Momentka zo zápasu Slovensko - Česko (Liga národov).
Momentka zo zápasu Slovensko - Česko (Liga národov). (Autor: TASR)
Pavol Spál|4. sep 2020 o 22:57

Slováci predviedli nedôrazný výkon.

BRATISLAVA. Také ticho na zápase medzi Slovenskom a Českom ešte nikdy nebolo. Na bratislavskom Tehelnom poli sa hralo pre pandémiu bez divákov.

A hráči na trávniku zrejme počuli aj komentátora RTVS Marcela Merčiaka.

Bolo počuť každý pokyn trénerov či futbalistov, keď sa trebárs šéf obrany Milan Škriniar nadávkou pokúšal prebudiť svoj tím, či ako sa spoluhráči usmerňovali a zväčša okrikovali podľa prezývky.

Hapal prekvapil

Tréner Slovákov Pavel Hapal prekvapil, keď do základnej zostavy nasadil stredopoliara Patrika Hrošovského, ktorý má za sebou nevýraznú sezónu v belgickom Genku.

V bránke dostal šancu Dominik Greif, čo bolo tiež mierne prekvapenie. V prvom polčase za zaskvel, keď chytil vyloženú šancu mladíka Adama Hložeka.

Prvému gólu Čechov v 48. minúte však brankár Slovana Bratislava nezabránil, keď nedôrazne zareagoval na prudký center a Vladimír Coufal otvoril skóre.

Liga národov: Slovensko - Česko: fotogaléria

7.9.2020

Druhý gól pridal o päť minút neskôr z penalty Bořek Dočkal. Tretí gól Čechov strelil striedajúci útočník Michael Krmenčík.

V závere znížil debutant v slovenskom drese Ivan Schranz. Útočník Jablonca sa zaskvel parádnou strelou z dvadsiatich metrov.

Slovensko v úvodnom zápase Ligy národov podľahlo Česku 1:3.

Súper bol vo všetkom šikovnejší

Česi v mnohých prípadoch Slovákov školili. Vysoko napádali, všade boli skôr, hrali s prehľadom. Boli šikovnejší, rýchlejší, aktívnejší.

Slovákov zahanbili v počte streleckých pokusov (21:3), dominovali aj v držaní lopty. Slováci, až na pár výnimiek v úvode zápasu, pôsobili neškodne.

Tréner Česka Jaroslav Šilhavý v priebehu dvoch rokov trikrát čelil Slovákom a trikrát ich zdolal.

„Nechcem povedať, že Slováci hrali slabo. Ak to tak však bolo, tak preto, že my sme hrali dobre,“ tvrdil Šilhavý.

Hapal vyskúšal nové rozostavenie, stavil na troch stopérov Norberta Gyömbéra, Milana Škriniara a Lukáša Štetinu. Ale plány sa mu už v úvode naštrbili.

Slováci už po tridsiatich minútach prišli o dvoch zranených hráčov. V 16. minúte Ondreja Dudu vystriedal Adam Zreľák a v 30. minúte skončil aj stopér Štetina, ktorého nahradil Martin Valjent.

Zápas sa mohol skončiť kontumáciou

S kapitánskou páskou nastúpil Juraj Kucka. A začal aktívne, vyvážal loptu, mal aj prvú veľkú šancu, no premárnil ju.

Postupne však vypadával z hry, aj pre dominanciu súpera.

Šilhavý postavil šesť hráčov z českej ligy. Jedným z nich bol supertalent Adam Hložek z pražskej Sparty.

V osemnástich rokoch sa stal najmladším hráčom v histórii, ktorý nastúpil v národnom tímu. A predviedol, prečo je oňho veľký záujem.

Prvú šancu mu zneškodnil Greif, vzápätí trafil žrď.

Pred zápasom sa špekulovalo, že Slováci by mohli vyhrať kontumačne. Zrejme aj mohli, lebo Česi, rovnako ako bratislavský Slovan v predkole Ligy majstrov, mali pozitívny prípad na Covid-19.

Nakoniec však hlavný hygienik Ján Mikas zápas povolil.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Liga národov»Hapal zostavou prekvapil. Česi vyškolili Slovákov, boli vo všetkom lepší