6.Tiril Udnesová WengováNórsko+3:10,3 min

3.Emil IversenNórsko+51,8 s
4.Martin Lowstrom NyengetNórsko+52,4 s
5.Finn Hagen KroghNórsko+52,8 s
6.Dario ColognaŠvajčiarsko+55,1 s

MERAKER. Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová potvrdila pozíciu suverénky tejto sezóny Svetového pohára.

Vo štvrtkových pretekoch s hromadným štartom na 34 km v domácom Merakeri zvíťazila o štyri sekundy pred krajankou Ingvild Flugstad Östbergovou.

Tretia bola s výrazným odstupom ďalšia Nórka Heidi Wengová, ktorá zaostala o 1:21,6 minúty.

Medzi mužmi trumfoval Rus Alexander Boľšunov s jednoznačným náskokom 51,7 sekundy pred domácim Johannesom Hösflotom Kläbom, tretí Emil Iversen zaostal o 51,8 s.

Preteky v Merakeri boli zároveň štvrtým podujatím FIS Ski Tour. Od začiatku Johaugová určovala tempo, na čele bola počas celých pretekov.

Postupne si vypracovala náskok, po polovici trate viedla aj o 28 sekúnd pred Östbergovou.

Tá však v závere zabrala a dokázala Johaugovú dobehnúť, na útok na víťazstvo však už nemala dostatok času.

Johaugová si upevnila vedúce postavenie v nových etapových pretekoch FIS Ski Tour, pred druhou Östbergovou má náskok viac ako dve minúty.

Najbližšie bude podujatie pokračovať sobotným šprintom v Trondheime, kde sa turné uzavire nedeľnou stíhačkou. Aj v celkovom hodnotení SP je na čele Johaugová s 1890 bodmi, nasledujú Wengová (1303) a Ruska Natalia Nepriajeová (1260).

Mužské preteky priniesli taktickú bitku, v prvej polovici trate sa bežci držali pri sebe a na čele nikto nemal výraznejší náskok. V poslednej tretine sa utrhli Boľšunov so Sjurom Röthem.

Tomu však postupne dochádzali sily a tri kilometre pred cieľom už bolo prakticky rozhodnuté, Bolšunov bol prvý takmer s minútovým náskokom. Röthemu napokon úplne došiel dych a prepadol sa na 5. priečku. V záverečnom šprinte ukázal svoju kvalitu Kläbo, ktorý ešte po 20 km figuroval na 17. mieste.

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Johaugová potvrdila výbornú formu, vyhrala preteky s hromadným štartom v Merakeri