Vladimír Weiss.
Vladimír Weiss. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. nov 2020 o 20:05

Severné Macedónsko si premiérovo zahrá záverečný turnaj.

BRATISLAVA. Futbalisti Maďarska postúpili na budúcoročné majstrovstvá Európy. Vo štvrtkovom domácom finále A-divízie baráže triumfovali v Budapešti nad Islandom 2:1 vďaka dvom gólom v závere.

Maďari rozhodli v nadstavenom čase

Maďarsko si zahrá na druhom EURO za sebou, pred štyrmi rokmi vo Francúzsku sa prebojovalo do osemfinále.

V semifinále play off vyhralo v Bulharsku 3:1, v súboji s Islandom prehrávalo od 11. minúty.

Gylfi Sigurdsson vystrelil z priameho kopu spoza šestnástky, lopta letela pod brvno do stredu bránky, domáci brankár Péter Gulácsi ju však neskrotil a zapadla za jeho chrbát.

Maďari, ktorým pre pozitívny test na koronavírus na lavičke chýbal bývalý tréner fortunaligovej Dunajskej Stredy Marco Rossi, však dokázali otočiť skóre.

V 88. minúte vyrovnal Loic Négo a v nadstavenom čase rozhodol o postupe Dominik Szoboszlai.

Maďarsko si v F-skupine ME 2020 zmeria sily s obhajcami európskeho titulu z Portugalska, úradujúcimi majstrami sveta z Francúzska a Nemcami.

Škóti sa dočkali prvýkrát od roku 1996

Do D-skupiny záverečného turnaja k Anglicku, Chorvátsku a Česku pribudlo Škótsko, ktoré si v baráži po Izraeli (0:0 pp, 5:3 z 11 m) poradilo na pokutové kopy aj so Srbskom.

Po bezgólovom prvom polčase sa ujalo vedenia v 52. minúte, keď Ryan Christie zachytil prihrávku, pripravil si streleckú pozíciu a krížnym pokusom spoza šestnástky prekonal srbského brankára Predraga Rajkoviča.

Srbi odpovedali v poslednej minúte riadneho hracieho času hlavičkou Luku Joviča po rohovom kope.

V predĺžení gól nepadol a rozuzlenie priniesol až jedenástkový rozstrel, v ktorom v piatej sérii škótsky brankár David Marshall vychytal Aleksandara Mitroviča. Hostia postúpili na európsky šampionát prvýkrát od roku 1996.

Gruzínsko pod vedením Weissa neuspelo

Gruzínsko pod vedením slovenského trénera Vladimíra Weissa prehralo v domácom zápase v Tbilisi so Severným Macedónskom 0:1.

To si vybojovalo historicky premiérovú účasť na záverečnom turnaji EURO či MS v ére samostatnosti.

Severné Macedónsko sa stalo víťazom D-divízie play off, v semifinále doma vyradilo Kosovo 2:1. Gruzínsko zdolalo tiež na vlastnej pôde Bielorusko 1:0, no tentoraz nedokázalo v domácom prostredí skórovať.

O jediný gól sa postaral veterán Goran Pandev, ktorý si v 56. minúte po kombinačnej akcii prebral prihrávku v šestnástke a prekonal gruzínskeho brankára Giorgiho Loriu.

Severné Macedónsko sa v C-skupine ME 2020 predstaví v spoločnosti Holandska, Ukrajiny a Rakúska.