1.Rudy BarbierFrancúzskoIsrael Start-Up Nation3:56:37 h
4.David van der PoelHolandskoAlpecin-Fenix+ 0 s
5.Adam ŤoupalíkČeskoElkov-Kasper+ 0 s
45.Lukáš KubišSlovenskoDukla Banská Bystrica+ 0 s
65.Juraj SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 0 s

SKALICA. Celkovým víťazom 64. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa v sobotu stal Nemec Jannik Steimle a skompletizoval tak hetrik stajne Deceuninck - Quick Step.

Druhý bol s rovnakým časom jeho krajan Nico Denz (Sunweb).

Záverečnú štvrtú etapu dlhú 171,7 kilometra z Topoľčianok do Skalice vyhral Francúz Rudy Barbier z tímu Israel Start-Up Nation, ktorý sa presadil v záverečnom šprinte.

Najlepším domácim pretekárom sa stal Lukáš Kubiš z Dukly Banská Bystrica.

Pred dvoma rokmi vyhral Alaphilippe

Dvadsaťštyriročný Steimle mal v cieli síce rovnaký čas ako druhý Denz, no po odpočítaní bonusových sekúnd rozhodoval celkový čas.

Ten mal lepší jazdec Deceunincku vďaka výhre v časovke v Žiline, v ktorej prekonal svojho konkurenta o šesť sekúnd.

Denz potreboval v cieli bonifikačné sekundy, čo sa mu nepodarilo, keď obsadil ôsme miesto, Steimle skončil desiaty.

Deceuninck - Quick Step triumfoval na Okolo Slovenska aj v predchádzajúcich dvoch ročníkoch vďaka Yvesovi Lampaertovi a Julianovi Alaphilippovi.

V záverečnom šprinte sa presadil Barbier, pre ktorého to bolo druhé víťazstvo v sezóne.

Steimle: Máte výborné jedlo a preteky

Steimle prvýkrát v kariére triumfoval v celkovom poradí na etapových pretekoch. "Cítim sa skvelo. Veľké poďakovanie patrí môjmu tímu, bez ostatných kolegov by som to nedal," vravel v cieli pre RTVS.

"Je výnimočné, že máme s Denzom rovnaký čas. Ukázalo sa, aká krásna je cyklistika, lebo na bonifikáciách na šprintérskych prémiách sme s Denzom tvrdo súperili. Raz bol vpredu on a potom zasa ja. Na Slovensku sa mi veľmi páčilo, máte výborné jedlo aj preteky. Teším sa, že sa o rok vrátim," dodal.

Spomedzi slovenských cyklistov skončil najlepšie Lukáš Kubiš. Dvadsaťročnému pretekárovi Dukly Banská Bystrica patrí v celkovom poradí 41. priečka.

"Môj druhý štart na Okolo Slovenska a výsledok ma potešil, ako aj celý tím. Celkové poradie nie je až také uspokojujúce, budúci rok to, verím, bude lepšie. Výnimočne by som sa cítil, keby skončil v najlepšej desiatke. Teraz to také nie je. Moja cestná sezóna sa týmito pretekmi uzatvorila, čakajú ma ešte majstrovstvá Európy na dráhe," povedal Lukáš Kubiš pre RTVS.

Priebeh 4. etapy

Záverečná sobotňajšia etapa mala rovinatý profil s tromi rýchlostnými a tromi vrchárskymi prémiami 3. kategórie Skýcov (3,9 km, 3,8%), Havran (3,2 km, 4,8%) a Jablonka (1,9 km, 6,8%), pričom sa očakával hromadný dojazd do cieľa.

Na rýchlostných prémiách sa udeľovali aj bonifikačné sekundy.

Keďže prvá vrchárska prémia nasledovala už po desiatich kilometroch, tak sa od úvodu veľa útočilo. O únik sa pokúšal aj desiaty muž celkového poradia Morten Hulgaard (Uno-X), takže popredné tímy museli reagovať a prvú skupinu chytili hneď za Skýcovom.

Následne to vyskúšal dánsky majster v časovke do 23 rokov Julius Johansen (Uno-X), ktorý si vypracoval asi 25 sekúnd. Za ním sa vydala trojica aj s domácim Martinom Haringom (Dukla), ale tú pelotón ďaleko nepustil.

Johansen mal najviac k dobru dve minúty, zobral osem bodov na prvej rýchlostnej prémii, no krátko po nej sa jeho pokus skončil. Na prémii bol druhý Nico Denz a priebežne sa tak dostal do žltého dresu. Jannik Steimle však bol hneď za ním.

Na čele pelotónu pracoval Quick Step, ktorý likvidoval jeden útok za druhým. Po 50 kilometroch to skúsil sám Jonas Rapp (Hrinkow), ktorý si pripísal najviac bodov (6) na druhej vrchárskej prémii.

Na nej získal jeden bod aj Molly a zabezpečil si bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Rappovo sólo sa skončilo pred druhou rýchlostnou prémiou, na ktorej si pripísal osem bodov Steimle a Denz skončil hneď za ním (6 b).

Rozostupy na čele celkového poradia sa tak vyrovnali a na čelo sa vrátil Steimle. Po tejto prémii už pelotón pustil dopredu únik, v ktorom sa opäť objavil Rapp a pridali sa k nemu Nikolaj Čerkasov (Gazprom), Kristián Hočevar (Adria Mobil) a Jakub Otruba (Elkov).

Posledný menovaný figuroval pred etapou na 11. mieste poradia a priebežne sa dostal na čelo. Únik mal pred poslednou horskou prémiou na Jablonke, asi 80 km pred cieľom, k dobru vyše štyri minúty, o minútu za ním išiel sám Ján Andrej Cully. Jazdec Dukly však čoskoro svoj pokus vzdal.

Pelotón v ďalšom priebehu zvýšil tempo a náskok štvorice na čele klesal.

Otruba zobral na poslednej rýchlostnej prémii 28 km pred cieľom najviac bodov aj bonusové sekundy a posunul sa do Top10.

Už len trojčlenná skupina na čele však mala náskok na pelotón iba okolo 30 sekúnd, 6 km pred cieľom sa jej pokus skončil a bolo zrejmé, že sa o celkovom víťazovi rozhodne v hromadnom špurte medzi Steimlem a Denzom.

Z etapového triumfu sa nakoniec tešil Barbier a z celkového víťazstva Steimle.

Domov»Cyklistika»Okolo Slovenska vyhral tretí rok po sebe jazdec slávneho Deceunincku