6:4, 6:4.