Fernando Gaviria (v strede). (Autor: TASR/AP)

1.Fernando GaviriaKolumbiaUAE Team Emirates3:30:06 h
3.Marco BenfattoTalianskoBardiani-CSF Faizane+ 0 s
4.Piet AllegaertBelgickoCofidis+ 0 s
5.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 0 s
6.Travis McCabeUSAIsrael Start-Up Nation+ 0 s

BRATISLAVA. Kolumbijský cyklista Fernando Gaviria z tímu UAE Emirates sa stal víťazom druhej etapy 38. ročníka argentínskeho podujatia Vuelta a San Juan Internacional.

V napínavom špurte pelotónu odsunul na druhé miesto domáceho Nicolása Javiera Naranja a pripísal si na konto už 41. víťazstvo v profesionálnej kariére.

Poradie na stupňoch víťazov doplnil Talian Marco Benfatto, ktorý získal aj cenný skalp Petra Sagana.

Rodák zo Žiliny sa v pondelok musel uspokojiť s piatou priečkou.

Únik nemal šancu na úspech

Druhá, takmer 169 kilometrov dlhá etapa, mala rovinatý charakter a cyklisti absolvovali iba 260 výškových metrov.

Približne 66 kilometrov pred cieľom bola pripravená jediná horská prémia, ale stúpanie tretej kategórie malo iba 800 metrov s priemerným sklonom 1,3 percenta.

Do úniku sa dostala osemčlenná skupina, v záverečnej polhodine etapy sa skresala na dvoch mužov, no Robin Carpenter a Robin Jurado boli jedenásť kilometrov pred cieľom dostihnutí.

Podľa očakávaní sa rozhodovalo v záverečnom špurte. Posledné kilometre neobsahovali žiadne zákruty, a tak si šprintérske tímy mohli pripraviť svoje vláčiky.

Sagan bol príliš vzadu

Tím Bora-Hansgrohe však koncovku nezvládol najlepšie. Peter Sagan bol dlho príliš vzadu, potom sa snažil vyviesť za Gaviriom, ale v tomto súboji ťahal za kratší koniec.

Práve Kolumbijčan je novým lídrom celkovej klasifikácie, trojnásobný majster sveta Sagan figuruje na ôsmej priečke.

"Tím odviedol veľmi dobrú prácu od začiatku do cieľa a kontroloval vedúcu skupinu. Bohužiaľ, v cieľovej rovinke som bol trochu zavretý, nedokázal som sa z toho dostať a ísť si za víťazstvom," uviedol Sagan pre tímový web.

"Pocity sú dobré, ale stále potrebujem nejaký čas na to, aby boli moje nohy v optimálnej kondícii. Som šťastný, že sa môžem pretekať na tomto podujatí, diváci boli fantastickí," doplnil.

Na Saganove slová nadviazal aj športový riaditeľ tímu Ján Valach.

"Dnes sme sa sústredili na záverečný šprint pelotónu. Kontrolovali sme etapu, osemčlenný únik sme si držali na krátky odstup a 10 kilometrov pred cieľom sme ho dostihli. Boli tam aj nejaké pády, ale naši pretekári sa im vyhli, čo je dobré. V posledných kilometroch sme vybrali Pawla Polianského, Daniela Ossa a Oscara Gatta, aby rozbiehali šprint pre Petra," uviedol.

V utorok čaká pretekárov individuálna časovka na 15,2 kilometra, ktorá by mala zamiešať celkovým poradím. Najťažší bude samotný záver, keď sa terén mierne zdvihne a na trati bude niekoľko ostrejších zákrut.

Medzi favoritov možno radiť Saganovho tímového kolegu Macieja Bodnara či duo belgického tímu Deceuninck - Quick Step Julian Alaphlippe a Remco Evenepoel.