Maďarsko si zahrá medzi elitou, pomohol mu aj hanebný debakel Ruska

Šťastní Kevin Varga (vľavo) a David Siger po postupe Maďarska do A-divízie Ligy národov. (Autor: TASR/AP)
TASR|18. nov 2020 o 19:06

Angličania nedali šancu Islandu.

BRATISLAVA. Futbalisti Talianska a Belgicka skompletizovali kvarteto účastníkov finálového turnaja Ligy národov 2020/2021.

Taliani si poradili s oslabenou Bosnou

Taliani si zabezpečili prvenstvo v 1. skupine A-divízie víťazstvom na pôde Bosny a Hercegoviny 2:0, Belgičania si v 2. skupine poradili s Dánskom 4:2.

Na finálovom turnaji budú účinkovať aj Francúzsko a Španielsko.

Taliani potrebovali na postupovú istotu vyhrať v Sarajeve nad oslabenou Bosnou, ktorej pre koronavírus chýbalo viacero opôr.

Favorit sa dočkal už v 22. minúte, keď skóre otvoril strelou bez prípravy Andrea Belotti. Prevahu hostí korunoval po zmene strán Domenico Berardi. Bosna zostúpila do B-divízie.

V druhom stretnutí Holanďania v závere otočili skóre v Poľsku na 2:1. Kamil Jožwiak dal gól už v 6. minúte, no za hostí vyrovnal v 77. minúte Memphis Depay z penalty a Georginio Wijnaldum v 84. minúte rozhodol.

Anglicko nedalo šancu Islandu

Belgicko sa nechcelo proti Dánsku spoľahnúť na zisk bodu a už v 3. minúte sa v drese domácich presadil Youri Tielemans strelou k žrdi.

Dáni síce ešte do prestávky vyrovnali hlavičkou Jonasa Winda, no tri body pre belgický tím vybavil dvoma zakončeniami v priebehu 12 minút druhého polčasu Romelu Lukaku.

Vlastný zásah Nacera Chadliho na tom už nic nezmenil, naopak Kevin De Bruyne pridal štvrtý gól. Anglicko potvrdilo úlohu favorita v súboji s Islandom a triumfovalo 4:0.

Skóre otvoril v pvom polčase hlavou Declan Rice, o chvíľu neskôr pridal druhý gól Mason Mount a dvakrát sa v druhom polčase presadil Phil Foden. Island skončil bez bodu posledný a zostúpil nižšie.

Maďari sa predstavia medzi elitou

Rakúsko, Maďarsko a Wales sa v budúcom ročníku predstavia v elitnej kategórii. Rakúšania idú vyššie po remíze v záverečnom zápase 1. skupiny B-divízie vo Viedni s "béčkom" Nórska 1:1.

Hostia nastúpili s náhradným mužstvom, pretože A-tím musel pre výskyt koronavírusu zostať v karanténe vo svojej krajine. Zo skupiny zostúpilo Severné Írsko, doma remizovalo s Rumunskom 1:1.

Maďari vyhrali v Budapešti nad Tureckom 2:0 a obsadili prvú pozíciu v 3. skupine. Rusko utrpelo debakel 0:5 v Srbsku, štyri góly dosiahli domáci už v prvej časti hry.

Srbi sa zachránili, v budúcom ročníku bude hrať o "poschodie" nižšie Turecko. Wales potvrdil postup zo 4. skupiny triumfom nad vylúčením oslabeným Fínskom 3:1, postarali sa o to Harry Wilson, Daniel James a Kieffer Moore.

Zostúpilo Bulharsko po remíze 0:0 v Írsku. Oba tímy skončili v skupine bez víťazstva.

Gruzínsko bez Weissa stratilo body

Albánsko, Arménsko a Slovinsko sa prebojovali do B-divízie. Albánci v priamom súboji o prvenstvo vo 4. skupine C-divízie zdolali v Tirane Bielorusko 3:2. Svojho súpera predstihli v konečnej tabuľke o jeden bod.

Na poslednom mieste skončil Kazachstan po prehre 1:2 s Litvou a bude hrať play out o udržanie sa v C-divízii.

Arménsko si v 2. skupine poradilo so Severným Macedónskom 1:0. Na postup potrebovalo vyhrať a zvládlo to vďaka gólu obrancu Hovhannesa Hambardzumjana v 55. minúte.

Hralo sa na neutrálnej pôde v Nikózii. Gruzínsko už bez slovenského trénera Vladimíra Weissa remizovalo v Batumi s Estónskom 0:0 a obsadilo tretiu priečku. Estónsko bude bojovať o zotrvanie v "céčku".

Gréci v 3. skupine nedosiahli potrebné víťazstvo nad Slovinskom a do "béčka" postúpil po remíze 0:0 ich súper. Zostúpilo Moldavsko po prehre s Kosovom 0:1.

Liga národov - 6. kolo:

A-divízia, 1. skupina

• Poľsko - Holandsko 1:2 (1:0)

Góly: 6. Jozwiak - 77. Depay (z 11 m), 84. Wijnaldum

• Bosna a Hercegovina - Taliansko 0:2 (0:1)

• Belgicko - Dánsko 4:2 (1:1)

Góly: 57. a 69. Lukaku, 3. Tielemans, 87. De Bruyne - 17. Wind, 86. Chadli (vlastný)

• Anglicko - Island 4:0 (2:0)

Góly: 80. a 84. Foden, 20. Rice, 24. Mount

ČK: 54. Saevarsson (Island) po 2. ŽK

1.Belgicko650116:615postup