Andrej Martin prehral s Rosolom, Česi vedú už o dva body

Slovenský daviscupový reprezentant Andrej Martin v druhej dvojhre kvalifikačného stretnutia o postup na finálový turnaj Davisovho pohára Slovensko - Česko proti Čechovi Lukášovi Rosolovi. (Autor: TASR)

• Kovalík - Rosol

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnom dni kvalifikačného duelu o postup na finálový turnaj Davisovho pohára s Českom 0:2.

O druhý bod pre české farby sa na antuke v bratislavskom NTC zaslúžil Lukáš Rosol, ktorý so poradil so slovenskou dvojkou Andrejom Martinom 6:4, 6:4.

Ak si chcú Slováci udržať šance na postup do Madridu, musia v AXA aréne vyhrať sobotňajšiu štvorhru so začiatkom o 17.30 h.

Martin nastúpil proti Rosolovi s cieľom potvrdiť priaznivú vzájomnú bilanciu. Za stavu 1:1 sa dostal k dvom brejkbalom, no český hráč si podržal servis, čo ho povzbudilo.

V ďalších minútach držal so slovenským antukovým špecialistom krok a v koncovke setu slávil úspech. V desiatom geme premenil v poradí druhý setbal, keď po jeho returne zahral Martin loptičku do siete.

Kvalifikačný duel Slovensko - Česko: Andrej Martin - Lukáš Rosol: fotogaléria

6.3.2020

Úvod druhého dejstva patril lídrovi slovenského tímu, ktorý sa po rýchlom brejku ujal vedenia 2:9. Rosol si však v šiestom geme zobral späť stratené podanie, vyrovnal na 3:3 a dostal sa na koňa.

V ôsmom geme mal dve šance získať rozhodujúci brejk. Martin ich odvrátil, keď vytiahol z arzenálu dva víťazné forhendy a vyrovnal na 4:4. Záver však patril Rosolovi, ktorý v desiatom geme premenil hneď prvý mečbal.

"Súper hral svetový tenis, nie nadarmo bol v prvej tridsiatke rebríčka. Nepodržal ma servis, hlavne v druhom sete. Nehral som až tak zle, ale súperovi vyšlo naozaj všetko. Mrzí ma veľmi veľa tesných autov z prvého servisu.

Za stavu 4:4 v druhom sete som mal vyhrať gem, no skoro vyhratú výmenu som poslal centimeter do autu," povedal Martin pre RTVS.

"Vedel som, že to bude hlavne o mojej hre. Snažil som si pomôcť servisom a práve ten urobil rozdiel. Aj keď Andrej viedol v sete, občas to prekombinoval. Ja som práve na to čakal," uviedol Rosol.

Víťaz bratislavského súboja postúpi na finálový turnaj v Madride, kde bude 18 tímov 23.-29. novembra bojovať o cennú trofej.

Účasť v španielskej metropole už majú istú vlaňajší daviscupoví semifinalisti Španielsko, Kanada, Rusko, Veľká Británia a dvaja držitelia voľných kariet Francúzsko so Srbskom.

ONLINE PRENOS: Slovensko - Česko : Martin - Rosol (tenis, Davis Cup 2020, Davisov pohár 2020, kvalifikácia na finálový turnaj, NAŽIVO, LIVE, dnes)

Davis Cup  2020
06.03.2020 o 18:14
Martin
0:2
(4:6, 4:6)
Rosol
Andrej Martin bohužiaľ nezvládol rolu favorita a zaslúžene prehráva po dosť nevýraznom výkone. Lukáš Rosol bol lepší v oboch setoch, dokázal si vypracovať viac šancí na podaní súpera a nakoniec sa teší z dosť prekvapujúceho víťazstva dvakrát 6:4. Slovenskí tenisti dnes nedokázali uhrať ani set a nachádzajú sa nad priepasťou, keďže po prvom dni prehrávame už 0:2 a Česku stačí vyhrať zajtra už iba jeden zápas. S týmto konštatovaním sa s Vami lúčim a teším sa na Vás pri ďalších online prenosoch!
Koniec zápasu
4:6
importantVeľké šťastie pre Rosola na záver, keďže prasiatko rozhodlo o víťazovi zápasu.
15-40
15-40
importantA na svete sú dva mečbaly po tom, čo obhodil na sieti Martina z backhandu.
15-30
Rosol sa na sieti doslova pohral s Martinom a je dva loptička od víťazstva.
15-15
Teraz však volej kazí, ktorý nebol až taký náročný.
0-15
Rosol prešiel dopredu a zahral víťazný volej na čiaru.
4:5
Koniec prestávky, podávať bude Andrej Martin.
4:5
Nasleduje prestávka a výmena strán.
4:5
Rosol tiež otáča ťažký stav a ide do vedenia 5:4.
30-40
No a český tenista si pomáha priamym bodom.
30-30
Teraz Martin nevrátil return do kurtu.
30-15
Škoda zbytočnej chyby z forehandu od Martina.
30-0
Ďalšia chyba po ťažkom voleji.
15-0
Rosol kazí úder z forehandu.
4:4
Martin dokázal po ťažkom boji vyrovnať na 4:4.
A-40
A ďalší víťazný forehand cross.
40-40
Lenže výborný servis a víťazný forehand do odkrytého kurtu od Martina.
40-A
40-A
importantĎalší brejkbal po krásnom víťaznom forehande od českého tenistu.
40-40
Hra nekončí, keďže Martin zahral slajzovaný úder do siete.
A-40
Je tu výhoda pre Martina po chybe z forehandu od Rosola.
40-40
Dôležitý forehand, ktorým Martin odvrátil brejkbal.
30-40
importantA veľká šanca pre Rosola po tom, čo bol aktívnejší a Martin zahral backhand do outu.
30-30
Lenže Martin kazí opäť pomerne ľahký forehand.
30-15
Return českého tenistu letel ďaleko do outu.
15-15
Ale teraz kazí z toho istého úderu aj Martin.
15-0
Rosol pomáha forehandom za základnú čiaru.
3:4
3:4
3:4
Rosol drží podanie a zrazu je už vo vedení 4:3, čo nie je pre Slovensko vôbec dobrá správa.
15-40
Teraz si však Martina vychutnal na sieti ľahkým volejom.
3:3
Bohužiaľ Martin končí gem chybou do siete a druhýkrát stráca v zápase podanie, čo znamená, že je vyrovnané 3:3.
30-40
importantAle zbytočná dvojchyba a Rosol má brejkbal.
30-30
Dôležitý priamy bod mu však pomáha.
15-30
Martin znova nedokázal vrátiť na druhú stranu hneď druhý úder.
15-15
Krásny víťazný return z backhandu od českého tenistu.
15-0
Martin zatlačil a Rosol zahral slajzovaný úder do siete.
3:2
3:2
3:2
Teraz už však priamym bodom končí hru a znižuje na 2:3.
15-40
Nepodarený volej na sieti od Rosola.
0-40
Krásne zahraný forehand presne na základnú čiaru a šanca na čistú hru.
0-30
Následne priamy bod pre Rosola.
0-15
Český tenista zaútočil z backhandu a Martinov obranný úder letel do outu.
3:1
Martinov úder smeroval presne na lajnu a ujíma sa vedenia 3:1.
40-15
Rosol vo výmene pokazil forehand cross.
30-15
Martin si pripisuje na svoje konto eso.
15-15
Český tenista pritlačil a prinútil Martina k chybe.
15-0
Return Rosola z forehandu končí v oute.
2:1
2:1
2:1
Rosol si drží prvýkrát podanie v druhom sete a znižuje na 1:2.
30-40
Rosol si pomohol forehandovým útokom a Martina prinútil k chybe.
30-30
Dobrý return od Slováka a Rosol zahral backhand za základnú čiaru.
15-30
Martinovi sa nepodaril zahrať úspešný dropshot.
15-15
Martinov úder skončil v tesnom oute, čo potvrdil hlavný rozhodca.
15-0
Rosolov backhand skončil v sieti.
2:0
Priamym bodom Martin potvrdil brejk.
A-40
Krásny Martinov volej pristál na čiare a Rosol bol bez šance.
40-40
Ale ani teraz ho nevyužije po tom, čo forehand letel za základnú čiaru.
40-A
importantRosol sa dostal k sieti a zahral víťazný volej.
40-40
Slovenský tenista si pomáha priamym bodom a brejkbal odvrátil.
30-40
30-40
importantŠancu si však vypracoval po tvrdom returne z forehandu.
30-30
Ale teraz Rosolov return nesmeroval do kurtu.
15-30
Teraz však jeho forehand po čiare bol dosť presný, aby mu pomohol k zisku bodu.
15-15
Rosol chcel zakončiť výmenu, ale jeho forehand po čiare skončil v tesnom oute.
0-15
Lob Martina smeruje do outu.
1:0
importantMartin si počkal v dlhej výmene na Rosolovu chybu a na začiatku druhého setu mu berie konečne podanie.
A-40
importantVíťazný return z forehandu od Martina a ďalší brejkbal.
40-40
Rosol odvracia brejkbal priamym bodom.
A-40
importantNo a zrazu je tu šanca pre Martina po ďalšej chybe.
40-40
A hra ešte nekončí po Rosolovej chybe.
30-40
Dvojchyba pre Rosola.
15-40
Hneď z druhého úderu dokázal zahrať Rosol víťazný forehand.
15-30
Teraz však aj chyba z backhandu od Rosola.
0-30
Nasleduje priamy bod pre českého tenistu.
0-15
Rosol zakončil výmenu na sieti tvrdým volejom.
0:0
Koniec prestávky, podávať bude Lukáš Rosol.
0:0
4:6
4:6
Lenže Martin sa vybral po podaní na sieť a volej sa mu vôbec nevydaril, takže prvý set vyhráva prekvapujúco Rosol 6:4.
30-40
Našťastie teraz kazí aj Rosol z backhandu.
15-40
importantLenže teraz bol aktívnejší Rosol a Martinov forehand končí v oute, sú tu dva setbaly.
15-30
Dôležitý priamy bod pre slovenského tenistu.
0-30
No a prichádzajú komplikácie po vyhodenom forehande.
0-15
Martin začína bohužiaľ dvojchybou.
4:5
4:5
4:5
Martinov return bol príliš dlhý a Rosol si drží ďalšie podanie, čaká nás koncovka úvodného setu.
30-40
Tvrdým forehandom sa dostáva český tenista ku gembalu.
30-30
Dobrý return pod nohy, z ktorého Rosol zahral backhand do siete.
15-30
Rosol pritlačil z backhandu a Martin už na druhú stranu úder nevrátil.
15-15
Perfektný víťazný forehandový return od Martina.
0-15
Pekná výmena, v ktorej bohužiaľ kazí náš tenista z backhandu.
4:4
A hneď je tu aj druhé a je znova vyrovnané.
40-0
Martin zaznamenal prvé eso.
30-0
Dlhú výmenu zakončil Rosol pokazeným forehandom.
15-0
Return Rosola končí v oute.
3:4
3:4
3:4
Výmena končí priamym bodom a Rosol vedie 4:3.
15-40
Rosol si pripisuje eso.
15-30
Dlhý forehand od Rosola.
0-30
Martin trafil úder rámom rakety a loptička skončila niekde v hľadisku.
0-15
Return slovenského tenistu končí v oute.
3:3
Dobre zohraná výmena, ktorú Martin zakončil víťazným úderom z backhandu.
40-15
Martin si pripisuje priamy bod.
30-15
Rosolov úder poslala páska do outu.
15-15
Martin po výbornom podaní na sieti ľahko zasmečoval.
0-15
0-15
Perfektný úder z backhandu od českého tenistu, ktorým obhodil Martina na sieti.
2:3
2:3
2:3
Na záver dobrý volej Rosola.
15-40
Lenže teraz končí return Martina v oute.
15-30
Dobrý return od Martina, ktorý český tenista už nevrátil.
0-30
Teraz zakončil výmenu hneď druhým úderom z forehandu.
0-15
Rosol si pomáha esom.
2:2
Priamy bod končí tento čistý gem pre Martina.
40-0
Slajzovaný úder Rosola končí v sieti.
30-0
Víťazný forehand od Martina.
15-0
Rosol pritlačil z returnu, ale jeho druhý úder už nebol presný.
1:2
1:2
1:2
Na záver si Rosol pomáha ďalším dobre umiestneným podaním.
40-A
Výhodu už má Rosol, po pekne trafenom forehande.
40-40
Znova odvrátený víťazným úderom z forehandu.
A-40
importantRosol hral útočne, ale záverečný úder letí len do veľkého outu a je tu ďalšia šanca pre Martina.
40-40
40-40
Výborný servis a ľahké zakončenie na sieti pre Rosola, ktorý odvracia brejkbal.
40-30
A je tu brejkbal po tom, čo sa Martin ubránil a počkal si na chybu Rosola.
30-30
Lenže prichádza jeho ďalšia nevynútená chyba z forehandu.
15-30
Vo výmene bol aktívnejší Rosol a zaslúžene získal bod.
15-15
Pomáha si však dobrým podaním, ktorý Martin nezreturnoval.
15-0
Rosol začína tretí gem chybou z forehandu.
1:1
1:1
Rosol na sieti kazí ľahký volej a Martin si tiež obhájil prvé podanie.
40-30
Rosol cítil šancu, ale jeho tvrdý forehand skončil v sieti.
30-30
Pekne vypracovaný útok od Martina, ktorý zakončil forehandom na čiaru.
15-30
Lenže následne zbytočná dvojchyba.
15-15
Priamy bod z podania aj pre slovenskú jednotku.
0-15
Martin nezačína na podaní dobre, jeho forehand bol príliš dlhý.
0:1
Rosol končí prvú hru na podaní ďalším priamym bodom.
30-40
Škoda pre slovenského tenistu, keď nedokázal vrátiť druhý servis Rosola.
30-30
Konečne sme videli dlhšiu výmenu, ktorú zakončil Rosol tesným úderom do outu z forehandu.
15-30
Nasleduje však ďalší priamy bod pre českého tenistu.
15-15
Chyba z forehandu od Rosola.
0-15
Return Martina len do siete.
0:0
Hráči už sú na dvorci, na podaní začne Lukáš Rosol.
Pred malou chvíľou získal pre Česko prvý bod Jíři Veselý, čo nie je pre Slovensko príliš dobrá správa. Verme, že sa Andrejovi Martinovi podarí stav stretnutia vyrovnať.
Hrá sa v NTC a Slovensko si ako hostiteľská krajina zvolilo povrch, ktorým je antuka. Druhá dvojhra nám ponúkne zápas slovenskej jednotky Andrejom Martinom a českej dvojky Lukášom Rôsolom. Poďme sa bližšie pozrieť na formu oboch hráčov.

Andrej Martin: Keďže Slovensku chýba pre zranenie dlhoročná slovenská jednotka Martin Kližan, po prvýkrát sa ujme líderskej pozície Andrej Martin. Nebude to mať vôbec jednoduché, ale skúsenosť s Davis Cupom má veľkú, čo by mu mohlo pomôcť. Momentálne sa nachádza v rebríčku na 95. mieste, ale formu v tejto sezóne ešte len hľadá. Jeho najväčším úspechom je semifinále na challengeri v Punta del Este a semifinále na turnaji v Cordobe. Lenže posledné štyri zápasy, ktoré sa hrali na antuke, prehral a to nie je príliš dobrá vizitka.

Lukáš Rosol: Najväčším úspechom českého tenistu je víťazstvo nad Nadalom vo Wimbledone 2012. Lenže odvtedy jeho kariéra namiesto toho, aby napredovala smerom hore, klesala a Rosol sa postupne prepadal rebríčkom nižšie a nižšie. Dnes sa nachádza až na 179. mieste a pomaly sa jeho kariéra blíži ku koncu. Určite v nej nenaplnil svoj potenciál, ale víťazstvo nad Nadalom mu už nikto nevezme. V tejto sezóne má vyrovnanú bilanciu štyri výhry a štyri prehry, čo svedčí o jeho dosť slabej forme.

Favoritom zápasu je náš hráč. Dúfajme, že Martin potvrdí úlohu favorita a pomôže Slovensku k dôležitému bodu. Rosol však nemá čo stratiť a ak si zaspomína na staré dobré časy, kedy bol členom Top 100, tak môže nášmu tenistovi poriadne zatopiť.
Vážení tenisoví priaznivci, vítam Vás pri sledovaní federálneho derby v Davis Cupe medzi Slovenskom a Českom. Stretnutie rozhodne o tom, ktorá reprezentácia sa predstaví na záverečnom turnaji v Madride. Minulý rok našim chlapcom ušiel postup o malý kúsok v zápase s Kanadou, pevne veríme, že tentokrát sa na konci budeme radovať my. Na to však potrebujeme zdolať odvekého rivala a krajinu, s ktorou sme až do roku 1993 tvorili spoločný štát. Dominik Hrbatý sa musí zaobísť bez zraneného Martina Kližana, čo výrazne ovplyvnilo záverečnú nomináciu. Tento súboj nemá favorita, pretože obidve krajiny prežívajú v mužskom tenise pomerne veľkú krízu. Zrejme tento zápas bude rozhodujúci v tom a nasmeruje buď Slovensko alebo Česko k lepšej budúcnosti. Spoločne dúfajme, že to bude naša reprezentácia, ktorá bude po poslednom zápase oslavovať postup na záverečný turnaj a zároveň sa s nádejou pozerať na tenisovú budúcnosť.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 17:30.