Ján Andrej CullySlovenskonedokončil
Marek ČaneckýSlovenskonedokončil
Martin HaringSlovenskonedokončil
Patrik TyborSlovenskonedokončil

IMOLA. Francúz Julian Alaphilippe sa stal majstrom sveta v cyklistických cestných pretekoch. Na trati v talianskej Imole získal svoj premiérový titul.

Pre Francúzsko vybojoval prvý dúhový dres v tejto disciplíne od roku 1997, keď zvíťazil Laurent Brochard. Alaphilippe absolvoval trať dlhú 258,2 kilometra za 6:38:34 hodiny.

"Ďakujem tímovým kolegom, ktorí vo mňa verili a odviedli poriadny kus práce. Vždy som sníval o tom, že sa sa stanem majstrom sveta. Nikdy som nebol na pódiu, hoci som bol niekoľkokrát blízko. Je to míľnik v mojej kariére," tešil sa.

Na druhom mieste finišoval Belgičan Wout van Aert s odstupom 24 sekúnd, ktorý v špurte päťčlennej skupiny predstihol bronzového Švajčiara Marca Hirschiho.

Na štarte chýbali viaceré zvučné mená, vrátane trojnásobného šampióna Slováka Petra Sagana i obhajcu titulu Dána Madsa Pedersena.

Sagan dal prednosť príprave na Giro d'Italia.

Slováci šiesteho nezohnali

Z pätice Slovákov Juraj Bellan, Ján Andrej Cully, Marek Čanecký, Martin Haring a Patrik Tybor nedokončil preteky ani jeden.

Najďalej sa dostal Patrik Tybor, ktorý ako jediný preťal kótu 200 kilometrov a to na 136. mieste s 20-minútovým mankom na čelo.

Do cieľa sa však už nedostal.

"Nominovaní boli všetci pretekári tímu Bora-Hansgrohe. Peter Sagan má medzi dvoma Grand Tours (Tour de France a Giro d'Italia - pozn. red.), Juraj Sagan nebol uvoľnený tímom pre prípravu na následné preteky Fleche Wallonie a Erik Baška rieši zdravotné problémy," vysvetlil pre SME vedúci výpravy Jakub Vančo.

Slováci mohli do Talianska poslať šesť jazdcov, na trati sa napokon predstavili piati. "Pri tejto dĺžke a profile sme šieste miesto nemali kým obsadiť," doplnil Vančo.

Šprintéri šampionát vynechali

Súvisiaci článok Pogačar dopraje krajanovi dúhový dres: Bola by to rozprávka Čítajte

Trať poskytovala 4650 výškových metrov a pelotón sa pohyboval na 28-kilometrovom okruhu. Oproti predchádzajúcim ročníkom profil neobsahoval na začiatku dlhšiu nájazdovú pasáž, očakávala sa ostrá cyklistika hneď od štartu.

Hneď v úvode bolo na rade stúpanie (2,2 km a 3,2 percent), nasledoval kopec Mazzolano (2,7 km a 6,1 percent). Po tomto náročnom úseku nasledoval druhý kopec Cima Galisterna (2,7 km, 6,4 percent).

Z vrcholu zostávalo do cieľa dvanásť kilometrov a z toho len posledných 4-tisíc metrov sa išlo po rovine.

Profil trate nevyhovoval čistokrvným šprintérom, žiaden zo súperov Petra Sagana v boji o zelený dres na nedávno skončenej Tour de France sa na štart nepostavil.

Pogačar zaútočil

V úvode sa vytvoril únik, ktorý obsahoval sedem jazdcov. Boli medzi nimi Nemec Jonas Koch, Nór Torstein Träen, Rakúšan Marco Friedrich, Kazach Daniil Fominych, Japonec Jukija Araširo, Mexičan Ulises Castillo Soto a Rumun Eduard Grosu.

Počas 2. kola si skupina vypracovala viac ako sedemminútový náskok, no pelotón ostával pokojný. Pri kontrole tempa boli viditeľní najmä Švajčiari, Slovinci a Dáni, ktorí obhajovali dres majstra sveta.

Náskok vedúcej skupiny sa začal zmenšovať. V stúpaniach mali niektorí jazdci problémy a na čele sa tak osamostatnila dvojica Koch a Träen.

Tých pohltil pelotón 69 kilometrov pred cieľom a tón pretekov začali udávať Francúzi. Štyridsaťdva kilometrov pred cieľom prekvapujúco zaútočil víťaz Tour de France Tadej Pogačar zo Slovinska.

Pelotón však jeho iniciatíva nechala chladným a hoci si vypracoval približne 25-sekundový náskok, zhruba 20 kilometrov pred cieľom boli všetci favoriti opäť pospolu.

Alaphilippe zaútočil 12 kilometrov pred cieľom

Následne sa pokúsili o útok viacerí pretekári. Neuspel Holanďan Tom Dumoulin či domáci vrchár Vincenzo Nibali.

Na vrchole posledného stúpania Cima Gallisterna (7,3%) dvanásť kilometrov pred cieľom šliapol do pedálov Francúz Julian Alaphilippe a vypracoval si približne desaťsekundový náskok pred päticou Primož Roglič (Slovin.), Wout van Aert (Belg.), Michal Kwiatkowski (Poľ.), Jakob Fuglsang (Dán.) a Marc Hirschi (Švajč.).

Dvadsaťosemoročný víťaz pretekov Okolo Slovenska z roku 2018 už záver zvládol a na stupňoch víťazov ho doprevadili ďalší dvaja cyklisti, ktorí nedávno dokončili Tour de France.

Van Aert potvrdil svoje rýchlostné predpoklady a vyhral špurt o druhé miesto. Tretí skončil Švajčiar Marc Hirschi, ktorý na Tour de France triumfoval v 12. etape.