Jai Hindley vyhral 18. etapu na Giro d'Italia 2020.
Jai Hindley vyhral 18. etapu na Giro d'Italia 2020. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|22. okt 2020 o 18:00

Kelderman má minimálny náskok.

BRATISLAVA. Teplomer ukazoval tri stupne Celzia, pocitová teplota však bola okolo nuly. Snehová pokrývka mala dvadsať centimetrov, miestami sú však aj záveje s metrovou hrúbkou.

Passo dello Stelvio v talianskych Alpách patrí medzi najvyššie autom zjazdné priesmyky v Európe.

Keďže je priesmyk až vo výške 2758 metrov, väčšinu roka je pre dopravu neprejazdný. V týchto dňoch už býva cesta uzavretá.

Vo štvrtok tam v náročných podmienkach zviedli cyklisti boj o víťazstvo na Giro d'Italia. V kráľovskej etape síce nebol cieľ priamo na Stelviu, no v tomto gigantickom stúpaní sa aj tak úplne pomenilo celkové poradie.

Lídra nechali bez pomoci

Na najlepšej ceste k celkovému víťazstvu na Gire bol pred etapou priebežne druhý muž celkového poradia Wilco Kelderman.

Holanďan vedel o svojej výhodnej pozícii a v pondelok uznal, že víťazstvo má na dosah.

Lenže v kráľovskej etape Gira prežil menšiu drámu. Hoci sa v polovici stúpania dostal virtuálne na prvú priečku, v druhej časti začal strácať.

Tempu rivalov z tímu Ineos nestačil. Jeho vlastný tím mal možnosť podporiť ho.

To by urobili vo veľkých tímoch. Poslali by k svojmu lídrovi domestikov, aby stratu čo najviac minimalizovali.

Pomocnou rukou mal byť v tomto prípade Jai Hindley, sám tretí muž celkového poradia.

Giro d'Italia 2020: TOP momenty z 18. etapy: fotogaléria

22.10.2020

V cieli sa objali

V Sunwebe sa však rozhodli inak. Dvadsaťštyriročný Austrálčan dostal životnú šancu zabojovať nielen o etapu, ale aj obrať kolegu Keldermana o pozíciu lídra.

„Povedali mi, aby som sa držal Harta, nepomáhal mu. A to som urobil. Vedel som, že Wilco sa takmer isto dostane na prvé miesto. Videl som šancu zabojovať o etapu, nechcel som to nechať tak,“ hovoril Austrálčan pre Eurosport v cieli.

Holanďana táto stratégia akoby zlomila. Chvíľu sa dohadoval so športovými riaditeľmi, potom viditeľne spomalil. Jeho strata narastala.

Aká komunikácia prebehla v rámci tímu, sa zrejme nedozvieme. Ale jeho snaha v závere etapy nebola taká oduševnená. Akoby čiastočne rezignoval.

Do cieľa prišiel Kelderman so stratou dve minúty a 18 sekúnd na svojho kolegu Hindleyho. Ružový dres získal len veľmi tesne.

Za cieľovou čiarou prišiel za Hindleym a objal ho.

Sunweb môže obrať prekvapenie z Ineosu

„Bol to šialený deň, mega náročný. Najťažší v celej mojej kariére. Pre nás to lepšie ani nemohlo dopadnúť. Ja mám ružový dres, Jai vyhral etapu,“ hovoril Kelderman pre Eurosport.

V talianskej televízii RAI však už nebol taký diplomatický. Moderátorka sa ho pýtala, prečo ho Hindley nečakal.

„Tak to netuším,“ odvetil Kelderman. S podporou kolegu by zrejme prišiel do cieľa skôr. Na tlačovke po etape priznal, že očakával od Hindleyho pomoc. Tím sa však rozhodol inak.

"Bolo by lepšie, keby ma počkal. Môj náskok by bol väčší. Ale takto aspoň vyhral etapu a obaja sme blízko k víťazstvu. Takže dá sa to vidieť aj z druhej strany," povedal Kelderman.

Holanďana akoby vlastný tím nepodržal. Po sezóne prestupuje do Bora-Hansgrohe, kde bude kolegom Petra Sagana.

V celkovom hodnotení je síce prvý, no jeho náskok pred rivalmi je minimálny.

Po osemnástich etapách a viac ako 3000 kilometroch delí trojicu najlepších iba pätnásť sekúnd. Druhý Hindley stráca dvanásť sekúnd, tretí Tao Geoghegan Hart spomínaných pätnásť.

Hart je ďalším veľkým prekvapením Gira. Po odstúpení Gerainta Thomasa sa zdalo, že tím Ineos sa už ani nebude snažiť o celkový triumf. Dvadsaťpäťročný Brit sa však stabilnými výkonmi dostal na pódium.

V kopcoch má výbornú formu a stále má šancu na víťazstvo. Ak by rivalov o ružový dres obral, bolo by to zrejme aj pre zlú taktiku Sunwebu.

O víťazovi zrejme rozhodne časovka

O víťazovi Gira rozhodnú až dve víkendové etapy.

Sobotňajšiu horskú etapu museli organizátori zmeniť, pretože mala prechádzať Francúzskom a pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu Francúzi zamietli prechod cyklistov ich územím.

Pozmenená trasa nie je až taká náročná. Skladá sa z troch okruhov okolo lyžiarskeho strediska Sestriere.

O víťazovi Gira tak zrejme rozhodne nedeľňajšia časovka v Miláne.

Z trojice na čele je najlepším časovkárom Kelderman. V predchádzajúcich dvoch bol na Gire pred oboma rivalmi. Lenže tohtoročné Giro je plné prekvapení.

O tom, aká náročná bola 18. etapa, svedčí to, že Peter Sagan prišiel do cieľa na 70. mieste so stratou 47 minút. Celkové prevýšenie v etape bolo 5847 metrov.

Sagan má poslednú šancu

V piatok má Sagan šancu na etapové víťazstvo. Okrem toho sa rozhodne aj o víťazovi bodovacej súťaže. Zatiaľ má k triumfu bližšie Arnaud Démare.

Francúz vedie pred Saganom o 37 bodov. Je to veľmi slušný náskok.

Piatková etapa je celá rovinatá, no má dĺžku až 251 kilometrov. V nej môže jeden pretekár získať maximálne 62 bodov - 12 na prémii a 50 za víťazstvo v cieli.

Ak by sa rozdiel medzi Saganom a Démarom na prémii nezmenil, na zisk cyklámenového dresu by slovenský cyklista musel etapu vyhrať a Démare by mohol byť najlepšie šiesty.

Body sa síce budú udeľovať aj v nasledujúcich dvoch etapách, no je málo pravdepodobné, že by Démare alebo Sagan nejaké získali.

V sobotu bude šprintérska prémia ešte pred prvým stúpaním do Sestriere, ale k dispozícii bude maximálne desať bodov.

V nedeľu sa ide časovka a body získa desať najlepších pretekárov v etape.

Domov»Cyklistika»Giro d'Italia»Dráma v Sunwebe. Tím v kráľovskej etape nepodržal lídra