Barzal rozhodol o víťazstve Islanders v predĺžení.
Barzal rozhodol o víťazstve Islanders v predĺžení. (Autor: TASR)
TASR|16. aug 2020 o 21:14

Kouč Islanders ukazuje, že to proti svojmu bývalému tímu vie.

TORONTO. Hokejisti Washingtonu Capitals prehrali v nedeľňajšom treťom stretnutí štvrťfinále Východnej konferencie play off NHL s New York Islanders 1:2 po predĺžení a v sérii prehrávajú už 0:3 na zápasy.

V piatej minúte extračasu rozhodol o triumfe Islanders Mathew Barzal.

V drese Capitals nastúpila dvojica Slovákov - obranca Martin Fehérváry a útočník Richard Pánik. Dvadsaťročný zadák naskočil do tretej obrannej dvojice s Čechom Radkom Gudasom a odohral vyše 11 minút.

Bol to pre neho druhý duel po reštarte profiligy, prvý odohral v skupine o nasadenie proti Bostonu. Do štatistík si pripísal jeden "hit".

Pánik odkorčuľoval vyše 9 minút, zapísal si jeden mínusový bod a jednu strelu.

Islanders dostal do vedenia v prvej tretine kapitán Anders Lee, ktorý pred bránkou tečoval strieľanú prihrávku, keď ho neustrážili Pánik s Jevgenijom Kuznecovom.

Kuznecov vyrovnal v druhej tretine z presilovej hry. V tretej tretine gól nepadol a duel dospel do predĺženia.

Washington verí v obrat

V ňom v piatej minúte rozhodol po brejku Barzal, ktorý si pri pravom mantineli prebral puk od Jordana Eberleho, dostal sa za obranu a bekhendom prekonal brankára Bradena Holtbyho.

"Snažím sa to robiť na tréningu, občas aj v zápasoch, proste prekĺznuť za obranu. Musíte si to presne načasovať na modrú čiaru. Eberle mi to skvele prihral. Už som to tento rok párkrát skúšal a mieril som brankárovi medzi nohy, alebo na bližšiu žŕdku. Teraz som vyskúšal tú vzdialenejšiu a oplatilo sa," opísal gól pre nhl.com.

Barzalov gól prišiel len pár sekúnd po tom, čo brankár Islanders Semion Varlamov na dvakrát zmaril pokusy Jakuba Vránu po úniku.

"Váš brankár môže niekedy vymazať všetky vaše chyby. My sme ich tu zopár spravili a on ich vymazal. Nakoniec sme sa vykúpili tým víťazným gólom," uviedol tréner Barry Trotz.

Washington môže vypadnúť už vo štvrtom zápase v utorok, no jeho hráči veria, že situácia ešte nie je stratená.

"Dá sa to otočiť. Začína sa to jedným víťazstvom. Nastúpime na zápas a uvidíme, kam nás to zavedie. Očakávam, že chalani zaberú," uviedol útočník Tom Wilson. Islanders však predchádzajúcich desať sérií, v ktorých viedli 3:0, dotiahli do úspešného konca.

Hetrik Pavelského

V Edmontone zvíťazil Dallas nad Calgary 5:4 po predĺžení. Po štvrtom súboji štvrťfinále Západnej konferencie je stav medzi Flames a Stars vyrovnaný 2:2 na zápasy. Dallas dvakrát viedol vďaka gólom Joea Pavelského, ale Flames vždy v presilovke vyrovnali.

V 35. minúte dostal Sam Bennett kanadský tím prvýkrát do vedenia, ale Denis Gurjanov v 40. minúte v presilovke vyrovnal. V 44. minúte ušiel v oslabení Derek Ryan a presne našiel rozbehnutého Tobiasa Riedera, ktorý opäť dostal Calgary do vedenia.

Dvanásť sekúnd pred koncom riadneho hracieho času pri power play však Pavelski zavŕšil hetrik a vyrovnal na 4:4.

V extračase rozhodol o výhre Stars John Klingberg. V drese Dallasu odohral slovenský obranca Andrej Sekera takmer jedenásť minút a do štatistík si zapísal jeden mínusový bod a jednu strelu.

Tatar bez priamej strely

Hokejisti Philadelphie Flyers zvíťazili v treťom zápase štvrťfinále nad Montrealom 1:0 a v sérií vedú 2:1. Slovenský reprezentant Tomáš Tatar odohral za Canadiens 16:14 minúty bez strely na bránku.

Víťazný gól Philadelphie strelil už v šiestej minúte prvej tretiny Jakub Voráček. Výborný výkon predviedol brankár Flyers Carter Hart, ktorý kryl 23 striel a zaznamenal svoj prvý shutout v play off.

"Všetci sme výborne odpovedali na predchádzajúci zápas," reagoval na prehru v druhom stretnutí 0:5, pri ktorej pustil štyri góly z 26 striel.

"Vieme, že ten zápas nebol náš najlepší, bol ďaleko od toho, čo dokážeme. Preto bolo pre nás veľmi dôležité, že sme na začiatku udávali tempo a strelil prvý gól, jediný v zápase." Hart sa vo veku 22 rokov a tri dni stal najmladším hráčom Flyers s čistým kontom v play off. "Mentálne je veľmi silný. Ak aj má zlý zápas, vždy sa vráti silnejší," pochválil ho Voráček.

Chicago znížilo

Vyradenie odvrátilo Chicago, ktoré zdolalo Vegas 3:1 a prehráva 1:3 na zápasy. Hrdinom duelu bol jeho brankár Corey Crawford, ktorý mal 48 úspešných zákrokov.

"Je taký dobrý, ako bol vždy. Mali veľa striel a on sa proti nim vždy vytiahol. Dnes bol náš najlepší hráč," povedal obranca Duncan Keith. Crawfordovi výrazne pomohli aj spoluhráči, ktorí zblokovali až 32 striel.

O góly Chicaga sa postarali Drake Caggiula, Matthew Highmore a do prázdnej bránky upravil Alex DeBrincat. Za Vegas skóroval Shea Theodore.

Obhajca Stanleyho pohára St. Louis zvíťazil nad Vancouverom 3:2 po predĺžení a skorigoval stav série na 1:2. Jake Allen, ktorý štartoval v bránke počas play off prvýkrát od mája 2017, kryl 39 striel Canucks, rozhodujúci gól strelil v 16. minúte predĺženia po brejku Brayden Schenn.

NHL 2019/2020 - 1. kolo play off:

NY Islanders - Washington 2:1 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 15. Lee, 65. Barzal - 26. Kuznecov

/obranca Martin Fehérváry (Washington) odohral 11:31 minút, zaznamenal jeden hit/

/útočník Richard Pánik (Washington) odohral 9:18 minút, pripísal si jeden mínusový bod, zaznamenal jednu strelu na bránu a jeden zisk puku/

/stav série: 3:0/

Calgary - Dallas 4:5 pp (0:1, 3:2, 1:1 - 0:1)

Góly: 22. Gaudreau, 24. a 35. Bennett, 44. Rieder - 19., 24. a 60. Pavelski, 40. Gurjanov, 77. Radulov

/obranca Andrej Sekera (Dallas) odohral 10:48 minút, zaznamenal mínusový bod a jednu strelu/

/stav série: 2:2/

Chicago - Vegas 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Góly: 5. Caggiula, 14. Highmore (Keith), 60. DeBrincat - 14. Theodore

/stav série: 1:3/

Montreal - Philadelphia 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Gól: 6. Voráček

/útočník Tomáš Tatar (Montreal) odohral 16:14 minút, na bránku súpera ani raz nevystrelil/