Martin Laas z Bora-Hansgrohe vyhral 1. poletapu na Okolo Slovenska 2020.

1.Martin LaasEstónskoBora-Hansgrohe2:30,38 h
4.Jay McCarthyAustráliaBora-Hansgrohe+0 s
5.Rudy BarbierFrancúzskoIsrael Start-Up Nation+0 s
6.Adam ŤoupalíkČeskoElkov-Kasper+2 s
11.Matúš ŠtočekSlovenskoSlovenská reprezentácia+2 s

ŽILINA. Estónsky cyklista Martin Laas triumfoval v prvej stredajšej poletape na 64. ročníku pretekov Okolo Slovenska.

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe sa na 106,4 km dlhej trati so štartom aj cieľom pri vodnom diele v Žiline presadil v záverečnom špurte. Pre Estónca je to premiérové víťazstvo v prebiehajúcej sezóne, zároveň je líder bodovacej súťaže.

Biely dres pre top jazdca do 23 rokov patrí Matúšovi Štočekovi (Beltrami TSA Marchiol), ktorý je zároveň najlepší slovenský cyklista v priebežnom poradí.

Laas: Finiš bol stresujúci

"Finiš bol stresujúci. Posledných desať kilometrov, dokonca posledných pätnásť kilometrov to bol samý stres, ale s tímom sme boli vpredu a snažili sme sa zostať mimo problémov.

Posledný kilometer bol plný atakov, ale všetko sme s tímom pochytali, lebo za rohom by sa rozhodovalo o Top 5 a ak by sme boli v tej pozícii posledných dvesto metrov, mali by sme istý dobrý výsledok.

Dobre sme spolupracovali, kolegovia ma chránili do poslednej zákruty a už som len čakal na ten správny moment, keď začnem špurtovať," povedal víťaz Laas pre oficiálnu stránku podujatia.

Tyborovi pokus o únik nevyšiel

Ešte pred pretekmi testovali všetkých účastníkov pretekov na prítomnosť koronavírusu s negatívnym výsledkom a na štart sa tak postavilo 147 cyklistov.

Čakali ich až štyri horské a jedna rýchlostná prémia. O prvý únik sa pokúsila pätica cyklistov aj so Slovákom Patrikom Tyborom (Dukla Banská Bystrica), no nemal dlhé trvanie.

Pred prvou horskou prémiou na sedle Lutiška (4,3 km, 4,8 percenta) sa dopredu dostalo iné kvinteto v zložení Mathijs Paasschens (Bingoal - Wallonie Bruxelles), David Per (Adria Mobil), Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica), Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang) a Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli) a postupne získalo na pelotón dve minúty k dobru.

Tri body do súťaže o bodkovaný dres si na prémii pripísal Paasschens. Nasledoval krátky zjazd a ďalšie stúpanie na horskú prémiu Oravská Lesná (17 km, 3,1 percenta), ktorú opäť vyhral Paasschens, Slovák Bellan bol tretí.

Z prémií vyťažil najviac Paasschens

Pred horskou prémiou prvej kategórie Erdutská Priehyba (8,2 km, 3,8 percenta) spadol z pätice v úniku Petrelli a musel sa tak vrátiť do pelotónu. Tam sa padalo tiež, doplatili na to napríklad aj Juraj Sagan, Ján Bárta, či Samuel Oros.

Aj tretiu horskú prémiu vyhral Paasschens a na konte tak mal v boji o bodkovaný dres už dvadsaťtri bodov. Potom vŘak spolu s Bellanom nestačili na tempo dvojice Per a Rapp.

Druhý menovaný vyhral poslednú horskú prémiu Rovná Hoľa (3,6 km, 4,8 percenta), Holanďan Paasschens na nej získal päť bodov a má v držaní dres pre najlepšieho vrchára.

Rýchlostná prémia 22 km pred cieľom sa stala korisťou Pera pred Rappom a Bellanom.

Rappa neskôr vyhlásili za najbojovnejšieho pretekára etapy, no ani on v úniku nevydržal až do konca a 10 km pred cieľom už bol celý balík opäť pohromade.

Pred cieľom došlo k hromadnému pádu

Krátko pred cieľom prišlo k hromadnému pádu, v ktorom sa ocitol napríklad aj domáci Ľuboš Malovec (Trnava Cycling Team/Slovensko). V závere ukázal na páske najvyššiu kvalitu Estónec Laas.

Na Okolo Slovenska štartuje spolu šesť World Tour tímov - sú nimi Bora-Hansgrohe, Deceunick-Quick-Step, Israel Start-Up Nation, Cofidis, Solutions Crédits a Sunweb.

V stredu je ešte v Žiline od 16.00 h na programe druhá stredajšia poletapa, krátka rovinatá časovka na 7,1 km.

Domov»Cyklistika»Začiatok Okolo Slovenska ovplyvnili pády. Poletapu vyhral cyklista Bory