Tadej Pogačar vyhrá Tour de France 2020.
Tadej Pogačar vyhrá Tour de France 2020. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|19. sep 2020 o 21:07

Niekedy vyzerá, akoby nepoznal únavu.

BRATISLAVA. „Pokiaľ pri svojom debute na Tour de France skončím v najlepšej desiatke, budem šťastný,“ priznal pred štartom slovinský cyklista Tadej Pogačar.

Odborníci predpokladali, že talentovaný Slovinec môže skončiť aj vyššie. Možno v najlepšej päťke, pri ideálnom scenári aj v top trojke.

Mohol by získať aj žltý dres? Zrejme nie.

20. etapa na Tour de France: Top momentky: fotogaléria

20.9.2020

Veď má len 21 rokov, minimálnu skúsenosť s trojtýždňovými pretekmi a nie príliš silných pomocníkov.

Vlani na Vuelte síce skončil tretí, ale predsa len, Tour de France, kde má premiéru, je o niečom inom.

Zistil to vo veternej siedmej etape, keď stratil minútu a dvadsať sekúnd na favoritov.

„Urobil som chybu. Táto strata stále nič neznamená. Naďalej pôjdem na plný plyn,“ hovoril sebavedomo Pogačar.

Pyreneje? Je to bláznivé

V Pyrenejach rozohral veľké predstavenie. Najskôr na stúpaní na Col de Peyresourde. Dovtedajší rekord Alexandra Vinokurova a Ibana Maya z roku 2003 zlepšil o 45 sekúnd.

Stúpanie dlhé 9,8 kilometra prešiel za 24 minút a 35 sekúnd. Najsilnejším vrchárom nadelil 38 sekúnd. Na druhý deň vyhral etapu v šprinte päťčlennej skupiny pred druhým Primožom Rogličom.

„Je to bláznivé. V posledných dvoch etapách som ukázal svoju silu,“ priznal Pogačar v rozhovore pre Eurosport.

Na žltého krajana Rogliča strácal vtedy 44 sekúnd. Ten v Alpách za pomoci extrémne silného tímu Jumbo-Visma odrážal všetky Pogačarove útoky.

Pred sobotňajšou časovkou bol medzi nimi rozdiel 57 sekúnd. Zdalo sa, že excelentný časovkár Roglič si náskok postráži.

To, čo ukázal Pogačar, však bolo čosi nepredstaviteľné a výnimočné. Časovku vyhral a Rogličovi nadelil 1:56 minúty. Získal žltý dres a víťazstvo na Tour de France.