Slováci zvládli drámu. Bolelo to, ale už nebolí, už je dobre, tešil sa Kucka

Pavol Spál|12. nov 2020 o 23:40

Rozhodujúci gól dal Michal Ďuriš.

BELFAST, BRATISLAVA. V kruhu sa pochytali za plecia a svorne tancovali. Tréner Štefan Tarkovič lietal nad hlavami hráčov, na štadióne Windsor Park v Belfaste sa spievalo po slovensky.

Futbalisti Slovenska postúpili na majstrovstvá Európy, ktoré sú odložené na budúci rok.

Druhýkrát za sebou a druhýkrát v ére samostatnosti. Vo finále baráže vyhrali na pôde Severného Írska 2:1.

Slováci nepredviedli pekný futbal, skôr taktický.

V riadnom hracom čase sa skončil súboj 1:1. Rozhodujúci gól strelil v predĺžení útočník Michal Ďuriš. Využil jednu z mála šancí a mieril presne.

Slováci tŕpli až do konca, v závere sa stiahli a hrali až príliš pasívne.

Škriniar si dal vlastný gól

"Pocity sú skvelé, táto partia ľudí, ktorá sa dnes prezentovala na ihrisku, si zaslúži veľký obdiv. Som rád, že všetko, čo sme si predsavzali, sa nám podarilo na ihrisku splniť. Boli sme zomknutí a ukázali sme aj kvalitu, keď to bolo treba," hovoril tréner Štefan Tarkovič pre RTVS.

Slováci mali postup na dosah už v riadnom hracom čase, až do 87. minúty vyhrávali 1:0. Záver však nezvládli.

Baráž o EURO 2020: TOP momenty zo zápasu Severné Írsko - Slovensko: fotogaléria

13.11.2020

Tri minúty pred koncom inkasovali, keď si strelil vlastný gól Milan Škriniar.

"Som rád, že sme dokázali udrieť vtedy, keď sme mali. Nie je príjemné inkasovať gól päť minút pred koncom, keď máte na dosah postup, ale na druhej strane chcem vyzdvihnúť mentálnu silu mužstva, že sa dokázalo koncentrovať na 120 minút zápasu," doplnil Tarkovič.

Kuckovi prihral na gól súper

Z oboch strán sa hral veľmi opatrný a nezáživný futbal. Takmer bez gólových šancí.

Oporou Slovákov bol brankár Marek Rodák, ktorý zneškodnil všetky centre domácich. A tých bolo dosť. Kompaktne pôsobila obrana. Až na jeden moment v závere.

V 17. minúte využil Juraj Kucka veľkú chybu defenzívy Severného Írska a s prehľadom obstrelil brankára. Domáci hráč Saville mu v podstate na gól nechtiac prihral.

Kucka dobre prečítal hru, prešprintoval Jonathana Evansa a chladnokrvne otvoril skóre.

"Zvládli sme to spolu, som na tím pyšný. Bolo vidieť, ako sme zápas prežívali, celá lavička. Neviem opísať radosť, ktorú cítime," hovoril Kucka pre RTVS.

„Bolelo to, ale už nebolí. Už je dobre. Všetka bolesť prešla, už si iba užívame pocit,“ dodal Kucka.

Severní Íri po góle Slovákov napádali už pri rozohrávke. Hostia mali dlhšiu fázu, keď nevedeli podržať loptu, strácali ľahko lopty. Nechávali domácim hráčom priveľa priestoru na centrované lopty.

Nečakane nastúpil Šatka

Nový tréner Štefan Tarkovič sa postaral o jedno prekvapenie, ale o to väčšie. Na stopérskom poste vedľa Milana Škriniara nastúpil Ľubomír Šatka.

Stopér Lechu Poznaň v reprezentácii zvyčajne alternoval na poste krajného obrancu.

Tarkovič až na Pekaríka kompletne zmenil obrannú štvoricu oproti semifinále baráže proti Írsku. Vavra, Valjenta a Mazáňa nahradili Škriniar, Šatka a Hubočan.

Prečo dostal prednosť Šatka? Možno preto, že Martin Valjent a Norbert Gyömbér v posledných zápasoch nepôsobili isto.

Šatka má navyše skúsenosti s ostrovným futbalom. Od šestnástich hral v Anglicku, kde pôsobil tri roky.

Za slávny Newcastle United si zahral v Ligovom pohári proti Leicestru. Niekoľkokrát čakal ako náhradník na lavičke na premiéru v Premier League.

Slováci už zarobili vyše 9 miliónov

Na ľavej strane obrany dostal prednosť 35-ročný Tomáš Hubočan. Najstarší hráč v kádri sa vrátil do národného tímu, po tom, čo vlani ukončil kariéru.

Na súpiske nefigurovali Vladimír Weiss ani David Hancko, obaja zrejme pre zdravotné ťažkosti.

Finále baráže sa hralo v štyroch rôznych skupinách A až D.

Všade sa hralo bez divákov - jedinou výnimkou bolo práve Severné Írsko, kde v aréne bolo 1060 fanúšikov. A hlavne v úvode ich bolo počuť.

Účastníci finálového turnaja majstrovstiev Európy si budú deliť 371 miliónov eur, čo je o 23 percent viac ako na šampionáte 2016 vo Francúzsku.

Nový európsky šampión môže na prémiách vybojovať spolu až 34 miliónov eur. Slovenský futbalový zväz (SFZ) získa od UEFA prémiu 9,25 milióna eur. Z toho tretinu by mali dostať hráči a realizačný tím, tretinu zväz a zvyšná tretina ma ísť na rozvoj mládeže.

Domov»EURO 2021»Slováci zvládli drámu. Bolelo to, ale už nebolí, už je dobre, tešil sa Kucka