Sofia Keninová po postupe do finále.
Sofia Keninová po postupe do finále. (Autor: TASR)
TASR|30. jan 2020 o 06:34

Domáca tenistka nesplnila rolu favoritky.

MELBOURNE. Americká tenistka Sofia Keninová a Španielka Gabriela Muguruzová sa stretnú vo finále ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open.

Štrnásta nasadená Keninová zdolala v prvom semifinále domácu svetovú jednotku Ashleigh Bartyovú 7:6 (6), 7:5, nenasadená Muguruzová si potom poradila s turnajovou štvorkou Rumunkou Simonou Halepovou 7:6 (8) a 7:5.

Dvojnásobná grandslamová šampiónka Muguruzová sa predstaví vo finále v Melbourne po prvý raz v kariére. Svoju bilanciu s Halepovou upravila na 4:2. Dvadsaťšesťročná

Španielka pritom takmer nestihla Austalian Open, keď jej účasť ohrozila choroba. Je bývalá svetová jednotka, triumfovala na Roland Garros 2016 a vo Wimbledone v roku 2017.

Halepová nevyužila výhodu v druhom sete

Španielka v prvom sete kopila nevynútené chyby, dovedna ich nazbierala až 29. Napriek tomu dokázala uspieť. Po ôsmich gemoch viedla 5:3, no potom z troch hier získala jediný fiftín a dovolila súperke otočiť skóre.

Halepová mala k dispozícii za stavu 6:5 dva setbaly, no napokon set dospel do tajbrejku. V tom mali obe hráčky na dosah rozhodujúci bod, najprv premárnila dva setbaly Muguruzová, potom dvakrát zaváhala Halepová, ktorá následne nevyužila dve vlastné podania a set tak vybojovala Španielka.

V úvode druhého setu sa trápili obe tenistky pri vlastnom servise. Halepová sa dostala do náskoku 4:2 a za stavu 5:4 podávala na víťazstvo v sete, Muguruzová ju ale brejkla a po troch víťazných gemoch v sérii sa tešila z triumfu.

V hlave mala iba šancu na finále

"Od začiatku turnaja idem deň za dňom a som naozaj šťastná, že som sa dostala až do finále. Ešte však nie je koniec. Dnes som vôbec nemyslela na stav, v hlave som mala iba šancu na finále.

Proti Simone je to vždy náročné, preto som musela bojovať až do konca. Teraz mám dva dni na to, aby som si oddýchla a pripravila na finále," povedala po zápase Muguruzová.

V premiérovom finále na Australian Open sa stretne s Keninovou, ktorá si o titul zahrá tiež po prvý raz. V prvom semifinálovom dueli si poradila s domácou Bartyovou bez výraznejších komplikácii 7:6 (6), 7:5).

V prvom sete si obe hráčky držali svoje podanie až po tajbrejk. Bartyová mohla v šiestom geme získať kľúčový brejk, no Keninová odvrátila tri jej možnosti.

Teplomer ukazoval takmer 40 stupňov

Domáca tenistka dosiahla v prvom sete 22 víťazných úderov v porovnaní s dvanástimi Keninovej, no napokon jej to nestačilo. V tajbrejku premárnila za stavu 6:4 dva setbaly, naopak, súperka využila hneď svoj prvý.

Druhý set v takmer 40-stupňovej horúčave začala lepšie Bartyová, keď prelomila podanie Američanky a následne sa dostala do vedenia 3:1.

Záver ale nezvládla, keď mala za stavu 5:3 a 40:15 opäť dva setbaly, no Keninová ešte dokázala set otočiť vo svoj prospech. Bartyová sa tak nestane prvou domácou finalistkou v Melbourne po štyridsiatich rokoch.

"Nemám slov, o tomto som snívala od piatich rokov. Tvrdo som pracovala, aby som sa sem dostala a ďakujem všetkým, ktorí ma podporovali. Ashleigh je vynikajúca hráčka, vedela som, že budem musieť bojovať a som vďačná za víťazstvo, pretože som vedela, že sa len tak nevzdá," povedala 21-ročná Keninová pre Eurosport.

Australian Open 2020

Semifinále - ženy

Sofia Keninová (14-USA) - Ashleigh Bartyová (1-Aus.) 7:6 (6), 7:5

Gabrine Muguruzová (Šp.) - Simona Halepová (4-Rum.) 7:6 (8), 7:5,

Domov»Tenis»Australian Open»Ženské finále bude prekvapením. Predstaví sa v ňom mladá Američanka a nenasadená Muguruzová