Oto Brunegraf počas zápasu Slovensko - Izrael.
Oto Brunegraf počas zápasu Slovensko - Izrael. (Autor: TASR)
Pavol Spál|15. okt 2020 o 06:15

Slováci totálne zbabrali zápas s Izraelom.

TRNAVA. Ihneď po prvom polčase sa pustil útočník Eran Zahavi do strkanice so svojím spoluhráčom Munasom Dabburom.

Dve najväčšie hviezdy Izraela sa hašterili, dali si takmer po ústach. Museli ich od seba oddeľovať.

Ale práve Zahavi sa stal mužom zápasu. Dal tri góly, na čo mu stačilo 21 minút.

Útočník PSV Eindhoven miestami školil Slovákov ako dorastencov.

„Trpká prehra. Takéto niečo sa na takejto úrovni nemôže stať,“ priznal v rozhovore pre RTVS Marek Hamšík.

Kapitán Slovákov bol jediný, kto volil aj trošku ostrejšie slová.

Aj tréner Izraela bol zaskočený

„Moje pocity sú hrozné,“ hovoril Hamšík. Ešte v 68. minúte viedli slovenskí futbalisti 2:0, ale potom sa totálne rozpadli.

Miestami pôsobili ako neskúsení amatéri. Vo štvrtom zápase Ligy národov prehrali v Trnave s Izraelom 2:3.

Aj tréner súpera Willibald Ruttensteiner priznal, že ho zaskočilo, ako Slováci v poslednej tretine súboja fyzicky odišli. Ale odpadli aj psychicky.

Čo sa týka organizácie defenzívy, bol to jeden z najhorších zápasov slovenskej reprezentácie.

„V prvom polčase sme jasne dominovali. A tretím gólom by sme tomu dali bodku. Šance sme mali,“ tvrdil na tlačovej konferencii krídelník Albert Rusnák.

Hamšík dal parádny gól ľavačkou

Izrael však bol už od úvodu zápasu nebezpečnejší, mal tri veľké šance, dvakrát nastrelil žrď.

Slováci mali veľké diery v defenzíve, pôsobili neisto, chaoticky. Zle si preberali hráčov, nestíhali. Súper mohol už v úvode vyhrávať o dva či tri góly.

Napriek tomu Slováci otvorili skóre, keď dal pravák Hamšík parádny gól z priameho kopu. Ľavačkou nachytal brankára.

Róbert Mak neskôr zvýšil na 2:0, ale bol to klamlivý obraz. Slováci neboli ani v prvom polčase herne lepší.

„Fyzicky sme troška prepadali, a to takému silnému súperovi, akým je Izrael, stačilo, aby zápas otočil,“ tvrdil Oto Brunegraf.

Asistent hlavného trénera zastupoval na lavičke Pavla Hapala, ktorý mal pozitívny test na Covid–19.

Izrael je na 93. mieste

Izrael síce má šikovných hráčov, ale isto nepatria medzi svetovú triedu. Nedostávajú sa na veľké turnaje.

V poslednej kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy skončil Izrael vo svojej skupine na predposlednom mieste.

Vo svetovom rebríčku je až na 93. priečke. Na víťazstvo čakal viac ako rok.

Aj proti Slovákom ukázal izraelský tím veľké defenzívne i taktické medzery a ležérne bránenie. Taký luxusný priestor, aký ponúkali Slovákom, sa na medzinárodnej úrovni príliš nevidí.

„Zle sme riešili finálne prihrávky, na tom sa zápas zlomil,“ vysvetľoval Hamšík.

Brunegraf: Je to podceňované

V poslednej tretine však Izrael slovenských futbalistov absolútne prevýšil. Vo všetkom. „Dostali sme lacný gól a potom nám začal zápas utekať pomedzi prstami,“ priznal Brunegraf.

Vyhol sa kritike do vlastných radov. Snažil sa hľadať pozitíva.

„Veľa vecí sa vníma negatívne. Zápas proti Írsku sme zvládli a sme stále v hre o majstrovstvá Európy. Je to dôležité, ale z vašej strany trošku podceňované,“ reagoval na otázky novinárov Brunegraf.

Priznal, že v reprezentácii chýba líder, akým bol bývalý kapitán Martin Škrtel.

„Má vlastnosti, s ktorými sa človek narodí. To sa nedá natrénovať,“ pokračoval Brunegraf. „Nám však chýbali aj Milan Škriniar, Stanislav Lobotka či Juraj Kucka,“ vyratúval.

Reprezentácia stále nevyhrala

Brunegraf naznačil, že Slovensko nemá dostatočne široký káder kvalitných hráčov.

Sú to divné časy. Nevieme, či sa česká liga vôbec rozbehne. A či naši reprezentanti, ktorí tam pôsobia, budú môcť trénovať. A nás o mesiac čaká najdôležitejší zápas.

Oto Brunegraf, asistent trénera Slovenska

„Ak vám chýbajú takíto hráči, je to náročná situácia na zvládnutie. Keď chceme konkurovať najlepším, potrebujeme mať k dispozícii svojich najlepších hráčov,“ doplnil Brunegraf.

Futbalová reprezentácia Slovenska v tomto roku stále v riadnom čase či predĺžení nevyhrala. Nevyšiel jej ani piaty pokus.

Slováci sú v 2. skupine B-divízie na poslednom mieste, majú iba bod. A sú blízko k vypadnutiu do nižšej divízie.

Zápasy v Lige národov však momentálne nie sú pre nich hlavnou prioritou.

Určia nomináciu výsledky testov?

Slovensko odohrá najdôležitejší zápas tohto roka 12. novembra - vo finále baráže o postup na EURO nastúpi na pôde Severného Írska.

Pandémia komplikuje situáciu, trebárs česká liga je pozastavená, čo môže ovplyvniť prípravu reprezentantov.

„Sú to divné časy. Nevieme, či sa česká liga vôbec rozbehne. A či naši reprezentanti, ktorí tam pôsobia, budú môcť trénovať. A nás o mesiac čaká najdôležitejší zápas,“ posťažoval sa Brunegraf.

„Verím, že zložíme nomináciu podľa svojich predstáv a že ju neurčia výsledky testov na Covid-19,“ želá si Hapalov asistent.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Liga národov»Hrozné. Na takejto úrovni sa to nemôže stať, priznal Hamšík