Filip Zubčič vyhral obrovský slalom v japonskom stredisku Juzawa Naeba.
Filip Zubčič vyhral obrovský slalom v japonskom stredisku Juzawa Naeba. (Autor: Christopher Jue - TASR/AP)
TASR|22. feb 2020 o 06:44

Chorvátsky lyžiar predviedol posun z dvanásteho miesta.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2019/2020 - Juzawa Naeba (Japonsko)

45.Andreas ŽampaSlovenskonepostúpil

JUZAWA NAEBA. Chorvátsky lyžiar Filip Zubčič triumfoval v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v japonskom stredisku Juzawa Naeba.

Po prvom kole bol až dvanásty, no najlepšia druhá jazda ho katapultovala na najvyšší stupienok a mohol tak sláviť svoje premiérové víťazstvo v pretekoch SP.

Na druhom mieste skončil s odstupom 74 stotín sekundy Švajčiar Marco Odermatt, tretiu priečku obsadil Američan Tommy Ford (+1,07).

Slovenský reprezentant Adam Žampa dosiahol najlepšie umiestnenie v sezóne, keď skončil na 17. priečke (+1,71) a do hodnotenia SP si pripísal 14 bodov. V druhom kole zajazdil tretí najlepší čas. Jeho brat Andreas Žampa nepostúpil do 2. kola.

Zubčič dosiahol životný úspech

Zubčič dosiahol životný úspech, jeho dosiaľ jediným pódiovým umiestením bola druhá priečka z januárového obrovského slalomu v Adelbodene.

"Je to niečo neuveriteľné. Nemám slov. Splnil sa mi sen, moja druhá jazda bola neskutočná," povedal pre ORF 27-ročný Zubčič, ktorý sa postaral o prvý chorvátsky triumf v obrovskom slalome mužov.

Jeho slávny krajan Ivica Kostelič síce vybojoval počas kariéry 26 prvenstiev v pretekoch SP, no ani jedno v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne.

V japonskom stredisku panovali náročné podmienky, okrem vysokých teplôt (10 stupňov Celzia) bičoval trať aj silný vietor.

V prvom kole predviedol suverénne najlepší výkon Nór Henrik Kristoffersen, na druhého krajana Leifa Kristiana Nestvolda-Haugena si vytvoril náskok 67 stotín.

Adam Žampa sa so štartovým číslom 31 výborne popasoval s mäkkou traťou a tretíkrát v sezóne sa kvalifikoval do 2. kola, keď dosiahol 24. najlepší čas s odstupom 2,77 s na lídra.

Jeho brat Andreas sa nezmestil medzi postupovú tridsiatku, obsadil 45. priečku (+4,97).

Adam Žampa využil trať

V 2. kole Adam Žampa využil, že na rozbíjajúcej sa trati štartoval už ako siedmy v poradí a predviedol ešte vydarenejšiu jazdu. Zaradil sa na priebežnú druhú pozíciu za Rakúšana Rolanda Leitingera, celkovo sa posunul na 17. miesto.

Dosiahol svoje najlepšie umiestenie vo SP od marca 2018, keď skončil pätnásty v obráku v Kranjskej Gore.

"Mám zmiešané pocity po tom, ako som zašiel v 2. kole tretí najlepší čas napriek takým chybám. Som však veľmi šťastný, že sa mi podarilo dokončiť tieto náročné preteky. Veľká gratulácia môjmu kamarátovi Filipovi Zubčičovi," napísal Adam Žampa na svojom facebookovom profile.

Dvanásty po 1. kole Zubčič sa najlepšie vyrovnal s náročnými podmienkami, na mäkkej zjazdovke si dokázal držať tesnú líniu a dostal sa jasne na čelo poradia.

Z neho ho už nikto nezosadil, zaostali i obaja Nóri, ktorým ušlo aj pódium. Nestvold-Haugen skončil štvrtý, Kristoffersen až piaty.

Na čele SP zostal ďalší Nór Aleksander Aamodt Kilde, hodnotenie disciplíny naďalej vedie Slovinec Žan Kranjec, ktorý bol v sobotu deviaty.

Priebežné poradie vo Svetovom pohári 2019/2020 (po 32 zo 44 súťaží)