Slováci ovládli preteky Okolo Srbska, Haring oslavuje celkové víťazstvo

Martin Haring v teréne - ilustračné
Martin Haring v teréne - ilustračné (Autor: TASR)
SITA|4. sep 2020 o 09:50

Bellan získal dres pre najlepšieho vrchára.

BRATISLAVA. Skvelý úspech zaznamenal kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica na cyklistických pretekoch Okolo Srbska. Na jubilejnom 60. ročníku vybojoval víťazstvo v celkovej klasifikácii Martin Haring, dres najlepšieho vrchára patrí Jurajovi Bellanovi. Dukláci si pripísali 40 bodov UCI.

Na podujatí kategórie UCI 2.2. (o kategóriu nižšia ako Okolo Slovenska) sa Dukla Banská Bystrica predstavila v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Haring, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan a mladí "zábehoví" jazdci Štefan Michalička a Simon Nagy.

Program pozostával z troch etapových dní, počas ktorých odjazdili 430 km. Až na záverečnú stovku to bolo prevažne v kopcovitom teréne. Haring celkovo zvíťazil s náskokom troch sekúnd pred Španielom Jaimem Castrillom a 1:28 min pred Poliakom Emanuelom Piaskowým. Marek Čanecký skončil sedemnásty s mankom 13:25 min na víťaza.

V poslednej etape stačilo prísť do cieľa

"Ďakujeme našim partnerom a sponzorom, ako aj všetkým, čo nám fandia, nielen keď sa darí. Práve im by som rád venoval toto víťazstvo,"vyjadril sa Martin Haring v tlačovej správe SZC.

Hneď na úvod pretekov zbieral Juraj Bellan v dvojčlennom úniku body na prémiách, vynieslo mu to vedenie v súťaži šprintérov aj vrchárov.

V závere dňa si 5. miestom v etape vybojoval veľmi dobrú pozíciu celkového poradia Martin Haring.

Tú potom zužitkoval v nasledujúci deň, keď v rozhodujúcich momentoch dvakrát skočil do úniku a do cieľa prišiel ako líder celkového poradia. Pred druhým v poradí, Španielom Jaime Castrillom, získal náskok 3 sekúnd.

Tretí Poliak Jakub Kaczmarek strácal na Haringa 1:28 sekúnd. Bellan aj v druhej etape nazbieral najviac bodov vo vrchárskej súťaži. A keďže v posledný deň už žiadna horská prémia nebola, stačilo mu dôjsť do cieľa, aby mal dres istý.

Darilo sa aj mladším Slovákom

"Po horskej prémii som zabral a dostal sa do 10-člennej skupiny, kde mali všetci niekoho, čiže balík nemal kto veľmi ťahať. Asi 40 km pred cieľom Poliaci začali nastupovať, len to nejako nedomysleli.

Zostal som v päťke vpredu, kde ťahali Kazach, Topforex a ja. Španiel a Poliak sa viezli. Asi 10 do cieľa nás došiel ďalší Španiel, čo mal na mňa 3 sekundy, preto som si strážil do cieľa najmä jeho, aby ma nepreskočil. Máme žltý dres a zajtra sa uvidí," povedal po druhej etape Haring.

V posledný deň bola na programe 100 km rovinatá etapa. Od začiatku sa jazdilo vo svižnom tempe, priemerná rýchlosť sa vyšplhala na 48,86 km/h. Počas dňa sa utvoril únik, ale o víťazovi rozhodol hromadný špurt.

Zvíťazil domáci pretekár Dušan Rajovič. Martin Haring udržal trojsekundový náskok v celkovom poradí. Dobre finišovali posledný deň aj dvaja mladí stážisti Dukly. Štefan Michalička preťal cieľovú pásku na piatom a Simon Nagy na 7. mieste.

Pelotón viedli až po cieľ

"Snažili sme sa od štartu kontrolovať etapu, čo sa nám darilo. Pustili sme štvorčlenný únik, aby bol pokoj. Ku koncu etapy začali ťahať tímy, ktoré mali záujem špurtovať a únik sa došiel pred cieľovými okruhmi.

V podstate sme viedli pelotón až po cieľ, kde brali naši trainee 5. a 7. miesto. Chalanom patrí veľká vďaka, konečne sme si zaťahali na špici. Ide nám to super a ešte vieme aj vyhrať,"vyjadril sa po pretekoch Haring.

Tridsaťtriročný Haring je jeden z najväčších cyklistických univerzálov na Slovensku. Má šesť titulov majstra SR v cyklokrose a je aj úradujúci majster v MTB crocc country a maratóne, v cestnej cyklistike patrí medzi solídnych vrchárov. Je aj dvojnásobný národný šampión v jazde do vrchu.

Vlani sa Haring zameral na zbieranie bodov UCI do olympijského rebríčka v horskej cyklistike. Vybojoval až 11 UCI víťazstiev, z toho až 4 kategórie C1, a veľmi sa priblížil k účasti na OH v Tokiu. Potom prišla koronakríza a stopla kvalifikačné procesy vo všetkých športoch. Napokon preložili aj olympijské hry na rok 2021.

Domov»Cyklistika»Slováci ovládli preteky Okolo Srbska, Haring oslavuje celkové víťazstvo