Peter Sagan v časovke na ilustračnej fotografii.
Peter Sagan v časovke na ilustračnej fotografii. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|21. sep 2020 o 14:13

Najviac si polepšil Pogačarov tím.

BRATISLAVA. Tím UAE Emirates skončil v súťaži družstiev na Tour de France až na deviatom mieste, ale zároveň suverénne ovládol rebríček odmien na práve skončenom ročníku najslávnejších etapových pretekov.

Cyklisti tímu zo Spojených arabských emirátov oficiálne zarobili 623 930 eur, ale fakticky sa o to postaral iba jeden ich jazdec - Tadej Pogačar.

Peniaze sa rozdeľujú medzi všetkých

Mladý Slovinec, ktorý práve v pondelok oslavuje 22 rokov, si za celkový triumf pripísal hlavnú prémiu 500-tisíc eur a ďalších 25-tisíc a 20-tisíc eur zinkasoval za triumfy v súťažiach o najlepšieho vrchára a najlepšieho pretekára do 25 rokov.

Ďalšie čiastkové prémie pozbieral za bodované umiestnenia na vrchárskych a šprintérskych prémiách či etapové umiestnenia.

Prvé miesto v každej etape bolo ocenené 11 000 eurami.

V cyklistike neplatí, že víťaz berie všetko, ale skôr rozdeľuje všetko. Pogačarom vybojované odmeny rozdelia medzi všetkých členov tímu.

Na druhom mieste v súťaži odmien skončil tím Jumbo-Visma s 359 460 eurami. Tretí Trek-Segafredo zarobil 165 150 eur.

Aj poradie na druhom a treťom mieste kopíruje celkovú klasifikáciu, keďže druhé miesto si vybojoval líder Jumbo-Visma - ďalší Slovinec Primož Roglič a tretí skončil Austrálčan Richie Porte zo zoskupenia Trek-Segafredo.

Bora zarobila o polovicu menej

Keďže Peter Sagan už nebol taký dominantný ako po iné roky a napokon ani nezískal zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže, odrazilo sa to aj na odmenách pre družstvo Bora-Hansgrohe.

Nemecký tím zarobil 72 020 eur, čo mu stačilo na desiatu priečku v špeciálnom hodnotení.

Pre porovnanie, vlani zarobila Bora 159 050 eur, pričom len Sagan sa na tejto sume podieľal čiastkou 60 990 eur.

Víťaz súťaže družstiev Movistar skončil vo finančnom ohodnotení na štvrtom mieste so ziskom 138 790 eur a piaty bol Sunweb s najbojovnejším jazdcom tohtoročnej edície Tour Marcom Hirschim.

Úplne poslednú priečku v rebríčku odmien obsadil tím Arkéa-Samsic s 15 800 eurami.

"Táto suma netvorí ani tri percentá z toho, čo získali cyklisti tímu UAE Emirates. Celkovo všetkým tímom prerozdelili viac ako dva milióny eur," napísal špecializovaný portál VeloNews.