SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Na Slovensku sa opäť zastaví športový život, dostať výnimku je ťažké (minúta po minúte)

Opatrenia budú platiť od 1. októbra.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - Miro Mezei, Adobe Stock)

Reakcie na rozhodnutie ústredného krízového štábu o zákaze hromadných podujatí sme sledovali naživo (minúta po minúte)

22:15 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

22:08 Slovenská basketbalová asociácia: Spamätať sa z toho bude nemožné

Skryť Vypnúť reklamu

"Prijaté opatrenia ústredného krízového štábu SR, ktoré vstúpia do platnosti 1. októbra, znamenajú nielen koniec basketbalu na Slovensku, ale aj samotného športu.

To, že šport je na vedľajšej koľaji vládnych garnitúr, je dlhodobým javom. V tejto náročnej situácii sme ako-tak dokázali prežiť prvú vlnu pandémie koronavírusu, aj keď to na basketbale zanechalo výrazné a už nezmazateľné stopy.

Zákaz konania športových podujatí je však takou tvrdou ranou pre basketbal a ostatné športy, že spamätať sa z toho bude nemožné. Kluby investovali tisíce, státisíce do toho, aby sa vôbec podarilo rozbehnúť sezónu 2020/2021 v krízovom režime. Napokon sa podarilo odohrať len jedno kolo, keď prišla razantná stopka.

Je fakt, že športové podujatia nie sú tak rizikové podujatia, ako napríklad svadby, koncerty atď. V okolitých krajinách, kde je pandemická situácia častokrát oveľa horšia, sa v rôznych režimoch profesionálne súťaže hrajú aj naďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

My hrať určite chceme, ale potrebujeme konečne pomocnú ruku a nie sústavné odmietanie. Žiadame urýchlené riešenie kompenzácií pre športy, pretože inak bude profesionálny šport na Slovensku len niečím, na čo sa bude spomínať.

Nenechajte basketbal a ostatných padnúť na kolená!

Zástupcovia a vedenie Slovenskej basketbalovej ligy."

Prijaté opatrenia ústredného krízového štábu SR, ktoré vstúpia do platnosti 1. októbra, znamenajú nielen koniec basketbalu na Slovensku, ale aj samotného športu.

Slovenská basketbalová asociácia

21:34 Havrilla: Ani jedno stretnutie nebolo rozbuškou

"Som veľmi smutný z tohto rozhodnutia a nevidím žiadne racionálne zdôvodnenie takýchto krokov voči amatérskemu futbalu. Absolútne tomu nerozumiem.

Ani jedno stretnutie, a od začiatku sezóny sa ich odohralo mnoho, nebolo rozbuškou a iniciátorom nákazy," neskrýva rozhorčenie prvý viceprezident Slovenského futbalového zväzu a predseda Východoslovenského futbalového zväzu Richard Havrilla.

Skryť Vypnúť reklamu

Predpokladám, že futbalisti budú môcť po pretestovaní odohrať baráž proti Írsku.

premiér Igor Matovič

21:25 Mali by sa prerušiť všetky volejbalové súťaže

"Na základe prijatých opatrení by sa mali prerušiť všetky volejbalové súťaže vrátane extraligy žien a mužská extraliga sa nezačne v plánovanom termíne 3. októbra," napísala Slovenská volejbalová federácia na oficiálnom webe.

Federácia bude o ďalšom postupe v súvislosti so súťažami informovať v utorok.

20:38 Baráž o EURO sa možno uskutoční, vraví Matovič

Jedinou možnosťou, aby sa na Slovensku uskutočnilo akékoľvek športové podujatie či športový zápas je, aby mali všetci účastníci negatívny PCR test nie starší ako dvanásť hodín a že podujatie nahlásia 48 hodín vopred na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

"Nepovažujem to za reálne, žiadny športový klub nebude zabezpečovať pre všetkých negatívne PCR testy, ktoré stoja dosť veľa eur," povedal premiér Igor Matovič pre Markzíu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Obávam sa, že Medzinárodný maratón mieru nebude môcť byť. Je to však otázka na Úrad hlavného hygienika. Predpokladám, že futbalisti budú môcť po pretestovaní odohrať baráž proti Írsku," dodal.

20:16 Organizátori maratónu v Košiciach sú pripravení splniť podmienky

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je najstaršie maratónske podujatie v Európe, koná sa nepretržite od roku 1924. Maratón je na programe najbližšiu nedeľu.

"My sme už cez víkend rokovali o nejakej možnosti testovať športovcov v nejakom obmedzenom počte. Čiže pokiaľ by to bola podmienka, vedeli by sme ju splniť. Ak by boli prípustné aj rýchlotesty s vysokou účinnosťou, tak to by sme dokázali urobiť," povedal pre RTVS Branislav Koniar, riaditeľ MMM.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stále je tam však otázka, ako nazerať na dopravného policajta, alebo mestského policajta, ktorý dozerá na poriadok. Či ho treba otestovať, alebo dozerá na výkon služby. Toto všetko treba dovysvetliť," dodal Koniar.

20:08 Fortuna ligu zrejme prerušia

"Podľa toho, čo som počul, tak je možné odohrať zápasy iba s 12-hodinovým negatívnym testom, čo asi bude veľmi ťažko zrealizovateľné a ide reprezentačná prestávka, máme dovtedy ešte jedno kolo, naozaj je to veľmi čerstvé.

Budeme hľadať riešenie, ako sa k víkendu postavíme, ale je to samozrejme vážne ohrozené, pretože podľa prvých informácií budeme musieť prerušiť súťaž," povedal pre RTVS prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák.

Diváci určite nebudú mať vstup na žiadne športové podujatie, a či sa budú môcť uskutočniť zápasy bez divákov, o tom sa ešte rozhoduje na krízovom štábe.

premiér Igor Matovič

20:03 Hokejistom Bratislava Capitals môže pomôcť rozpis zápasov

Skryť Vypnúť reklamu

V náročnej situácii je hokejový klub Bratislava Capitals, ktorý je účastníkom nadnárodnej súťaže Ice Hockey League. V nej sú súpermi Bratislavčanov prevažne tímy z Rakúska.

Capitals môže pomôcť rozpis stretnutí. Na domácom ľade totiž odohrajú v októbri len tri zápasy, pričom dva z nich sú na programe až 23. a 25. októbra, kedy by mohli byť opatrenia opäť o čosi voľnejšie.

Prvý októbrový domáci zápas ich čaká v sobotu 10. októbra.

19:55 Diváci nebudú môcť vstúpiť na športové podujatie

"Diváci určite nebudú mať vstup na žiadne športové podujatie, a či sa budú môcť uskutočniť zápasy bez divákov, o tom sa ešte rozhoduje na krízovom štábe," povedal premiér Igor Matovič v televízii Markíza.

19:48 Premiér Igor Matovič hovoril o kompenzácii

Skryť Vypnúť reklamu

Igor Matovič sa vyjadril, že zasiahnutá športová obec mala dostať finančné kompenzácie.

"Ruka ruke s takýmito zásadnými obmedzeniami idú aj kompenzácie. Poprosil som pána ministra, aby začal rokovanie so športovcami o kompenzácii výpadkov ich tržieb. Aby nám šport či kultúra nezahynuli," povedal premiér.

Opatrenie sa dotkne aj nosenia rúšok pri športových podujatiach. "Nosenie rúšok pri športových aktivitách v interiéri je dôrazne odporúčané," dodal.

Po pondelku je jasné, že dve najvyššie hokejové súťaže na Slovensku sa v stanovenom termíne nezačnú.

Slovenský zväz ľadového hokeja

19:46 Organizátori Medzinárodného mieru budú informovať v utorok

Organizátori Medzinárodného mieru v Košiciach, ktorý sa mal bežať v nedeľu 4. októbra, budú o osude podujatia informovať v utorok.

V pondelok večer, bezprostredne po zverejnení nových opatrení reagovať nechceli, keďže si najprv musia preštudovať celé znenie nových opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

19:37 Krajské futbalové zväzy hovoria o tragédii

"Tragédia. Nedokážem sa s tým stotožniť. Zakazovať futbal, kde sú ľudia na čerstvom vzduchu? Choré," na aktuálne rozhodnutie Ústredného krízového štábu reagoval šéf Bratislavského futbalového zväzu Juraj Jánošík.

Súvisiaci článok Športové podujatia dostali stopku. Krajské zväzy hovoria o tragédii Čítajte 

19:32 Bratislava Capitals je v netradičnej situácii

Zaujímavá situácia bude v súvislosti s Bratislava Capitals. Klub bude môcť hrať normálne v Rakúsku, ale na Slovensku nie.

"Diváci nebudú mať umožnené prísť na akékoľvek športové podujatie. Tréningy sú v kategórii interných športových aktivít. Dôrazne sú odporúčané rúška," povedal premiér Igor Matovič.

19:30 Stanovisko Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK)

"Naším zámerom bolo začať novú sezónu 2. októbra 2020. Podnikali sme všetky potrebné kroky na jej úspešný štart. Boli sme pripravení aj na variant zápasov bez divákov, ak by štát dodržal svoj sľub o kompenzáciách pre športové kluby za výpadky príjmov zo vstupného.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie Ústredného krízového štábu nepotešilo nikoho z hokejovej komunity, v tejto chvíli ho musíme rešpektovať. Zdravie každého z nás je prvoradé. Našou snahou bude, aby sme mohli čo najskôr začať sezónu.

Bez pomoci štátnych orgánov to však nepôjde. Situáciou sa budeme zaoberať na utorňajšom stretnutí Asociácie profesionálnych hokejových klubov vo Zvolene, po ktorom sa k rozhodnutiu Ústredného krízového štábu aj bližšie vyjadríme."

Súvisiaci článok Koronavírus: Zakázali hromadné podujatia, navrhli opäť zaviesť núdzový stav (minúta po minúte) Čítajte 

19:25 Opatrenia ovplyvnia veľké podujatia

Opatrenia sa dotknú veľkých podujatí ako Medzinárodný maratón mieru v Košiciach (4. októbra) či zápas baráže o postup na futbalové EURO 2020 Slovensko - Írsko (8. októbra o 20.45 h na NFŠ v Bratislave).

Okrem hokejovej Tipos ligy sa zrejme preruší sezóna aj vo futbalovej Fortuna lige.

Skryť Vypnúť reklamu

19:20 Hokejové súťaže sa nezačnú podľa plánu

Klubová hokejová sezóna už odštartovala zápasmi Tipsport Kaufland Cupu a od 2. októbra mala pokračovať aj zápasmi Tipos extraligy a Slovenskej hokejovej extraligy.

"Po pondelku je jasné, že dve najvyššie hokejové súťaže na Slovensku sa v stanovenom termíne nezačnú," píše oficiálna stránka SZĽH.

19:05 Zakážu hromadné podujatia vrátane športových

Od 1. októbra budú pre pandémiu koronavírusu opäť zakázané hromadné podujatia vrátane športových. Informoval o tom počas zasadnutia krízového štábu premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas.

Výnimku dostanú podľa hlavného hygienika len podujatia, kde organizátori preukážu, že všetci účastníci majú negatívny PCR test nie starší ako dvanásť hodín a že podujatie nahlásia 48 hodín vopred na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

"Budeme ešte k tejto téme debatovať, ešte nie uzatvorená, ale viac menej sme sa zhodli, že takéto aktivity budú zrušené," povedal na margo športových podujatí Ján Mikas.

"Ak si organizátor zabezpečí, aby všetci vrátane obslužného personálu mali negatívny test, tak také podujatie sa môže uskutočniť, ale keďže je to veľmi náročné, tak nepredpokladám, že všetky súťaže budú pokračovať," dodal hlavný hygienik.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 230
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 574
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 004
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 641
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 746
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 126
 7. Aká je chémia vôní 8 736
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 557
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 379
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 095
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.

Dubček veril v socializmus s ľudskou tvárou.
Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

Dánsky herec Mads Mikkelsen.