Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Nevie, či v klube ostane. Nadávali mi, že sa vraciam do Nitry, vraví Galád

Trénera už nebaví tímy stále len zachraňovať.

BRATISLAVA. Futbalový tréner Ivan Galád sa dva roky za sebou ocitol so svojimi mužstvami v barážových bojoch o účasť vo Fortuna lige.

V sezóne 2018/2019 zachránil najvyššiu súťaž v Trenčíne, v piatok sa tešil s tímom FC Nitra. Jeho mužstvo po bezgólovej remíze v Dubnici doma triumfovalo 3:0 a ako Galád priznal, rozhodnúť zápas v úvode bolo kľúčové.

Dubničania sa pod Zoborom ukázali v dobrom svetle, najmä v druhom polčase boli viac pri lopte, mali hernú prevahu, ale v prvom polčase inkasovali dva góly za dvadsať minút a už nedokázali reagovať.

"Je smutné čo teraz poviem, ale my máme kondíciu na tridsať minút a naša stratégia bola rozhodnúť v úvode a potom to zvládnuť takticky," povedal Galád po zápase.

Za sezónu vymenili päť trénerov

O prvý gól sa postaral iba šestnásťročný Sebastian Kóša, ktorý je od čias Miroslava Stocha najmladším hráčom, aký sa predstavil v seniorskom tíme Nitry. Na 3:0 spečatil výsledok zápasu Tomáš Hambálek, ktorý má 19 rokov.

Pre oboch to však boli posledné zápasy v Nitre, obaja budú pôsobiť v Spartaku Trnava.

"Potešilo ma a zarmútilo zároveň, že dvaja mladí chlapci rozhodli zápas. Idú totiž do iného klubu bez zmluvy a to ma mrzí," povedal Galád.

Nitra neprežíva ľahké časy, v klube sa v sezóne vymenilo päť trénerov, nejasná je budúcnosť klubu. Prišli do neho ukrajinskí investori, ktorí sľúbili finančnú pomoc a celkovú reštrukturalizáciu, no zostalo len pri slovách.

Nitre musel pomôcť

Súvisiaci článok Nitra sa udržala vo Fortuna lige, proti Dubnici rozhodol 16-ročný mladík Čítajte

V uplynulých dňoch prebiehali rokovania o oficiálnom vstupe Ukrajincov, ale neniesli sa iba v priateľskej atmosfére. Malo dokonca prísť k fyzickej potýčke medzi slovenskou a ukrajinskou vetvou. Galád preto nevedel odpovedať na otázku, či bude v tíme pokračovať.

"To je ťažká otázka. Idem na ryby a budem to riešiť potom. Mňa v Nitre najali na to, aby sme sa zachránili. Ja mám Nitru veľmi rád a musel som jej pomôcť. Nadávali mi, že som blázon, že sem idem, ale ja som to tak cítil. Každý klub má ťažké a lepšie obdobia, ale my sme to spolu zvládli."

Skúsený 56-ročný kormidelník verí, že barážový úspech klubu pomôže odraziť sa k lepším zajtrajškom: "Dúfajme, že to tak bude. Nejaké veci ma mrzia, ale dôležité bude, keď si všetci povedia ako ďalej. Nitra môže byť opäť veľmi silný klub, pretože v ňom pôsobí veľa dobrých ľudí a mladých hráčov."

Galád: Už ma nebaví tímy len zachraňovať

K postupu pomohli Nitre aj fanúšikovia, na štadión ich prišlo 3075, najviac v sezóne. "Keď som tu bol tréner ja, tak sem ľudia chodili," poznamenal Galád.

Pred rokom sa Galád v baráži o účasť v najvyššej súťaži predstavil s Trenčínom. Podarilo sa mu tiež uspieť, proti Popradu to však mal AS veľmi zle rozohrané.

"Trenčín má individuálne vysoko kvalitných hráčov. Vtedy sme prehrali 0:2 v prvom zápase, doma sme zvíťazili 4:1. Vedeli sme, že Trenčín má kvalitu na to, aby strelil tie štyri góly.

Teraz s Nitrou bolo treba hrať viac takticky. Ale už ma nebaví tímy zachraňovať, nech mi zavolá niekto, kto je stále druhý s tým, že chce byť prvý," uzavrel Galád s úsmevom.