1.Primož RogličSlovinskoTeam Jumbo-Visma4:07:08 hod.
7.Enric MasŠpanielskoMovistar Team+ 54 s
8.Sepp KussUSATeam Jumbo-Visma+ 54 s
9.Esteban ChavesKolumbiaMitchelton-Scott+ 1:33 min
10.Clément ChampoussinFrancúzskoAG2R La Mondiale+ 1:37 min

ALTO DE MONCALVILLO. Slovinský cyklista Primož Roglič zvíťazil v stredajšej 8. etape 75. ročníka pretekov Vuelta a Espana.

Jazdec stajne Jumbo-Visma zvládol 164 km dlhú trať z Logrona na vrchol Alto de Moncalvillo za 4:07:08 h.

Druhý finišoval držiteľ červeného dresu Richard Carapaz z Ekvádora (Ineos-Grenadiers) s mankom 13 sekúnd a tretí bol Ír Dan Martin (Israel Start-Up Nation) so stratou 19 sekúnd.

"Začiatok bol pomalý a nudný, no potom sa zvýšilo tempo a od prvého po posledný kopec to bolo veľmi rýchle a ťažké," povedal v cieli Roglič.

"To záverečné stúpanie som išiel prvýkrát v živote, poznal som ho len podľa mapy a profilu. No bola to dobrá príležitosť a keď chcete vyhrať, musíte útočiť. Som rád, že som zvíťazil a je pekné, že som stiahol nejaký čas v celkovom poradí," dodal.

Tridsaťročný Roglič poskočil vďaka druhému triumfu na tohtoročnej Vuelte zo štvrtého na druhé miesto celkového poradia a na Carapaza stráca už len 13 sekúnd.

Na tretej priečke zostal Dan Martin, na štvrté klesol Brit Hugh Carthy (EF Pro Cycling).

V stredu bola na programe ďalšia náročná horská skúška.

Cyklisti vyštartovali z Logrona, prvá polovica 164 km dlhej trate bola mierne zvlnená, v druhej museli zdolať najprv stúpanie Puerto de la Rasa (2. kat., 9,8 km, 5,3%) a potom záverečný výstup do cieľa na Alto de Moncalvillo (11,3 km, 7,6%).

Po pár kilometroch sa vytvoril sedemčlenný brejk - Robert Stannard (Mitchelton-Scott), Stan Dewulf (Lotto), Benjamin Dyball (NTT), Rui Costa (SAE), Remi Cavagna (Quick Step), Angel Madrazo (Burgos-BH) a Julien Simon (Total Direct Energie).

Skupina dobre spolupracovala a na úpätie prvého stúpania si priviezla náskok takmer päť minút, na vrchole sa však scvrkol na polovicu.

Pelotón, na ktorého čele pracovali pretekári Movistaru a Ineosu, ďalej stupňoval tempo a výrazne sťahoval manko. Tridsať kilometrov pred cieľom strácal menej ako minútu.

Tesne pred štartom rozhodujúceho stúpania zostali na čele len Dewulf s Dyballom, no proti špičkovým vrchárom z čela celkového poradia, ktorí im už dýchali na krk, nemali šancu.

Na úzkej ceste sa rozbehol pozičný boj a v druhej polovici kopca prišli aj útoky. Štyri kilometre pred cieľom zostali v čelenej skupine už len dvanásti pretekári, tempo nevydržal Alejandro Valverde (Movistar) ani Felix Grossschartner (Bora).

V najprudších úsekoch stúpania zaútočil najprv Hugh Carthy, po ňom Sepp Kuss z Jumba i Aleksandr Vlasov z Astany.

Nakoniec to však bol súboj červeného Carapaza s Rogličom, Slovincovi vyšiel záverečný útok 600 metrov pred cieľom a okrem etapového víťazstva si prišiel aj po bonusové sekundy.

Carapaz finišoval trinásť sekúnd za ním.

Vo štvrtok je na programe rovinatá etapa z Castrilla del Val do mesta Aguilar de Campoo dlhá 157,7 km, v ktorej by sa mali o triumf pobiť šprintéri.