Rozhodli už v druhej tretine. Černák s Tampou otočili finálovú sériu

Jason Dickinson (vľavo) a Erik Čěrnák vo finále play off NHL Dallas - Tampa Bay. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|24. sep 2020 o 05:58

Černák si posedel na trestnej lavici.

NHL 2019/2020 - finálová séria - 3. zápas

Dallas - Tampa 2:5 (1:2, 0:3, 1:0)

Góly: 12. Dickinson (Hintz), 47. Heiskanen (Pavelski, Cogliano) - 6. Kučerov, 7. Stamkos (Hedman, Rutta), 21. Hedman (Cirelli, Palát), 33. Point (Kučerov, Hedman), 39. Palát (Point, Shattenkirk)

/stav série: 1:2/

/obranca Erik Černák (Tampa) odohral 17:50 min, pripísal si dve trestné minúty za podrazenie, dvakrát vystrelil na bránku, rozdal dva bodyčeky, zablokoval dve strely, raz stratil a dvakrát získal puk/

/obranca Andrej Sekera (Dallas) odohral 17:00 min, rozdal jeden bodyček, raz stratil a raz získal puk/

BRATISLAVA. Hokejisti Tampy Bay Lightning vyhrali tretí zápas finálovej série o Stanleyho pohár. Dallas Stars zdolali jednoznačne 5:2.

Tampa otočila stav série, keď vyhrala druhý zápas v rade. O triumfe rozhodla už v druhej tretine, v ktorej strelila tri góly.

Do zostavy Tampy Bay sa po zranení vrátil Steven Stamkos, ktorý chýbal od konca februára. Odohral iba päť striedaní v prvej tretine, no aj to mu stačilo na gól, keď v 7. minúte zvýšil na 2:0.

Pod triumf Tampy sa podpísal najmä prvý útok. Po zásahu a asistencii dosiahli Ondřej Palát, Brayden Point i Nikita Kučerov. Doplnil ich švédsky obranca Victor Hedman, ktorý ku gólu pridal aj dve asistencie.

Slovenský obranca Erik Černák strávil dve minúty na trestnej lavici za podrazenie.

Černák v treťom finálovom zápase odohral necelých osemnásť minút, na konto si pripísal dve strely, dva bodyčeky, dve zablokované strely, jednu stratu a dva zisky puku.

Slovenský obranca v drese Dallasu - Andrej Sekera - odohral sedemnásť minút, počas ktorých rozdal jeden bodyček, raz stratil a raz získal puk.

Stamkos dosiahol historický zápis

Pre Stamkosa to jeho prvý zápas v NHL po 211 dňoch. Kapitán Tampy odohral iba 2:47 min v prvej tretine, no aj tak skóroval.

Tridsaťročný Stamkos sa stal len druhým hráčom v histórii NHL a prvý po 80-tich rokoch, ktorý v play off nastúpil prvýkrát vo finále a skóroval.

Pred ním to v roku 1940 dokázal Billy Taylor st. v drese Toronta Maple Leafs. Stamkos vo finálovej sérii 2015 proti Chicagu Blackhaws v šiestich zápasoch neskóroval ani raz, teraz sa mu to podarilo z prvej strely.

Štatistiky si vylepšili Hedman aj Kučerov

Obranca Tampy Hedman strelil už desiaty gól v play off. Viac presných zásahov vo vyraďovačke dosiahli spomedzi obrancov už len Brian Leetch (11 za New York Rangers v roku 1994) a Paul Coffey (12, Edmonton Oilers, 1985).

Hedman zaznamenal tretí víťazný gól v tohtoročnom play off. Kučerov sa ako prvý hráč v tejto sezóne dostal na métu 30 bodov (7+23).

Za posledných desať rokov to dosiahli pred ním len Daniel Briere (Philadelphia Flyers) v roku 2010, Logan Couture zo San Jose Sharks (2016) a Jevgenij Kuznecov z Washingtonu Capitals v roku 2018.

Brankár Andrej Vasilevskij zaznamenal 22 úspešných zákrokov a zaznamenal 16. víťazstvo v tohtoročnom play off. Vyrovnal tak klubový rekord Nikolaja Chabibulina z roku 2004, keď Tampa dokráčala až k zisku Stanley Cupu.

Hlasy po stretnutí

/zdroj: NHL.com/

Jon Cooper, tréner Tampy Bay: "Myslím si, že sme mali veľmi dobrú prvú tretinu, ujali sme sa vedenia 2:0 a mali sme kontrolu nad zápasom. V druhej časti sme úplne dominovali a vypracovali sme si rozhodujúci náskok. Musím uznať, že hráči Dallasu nás tiež vedeli zatlačiť, ale podržal nás brankár.

Trochu ma mrzí tretia tretina a záver zápasu, keď sme výrazne poľavili. Celkovo som však spokojný, náš tím má veľké sebavedomie. Som rád, že Stamkos takto naskočil do finále. Strelil gól hoci nastúpil len na päť striedaní, takú efektivitu v zápase play off už asi v NHL neuvidíte."

Rick Bowness, tréner Dallasu: "Nehrali sme tímovo, chýbala nám intenzita a koncentrácia z predchádzajúcich zápasov. Súperovi ako je Tampa Bay to stačí na to, aby to využil. Spravili sme chyby, ktoré zvyčajne nerobíme. Musíme sa dať dokopy a pripraviť na piatok."

Steven Stamkos, útočník Tampy Bay: "Sen sa stal skutočnosťou. Bolo skvelé byť opäť so spoluhráčmi na striedačke a zažiť atmosféru finále. Je veľa toho, čo sa odohralo za oponou, ale pred mesiacom by nikto nepovedal, že sa tohto dočkám. Som veľmi rád, že sme vyhrali a že som prispel k úspechu aj ja, hoci som hral krátko. V tejto chvíli ešte neviem, či budem schopný nastúpiť aj na ďalší zápas."

Victor Hedman, obranca Tampy Bay: "Je skvelé, že Steven bol s nami späť na ľade. Mali sme z toho veľkú radosť, videli ste tú reakciu na ľade aj na striedačke keď strelil gól. Je to skvelý spoluhráč, líder a kamarát. Som za neho veľmi šťastný."

Jason Dickinson, útočník Dallasu: "Zbytočne sme sa nechali vylučovať, to sa nemôže stávať. Dáme sa dokopy a pripravíme sa na ďalší zápas. Prehrávame 1:2, ale ďalší zápas bude nás a vyrovnáme na 2:2."

Domov»Hokej»NHL»Rozhodli už v druhej tretine. Černák s Tampou otočili finálovú sériu