Na Tour de France skončil na pódiu. Do Ineosu sa vracia skvelý vrchár

Richie Porte na Tour de France 2020.
Richie Porte na Tour de France 2020. (Autor: TASR/AP)
TASR|25. sep 2020 o 15:52

Do tímu prídu aj ďalší traja cyklisti.

LONDÝN. Tretí muž celkového poradia Tour de France 2020 Austrálčan Richie Porte sa po piatich rokoch vráti do Ineosu.

Britský tím v piatok zároveň skompletizoval súpisku na nasledujúcu sezónu, keď podpísal zmluvy aj s domácim mladíkom Tomom Pidcockom, Kolumbijčanom Danielom Felipem Martínezom a Belgičanom Laurensom de Plusom.

Porte: Som veľmi motivovaný

Tridsaťpäťročný Porte pôsobil v tíme už v rokoch 2012 - 2015, keď fungoval ešte pod názvom Sky.

Počas tohto obdobia vyhral dvakrát etapové preteky Paríž - Nice a na Tour veľkou mierou pomohol k triumfom Bradleyho Wigginsa a Chrisa Froomea. Nasledujúce tri sezóny strávil v BMC a posledné dva roky v Trek-Segafredo.

Najlepšie umiestenie na pretekoch Grand Tour dosiahol tento rok na Tour de France, keď si vyjazdil bronzovú pozíciu, jeho doterajšie maximum bolo 5. miesto v roku 2016.

"Strávil som tu štyri fantastické roky. Zvážil som svoje možnosti a som veľmi motivovaný, že môže stráviť záver kariéry v tomto skvelom tíme. Panuje tu výborná atmosféra, kamarátstvo je neskutočné a zostalo mi tu veľa priateľov," uviedol.

Porte sa ocitne v známej pozícii, keď nebude jazdiť na celkové poradie na pretekoch Grand Tour, ale bude robiť elitného pomocníka tímovým lídrom:

"Viem, aká bude moja úloha. Keď mám dobrý deň, dokážem vyhrávať preteky, ale vidím to ako domestik do kopcov a teším sa na to."

Brailsford: Richie vie, ako jazdíme

"Richie si zaslúžil stáť na pódiu na Tour de France a opäť demonštroval, že patrí k najlepším v pelotóne. Je to špičkový vrchár i časovkár. Vie, ako jazdíme a má obrovské skúsenosti," portál cyclingnews.com citoval tímového manažéra Davea Brailsforda.

Dvadsaťjedenročný Pidcock patrí medzi veľké talenty britskej cyklistiky, začiatkom septembra vyhral mládežnícke Giro Ciclistico d'Italia a vlani získal bronz v hromadných pretekoch na MS v kategórii do 23 rokov.

Dvadsaťštyriročný Martínez prišiel do Ineosu z EF Pro Cycling, kde strávil tri sezóny. Najväčšie úspechy dosiahol v prebiehajúcej sezóne, keď sa stal celkovým víťazom Critérium du Dauphiné a pridal aj etapový triumf na Tour de France.

O rok starší Laurens de Plus odštartoval kariéru v Quick Stepe a od roku 2019 jazdí za Jumbo-Visma. Najväčší úspech kariéry dosiahol vlani, keď vyhral celkové poradie Binck Bank Tour.

Ineos pretvára zostavu

Ineos pred nasledujúcou sezónou pretvára svoju zostavu, z ktorej odíde štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome. Posledné vystúpenie za tím pred prestupom do stajne Israel Start-Up Nation absolvuje na španielskej Vuelte.

Na jeho miesto prišiel už predtým Adam Yates z Mitcheltonu-Scott. Britský tím vyhral od roku 2012 sedemkrát Tour z toho šesťkrát s britským pretekárom.

Tento rok však na najslávnejších pretekoch vybuchol, líder tímu a obhajca trofeje Egan Bernal z Kolumbie nestačil najlepším a preteky nakoniec nedokončil.

Najlepšie tak skončil Ekvádorčan Richard Carapaz až na 13. mieste celkového poradia a tím vyhral len jednu etapu.

"Tento rok sme zaznamenali zmeny v individuálnych výkonoch ako aj v kolektívnej sile tímov. Pretekári sú lepšie pripravení a tímy organizovanejšie. Zvyšuje sa intenzita konkurencie a víťaziť je stále ťažšie," uviedol Brailsford.

Domov»Cyklistika»Tour de France»Na Tour de France skončil na pódiu. Do Ineosu sa vracia skvelý vrchár