Škrtel prispel gólom k postupu Basaksehiru, United nešetril Bruggy

Martin Škrtel v drese Basaksehir Istanbul.
Martin Škrtel v drese Basaksehir Istanbul. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|27. feb 2020 o 21:14

Arsenal a Ajax v Európskej lige končia.

BRATISLAVA. Futbalisti tureckého Istanbulu Basaksehir v zostave so slovenským obrancom Martinom Škrtelom postúpili do osemfinále aktuálnej edície Európskej ligy, keď vo štvrtkovej odvete šestnásťfinále zvíťazili na domácej pôde 4:1 po predĺžení nad hráčmi Sportingu Lisabon.

Istanbulčania po prvom polčase viedli 2:0 zásluhou Škrtela a srbského legionára Danijela Aleksiča. Po zmene strán síce znížil v drese hostí Luciano Vietto, ale v nadstavenom čase sa presadil Edin Višča a posunul duel do predĺženia.

Bosniansky záložník bol napokon hrdinom tímu z tureckej metropoly, keď v 118. minúte premenil pokutový kop.

V osemfinále sa predstaví aj Inter Miláno so slovenským stopérom Milanom Škriniarom. Pilier defenzívy síce v dvojzápase s Ludogorcom Razgrad nedostal priestor, ale zverenci trénera Antonia Conteho nemali väčšie problémy s bulharským protivníkom.

V úvodnom zápase u súpera triumfovali 2:0 a v domácej odvete hranej pre hrozbu koronavírusu bez divákov zvíťazili 2:1, keď sa gólovo presadili Cristiano Biraghi a Romelu Lukaku.

V osemfinále sa predstavia aj Wolverhampton, AS Rím, FC Bazilej, LASK Linz a VfL Wolfsburg. Osemfinálový žreb EL je na programe v Nyone v piatok 28. februára (13.00 SEČ).

Leverkusen ovládal zápas od začiatku

Porto prehralo v prvom zápase s Leverkusenom 1:2 a na domácom ihrisku nastúpilo v ofenzívnej zostave s cieľom čo najskôr zmazať manko. Lenže Bayer bol na to pripravený a od začiatku ovládol duel na Estádio do Dragao.

Už v 10. minúte si vylepšil náskok, keď po prihrávke Kaia Havertza sa presadil Lucas Alario. Rozhodca si na videu overil, či nešlo o ofsajd a gól uznal.

Domácich gól zaskočil, v ďalšom priebehu robili množstvo chýb a nedokázali sa dostať ani na dostrel súperovej bránky.

Naopak, hostia hrali v pohode a po zmene strán pridali v krátkom slede ďalšie dva góly. V 50. minúte prihral Havertz na gól Keremovi Demirbayovi a o osem neskôr sám skóroval.

Až potom sa dokázali presadiť aj domáci zásluhou Moussu Maregu, ale o postupujúcom už bolo rozhodnuté.

Calleri strelil hetrik

Súper Slovana v základnej skupine Wolverhampton Wanderers si priniesol na ihrisko Espanyolu Barcelona pohodlný náskok 4:0 z prvého stretnutia a tak mohol hrať v pohode.

V 16. minúte síce inkasoval, ale o šesť neskôr vyrovnal Adama Traore a definitívne spečatil postup. Za domácich sa v 57. minúte presadil svojím druhým gólom v zápase Jonathan Calleri, no v 80. odpovedal Matt Doherty.

Espanyol nakoniec vyhral, keď v nadstavenom čase skompletizoval Calleri hetrik.

Nevydarený večer majú za sebou portugalské a holandské kluby. Okrem Sportingu Lisabon nezvládli odvetné súboje ani hráči FC Porto a Benficy Lisabon.

V Európskej lige predčasne končí aj semifinalista uplynulého ročníka Ligy majstrov Ajax Amsterdam, ktorý v dvojzápase nestačil na španielske Getafe. Prekvapujúce je aj vypadnutie AZ Alkmaar s rakúskym LASK Linz.

United nenechali nič na náhodu

AS Rím zvíťazil v domácom zápase tesne 1:0 a v odvete na pôde KAA Gent sa musel triasť o výsledok, keďže počas celého stretnutia ťahal za kratší koniec.

Domácich poslal v 25. minúte do vedenia Jonathan David, ale o štyri neskôr vyrovnal Justin Kluivert a keďže Gent napriek viacerým šanciam už neskóroval, postúpili Rimania.

Manchester United v prvom súboji v Bruggách len remizoval 1:1, ale v domácej odvete si nenechal ujsť postup. Výrazne mu k tomu pomohlo vylúčenie hosťujúceho Simona Deliho.

Ten išiel pod sprchy už v 23. minúte za ruku v šestnástke, ktorú potvrdil aj VAR a z následnej penalty sa nemýlil Bruno Fernandes. Do prestávky bolo už 3:0, keď sa preadili aj Odion Ighalo a Scott McTominay. V druhom polčase pridali "červení diabli" ešte dva góly zásluhou Freda.

Arsenal nezvládol záver predĺženia

Osemfinálovej miestenky sa nedočkal londýnsky Arsenal, ktorý nezužitkoval jednogólový náskok z prvého duelu proti Olympiakosu Pireus. Doma po uplynutí riadneho hracieho času prehrával 0:1 a napokon nezvládol koniec predĺženia.

Priaznivcov Arsenalu najprv rozjasal Pierre-Emerick Aubameyang, ale potom ich schladil v 119. minúte rozhodujúcim gólom Maročan Youseff El Arabi.

Glasgow Rangers postúpili do osemfinále už v stredu, keď v predohrávanej odvete vyhrali na ihrisku Sportingu Braga 1:0 vďaka gólu Ryana Kenta a potvrdili tak triumf 3:2 z prvého duelu.

Braga bola súperom bratislavského Slovana v základnej K-skupine súťaže. Duel medzi Salzburgom a Eintrachtom Frankfurt odložili pre výstrahu hrozby orkánu a odohrajú ho v piatok o 18.00 h.

Európska liga 19/20 - šestnásťfinále - odvety:

• Istanbul Basaksehir - Sporting Lisabon 4:1 po predĺžení (3:1, 2:0)

Góly: 31. Škrtel, 45. Aleksič, 90.+ a 118. Višča (druhý z kop. kopu) - 68. Vietto

• LASK Linz - AZ Alkmaar 2:0 (1:0)

Góly: 44. a 50. Raguz (prvý z 11m), ČK: 88. Wiesinger (Linz)

/1:1, postúpil Linz/

• FC Bazilej - APOEL Nikózia 1:0 (1:0)

Gól: 38. Frei (z 11m)

/3:0, postúpil Bazilej/

• FC Porto - Bayer Leverkusen 1:3 (0:1)

Góly: 65. Marega - 10. Alario, 50. Demirbay, 58. Havertz, ČK: 85. Soares (Porto)

/1:2, postúpil Bayer/

• Espanyol Barcelona - Wolverhampton Wanderers 3:2 (1:1)

Góly: 16., 57. a 90.+1 Calleri (druhý 11m) - 22. Traore, 79. Doherty

/0:4, postúpil Wolverhampton/

• Benfica Lisabon - Šachtar Doneck 3:3 (2:1)

Góly: 9. Pizzi, 36. Dias, 47. Silva - 12. Dias (vl.), 49. Stepanenko, 71. Patrick

/1:2, postúpil Doneck/

• Inter Miláno - Ludogorec Razgrad 2:1 (1:1)

Góly: 32. Biraghi, 45.+4 Lukaku - 26. Oliveira-Souza

/2:0, postúpil Inter/

• Manchester United - FC Bruggy 5:0 (3:0)

Góly: 27. Fernandes (z 11m), 34. Ighalo, 41. McTominay, 82. a 90.+3 Fred, ČK: 23. Deli (Bruggy)

/1:1, postúpila Kodaň/

• Arsenal Londýn - Olympiakos Pireus 1:2 po predĺžení (0:1, 0:0)

Góly: 113. Aubameyang - 53. P. Cissé, 119. El Arabi

/prvý zápas 1:0, postúpil Olympiakos/

Stredajší výsledok:

• SC Braga - Glasgow Rangers 0:1 (0:0)

Gól: 61. Kent

/2:3, postúpil Glasgow Rangers/

Domov»Futbal»Európska liga»Škrtel prispel gólom k postupu Basaksehiru, United nešetril Bruggy