Zdeno Chára sa so svojimi spoluhráčmi raduje z triumfu.
Zdeno Chára sa so svojimi spoluhráčmi raduje z triumfu. (Autor: TASR/AP)
Jakub Benko|20. feb 2020 o 10:04

V hodnotení +/- mu patrí 12. priečka

BRATISLAVA. Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára bol v stredu pri víťazstve Bostonu na ľade Edmontonu 2:1 po predĺžení.

Kapitán Bostonu odohral viac ako 22 minút a z jeho tímu na ľade strávil viac času len Charles McAvoy.

Práve McAvoy tvorí s Chárom obrannú dvojicu už niekoľko sezón. Slovák robí Američanovi mentora.

Chára je od neho starší o celých 20 rokov. Slovák už o pár týždňov oslávi 43. narodeniny. Je najstarším hráčom v celej NHL.

Chára je najlepší z Bostonu

Napriek veku hrá slovenský obranca stále na vysokej úrovni. V Bostone je najlepší v štatistike plusových bodov. Momentálne ich má na konte 25, ten posledný pridal práve v zápase proti Edmontonu.

Za ním je útočník Brad Marchand, ktorý má na konte o dva plusové body menej. Napríklad McAvoy ich má 17.

Chára má stále šancu prekonať svoje kariérne maximum v tejto štatistike.

V sezóne 2010/2011 získal až 33 plusových bodov. Ide zároveň o ročník, v ktorom Boston získal Stanleyho pohár.

V rámci celej NHL je Chára v štatistike +/- na 12. mieste. Medzi obrancami je šiesty.

Boston dominuje celej NHL

Najviac plusových bodov má zatiaľ na konte obranca Colorada Ryan Graves (41).

Zaujímavosťou je, že líder v kanadskom bodovaní NHL Leon Draisaitl má napriek skvelej fazóne negatívnu bilanciu - až desať mínusových bodov.

Chára odohral v sezóne 2019/2020 zatiaľ 59 duelov a získal v nich trinásť bodov za päť gólov a osem asistencií. Nazbieral 49 trestných minút.

Dosiahol tiež veľké míľniky - odohral 1500. zápas v NHL aj tisíci zápas za Boston.

Klub je aj vďaka výkonom slovenského obrancu na čele Východnej konferencie i celej súťaže. Môže sa tiež pochváliť najnižším počtom inkasovaných gólov (147).

Domov»Hokej»NHL»Bude mať už 43 rokov. Chára patrí aj v tejto sezóne medzi najlepších