Kovalík nestačil na Veselého, Česko vedie v boji o finále Davis Cupu

Slovenský daviscupový reprezentant Jozef Kovalík v úvodnej dvojhre kvalifikačného stretnutia o postup na finálový turnaj Davisovho pohára Slovensko - Česko. (Autor: TASR)

• Kovalík - Rosol

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnej dvojhre kvalifikačného duelu o postup na finálový turnaj Davisovho pohára s Českom 0:1.

O prvý bod pre české farby sa na antuke v bratislavskom NTC postaral Jiří Veselý, ktorý zdolal slovenskú dvojku Jozefa Kovalíka 6:3, 7:5. V druhom singli si v AXA aréne zmerali sily Andrej Martin a Lukáš Rosol.

Veselému vyšiel úvod prvého vzájomného stretnutia s Kovalíkom, keď v treťom geme po úspešnom stopbale prelomil podanie súpera a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 3:1.

Kovalík síce následne vyrovnal na 3:3, no ďalšie tri gemy sa stali korisťou Veselého. Líder českého tímu ťažil z kvalitného prvého podania, bol istejší vo výmenách a robil menej nevynútených chýb.

Kvalifikačný duel Slovensko - Česko: Jozef Kovalík - Jiří Veselý: fotogaléria

6.3.2020

V druhom dejstve Kovalík držal s Veselým krok, za stavu 2:3 odvrátil dva brejkbaly, no v koncovke slávil úspech favorizovaný Čech, ktorý v dvanástom geme premenil pri podaní Slováka hneď prvý mečbal.

"Snažil som sa hrať čo najviac na súperov forhend, no táto taktika nič nepriniesla. Chcel som, aby protivník, čo najviac behal. Niekedy sa mi to darilo, inokedy nie. Sústredil som sa na každý bod, neriešil som skóre.

Ak by v druhom sete hral tak, ako v prvom, bol by to veľmi rýchly set," povedal Kovalík pre RTVS.

"Dnes som ukázal formu, ktorú som predvádzal v uplynulom čase. Bol som pripravený na súpera, poznáme sa už veľmi dlho. Bol som agresívnejší, dokázal som ťažiť z podania," uviedol Veselý.

Víťaz bratislavského súboja postúpi na finálový turnaj v Madride, kde bude 18 tímov 23.-29. novembra bojovať o cennú trofej.

Účasť v španielskej metropole už majú istú vlaňajší daviscupoví semifinalisti Španielsko, Kanada, Rusko, Veľká Británia a dvaja držitelia voľných kariet Francúzsko so Srbskom.

ONLINE PRENOS: Slovensko - Česko : Kovalík - Veselý (tenis, Davis Cup 2020, Davisov pohár 2020, kvalifikácia na finálový turnaj, NAŽIVO, LIVE, dnes)

Davis Cup  2020
06.03.2020 o 16:07
Kovalík
0:2
(3:6, 5:7)
Veselý
Máme za sebou úvodnú dvojhru v barážovom stretnutí o postup do Madridu medzi Slovenskom a Českom. Kovalík bohužiaľ zápas s Veselým príliš nezvládol, a preto zaslúžene prehral. V prvom sete stratil náš tenista až trikrát svoje podanie, čo znamenalo hladké víťazstvo Veselého v prvom sete 6:3. Druhý set už bol vyrovnanejší, až do konca sa Kovalík sa so svojim súperom držal, avšak nedokázal doviesť set až do tiebreaku, keďže si prehral svoje posledné podanie. S konštatovaním, že prvý bod získal pre Česko Jíři Veselý sa s Vami lúčim, nezabudnite však pozerať s nami druhú dvojhru medzi Andrejom Martinom a Lukášom Rôsolom, ktorá začne už o chvíľu.
Koniec zápasu
5:7
5:7
importantKovalík končí zápas symbolicky pokazeným forehandom.
0-40
importantVeselý má tri mečbaly po tom, čo obhodil Kovalíka na sieti z backhandu.
0-30
0-30
Sú tu problémy pre Kovalíka, maratónsku výmenu zakončil úspešne na sieti Veselý.
0-15
Kovalík nezačína vôbec dobre, lebo si pripisuje dvojchybu.
5:6
Koniec prestávky, podávať bude Jozef Kovalík.
5:6
Nasleduje prestávka a výmena strán.
5:6
Hru končí veľmi nepresný Kovalíkov forehand hraný v defenzíve.
15-40
Následne Veselý zaznamenal eso.
15-30
Opäť výborné prvé podanie českej jednotky.
15-15
Vo vyrovnanej výmene nemal navrch ani jeden tenista, všetko ukončil dlhý backhand Veselého.
0-15
Priamym bodom začína jedenástu hru druhého setu Veselý.
5:5
Hru zakončuje pekným prechodom na sieť a víťazným volejom.
40-15
Pomáha si však dobrým podaním.
30-15
Kovalík ale chybuje z forehandu len do siete.
4:5
Priamym bodom ukončuje tento gem a ujíma sa vedenia 5:4, čaká nás koncovka druhého setu.
30-40
Veselý však pomáha chybou z forehandu.
15-40
Slovenský tenista chcel skrátiť hru, ale nepodarilo sa mu to.
15-30
Return Kovalíka bohužiaľ len do siete.
15-15
Po dobrom servise zakončil Veselý výmenu tvrdým forehandom.
15-0
Veselý nezačína túto hru dobre, jeho backhand končí v sieti.
4:4
Kovalík prežil ďalší ťažký moment a zatiaľ v druhom sete nestratil podanie.
A-40
Lenže slovenskému tenistovi pomáha Veselý, ktorý zahral príliš dlhý forehand.
40-40
Kovalík vyhadzuje ďalší forehand a je tu zhoda.
40-30
Veselý pritlačil a Kovalík sa nedokázal ubrániť, keďže jeho úder končí v sieti.
40-15
Kovalík hru ešte nekonči kvôli jeho zbytočnej chybe.
40-0
A aj do tretice len nevynútená chyba Veselého.
30-0
Teraz chyba českého tenistu aj z backhandu.
15-0
Veselý začína forehandom až za základnú čiaru.
3:4
3:4
3:4
Dobré podanie a Veselý si obhájil ďalší gem na podaní.
0-40
Veselý zahral víťazný úder z backhandu a je blízko čistej hry.
0-30
Nasleduje ďalší forehand do outu.
0-15
Kovalík začína nevynútenou chybou.
3:3
Kovalík Veselého zatlačil do defenzívy, ktorého forehand skončil v sieti a je vyrovnané.
A-40
Pripája k tomu skvelý víťazný úder po lajne z backhandu.
40-40
A fantastický lob od Kovalíka v mimoriadne dôležitej chvíli, zatiaľ úder zápasu.
30-40
Hlavný rozhodca prisúdil fiftín nášmu tenistovi, ktorý prvý brejkbal odvracia.
15-40
importantLenže Veselý teraz už má dva brejkbaly.
15-30
Teraz bol náš hráč vo výmene trpezlivejší a počkal si na chybu Veselého.
0-30
0-30
Veselý dobehol skrátenie a ešte dokázal zahrať perfektný víťazný úder.
0-15
Kovalíkov backhand po čiare končí v tesnom oute.
2:3
2:3
2:3
Lenže teraz už áno a ide do vedenia 3:2.
30-40
Veselý hru ešte nezakončil, lebo si pripisuje nevynútenú chybu z backhandu.
15-40
Víťazný forehand pre českú jednotku.
15-30
15-30
Veselý prešiel na sieť a výmenu zakončil dobrým volejom, ktorý Kovalík dobehol, ale jeho úder už smeroval mimo kurt.
15-15
Teraz jeho backhand len do outu.
0-15
Veselý začína výborným podaním.
2:2
Dropshot Veselého len do siete a je vyrovnané.
40-30
Lenže prichádza zbytočná dvojchyba.
40-15
A teraz si pomáha Kovalík priamym bodom z podania.
30-15
Kovalík pritlačil a prinútil k chybe Veselého.
15-15
Lenže následne chybuje aj český tenista.
0-15
Kovalík nezačína ideálne ani túto hru.
1:2
1:2
1:2
Je to naozaj tak, Veselý sa ujíma vedenia 2:1.
1:1
Kovalík si uhájil úvodné podanie v druhom sete.
0-40
Kovalíkov backhand z ťažkej pozícii končí v oute.
0-30
Následne zaznamenal ďalšie eso.
0-15
Opakovanú výmenu vyhral Veselý, a preto vyhral aj prvý set 6:3. Teraz začína priamym bodom.
3:6
Koniec prestávky, podávať bude Jiří Veselý.
3:6
3:6
Tak teraz sa dohaduje s hlavným rozhodcom Kovalík aj Hrbatý a výmena sa asi bude opakovať..
3:6
A servisom odvracia aj druhú šancu českého tenistu.
30-40
Kovalík si pomáha priamym bodom.
15-40
importantLenže sú tu dva setbaly pre Veselého po forehande do siete.
15-30
Výborným forehandom však Kovalík teraz boduje.
40-40
Ďalší svetový úder nášho tenistu, tentokrát zakončil výmenu backhandom cross.
30-40
Fantastická výmena, ktorú Kovalík zakončuje na sieti úžasným volejom.
15-40
Následne prichádza od Veselého ďalšie eso.
15-30
Kovalík bol však opäť až príliš pasívny a nakoniec chybuje.
15-15
Krásne obhodenie Veselého na sieti parádnym forehandom od slovenského tenistu.
0-15
Veselý zaútočil a Kovalíkov backhand letí ďaleko do outu.
3:4
3:4
3:4
3:4
Veselý bol v tejto výmene trpezlivý a náskok brejku si berie znova späť.
30-40
importantVeselý si vypracoval ďalšiu šancu po pokazenom údere Kovalíka.
30-30
Veselý pritlačil a Kovalík zahral obranný úder až príliš dlhý.
30-15
Ale ani úder českého tenistu nebol teraz presný.
15-15
Následne však kazí z forehandu.
15-0
Slovenský tenista si výborne rozbehal súpera a prinútil ho k chybe.
3:3
importantKovalík si berie stratené podanie späť a Veselý zakončil hru zbytočnou chybou z forehandu.
40-15
importantA Kovalík má dva brejkbaly po senzačnom údere, ktorým prehodil Veselého.
30-15
Ľahký smeč Veselého len do siete.
15-15
Kovalík dobehol skrátenie a zahral víťazný forehand.
0-15
Kvalitný servis, o ktorý sa dnes Veselý môže oprieť.
2:3
2:3
2:3
Slovenský tenista znižuje po pokazenom backhande Veselého.
40-30
Kovalík sa rozhodol na poslednú chvíľu zahrať dropshot, ktorý však doletel len do siete.
40-15
A opäť kvalitný prvý servis Kovalíka zafungoval.
30-15
Veselý chcel zakončiť výmenu hneď z returnu, ale jeho forehand letí len do outu.
15-15
Ale pomáha si priamym bodom z podania.
0-15
Slovenskému tenistovi sa teraz príliš nedarí, ďalší pokazený forehand.
1:3
A return Kovalíka ide až za základnú čiaru, takže brejk je potvrdený.
15-40
Teraz si Veselý útok krásne pripravil a zakončil ju víťazným backhandom po čiare.
15-30
Škoda zbytočnej nevynútenej chyby od Kovalíka v dobrej pozícii.
15-15
Teraz sa však podarilo skrátiť výmenu aj Kovalíkovi a Veselý zahral dobiehaný forehand len do siete.
0-15
Česká jednotka začína priamym bodom z podania.
1:2
1:2
1:2
1:2
importantKrásny dropshot od Veselého a prvýkrát si berie podanie súpera.
40-A
importantKovalík sa dostal do útoku, ale jeho forehand minul ľavú čiaru.
40-40
Kovalík si pomáha priamym bodom a odvracia hrozbu.
30-40
Prvý brejkbal zápasu pre českú jednotku.
30-30
Výborný return Veselého, ktorým nedal šancu Kovalíkovi.
30-15
Dlhšia výmena od základnej čiary, končí ďalšou nevynútenou chybou českého tenistu.
15-15
Tesný out Veselého, čo je preňho škoda.
0-15
Výborný lob od českého tenistu, ktorý Kovalík dobehol, ale jeho forehand už zahral len do siete.
1:1
Druhé eso v zápase pre Veselého konči túto hru.
15-40
Slovenský tenista dostal Veselého do ťažkej pozície a z backhandu výmenu zakončil.
0-40
0-40
Ďalší priamy bod, ktorým si pomáha Veselý.
0-30
Return Kovalíka bol až príliš dlhý.
0-15
Eso z druhého podania pre českú jednotku.
1:0
Výborný druhý servis a Kovalík si obhájil úvodný gem na podaní.
40-15
Dlhá výmena, ktorú zakončil český tenista vyhodeným forehandom do outu.
30-15
Veselý prinútil Kovalíka zahrať forehand len do siete.
30-0
Druhý fiftín pre nášho tenistu.
15-0
Nevynútená chyba z backhandu od Veselého.
0:0
Všetko je pripravené na začiatok stretnutia.
NTC vyzerá byť pekne zaplnené.
Na podaní začne náš tenista. Dnes je to vôbec prvý vzájomný zápas medzi Kovalíkom a Veselým.
Obaja hráči sa už rozohrávajú na kurte.
Hrá sa v NTC a Slovensko si ako hostiteľská krajina zvolilo povrch, ktorým je antuka. Úvodná dvojhra nám ponúkne súboj medzi slovenskou dvojkou Jozefom Kovalíkom a českou jednotkou Jířim Veselým. Poďme sa spoločne pozrieť na to, v akej forme nastúpia do tohto zápasu.

Jozef Kovalík: Dominik Hrbatý mal dilemu, či nasadiť ako dvojku Kovalíka alebo Gomboša. Nakoniec sa rozhodol pre hráča, ktorý je v rebríčku ATP na 121. mieste. Gomboš sa síce nachádza o dvanásť miest vyššie, ale kvality oboch hráčov na antuke sú porovnateľné. Preto či urobil Hrbatý dobré rozhodnutie sa dozvieme až po zápase. Každopádne Kovalíkova forma nie je príliš optimálna. V tejto sezóne má na konte šesť víťazstiev a dve prehry. Na Australian Open sa dostal ako lucky loser a vypadol v 1. kole proti Carrenovi Bustovi. Potom už hral len na antukových turnajoch, najviac sa mu darilo v Buenos Aires, kde zaznamenal tri výhry a dostal sa do hlavnej súťaže, inak v Riu neprešiel ani kvalifikáciou a v Santiagu prehral hneď úvodný zápas.

Jíŕi Veselý: Česká jednotka sa teší zlepšenej forme. Začiatok sezóny mal Veselý pomerne rozpačitý, ale všetko zmenil turnaj v Pune, ktorý dokázal prekvapujúco ovládnuť a vyhral svoj druhý titul na okruhu ATP, keď vo finále zdolal Gerasimova. Zároveň sa vrátil do Top 100 rebríčka, momentálne sa nachádza na dosť dobrom 65. mieste. Následne na turnaji v Delray Beach síce vypadol v prvom kole, ale na challengeri v Pau vypadol až v semifinále s Janoviczom.

Na základe formy je miernym favoritom český hráč, ale Davis Cup je úplne iná súťaž a celkom pravidelne sa v nej dočkáme rôznych prekvapení. Dúfajme, že o jedno sa postará aj Jozef Kovalík.
Vážení tenisoví priaznivci, vítam Vás pri sledovaní federálneho derby v Davis Cupe medzi Slovenskom a Českom. Stretnutie rozhodne o tom, ktorá reprezentácia sa predstaví na záverečnom turnaji v Madride. Minulý rok našim chlapcom ušiel postup o malý kúsok v zápase s Kanadou, pevne veríme, že tentokrát sa na konci budeme radovať my. Na to však potrebujeme zdolať odvekého rivala a krajinu, s ktorou sme až do roku 1993 tvorili spoločný štát. Dominik Hrbatý sa musí zaobísť bez zraneného Martina Kližana, čo výrazne ovplyvnilo záverečnú nomináciu. Tento súboj nemá favorita, pretože obidve krajiny prežívajú v mužskom tenise pomerne veľkú krízu. Zrejme tento zápas bude rozhodujúci v tom a nasmeruje buď Slovensko alebo Česko k lepšej budúcnosti. Spoločne dúfajme, že to bude naša reprezentácia, ktorá bude po poslednom zápase oslavovať postup na záverečný turnaj a zároveň sa s nádejou pozerať na tenisovú budúcnosť.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:00.

Domov»Tenis»Davis Cup»Kovalík nestačil na Veselého, Česko vedie v boji o finále Davis Cupu