Djokovič si zachoval šancu na titul, Medvedev vyhral aj tretí zápas

Srbský tenista Novak Djokovič (vpravo) zdolal na Turnaji majstrov Nemca Alexandra Zvereva. (Autor: SITA/AP)
TASR|20. nov 2020 o 17:15

V semifinále bude chýbať Zverev.

LONDÝN. Srbský tenista Novak Djokovič skompletizoval zoznam semifinalistov dvojhry na Turnaji majstrov v Londýne.

Miestenku medzi elitným kvartetom si zabezpečil vďaka víťazstvu nad piatym nasadeným Nemcom Alexandrom Zverevom 6:3, 7:6 (4).

Najvyššie nasadený hráč nastúpi v sobotu v semifinále proti Rakúšanovi Dominicovi Thiemovi, ktorý vyhral skupinu s názvom Londýn 2020.

Srbovi vyšiel začiatok

Djokovič v priamom súboji o postup ani raz nestratil svoje podanie. Zápas odštartoval vo veľkom štýle, v úvodných troch gemoch stratil iba tri loptičky a vybudoval si náskok 3:0.

Zverev sa postupne dostával do tempa, set mohol zdramatizovať za stavu 2:4 v siedmom geme, keď sa dostal k dvom brejkbalom, ktoré však nevyužil.

Nemec dokázal súpera rozbehať, lenže Djokovič sa vedel presne mierenými údermi vyhrabať aj z ťažkých pozícií a vyrovnané výmeny získaval vo svoj prospech. V deviatej hre premenil hneď prvý setbal.

Nemcovi nestačilo ani 11 es

V druhom sete Zverev pokračoval v nevyrovnanej hre. V piatom geme urobil dve dvojchyby za sebou, vyhodil volej za čiaru, ale svoje zaváhania dokázal napraviť. Na podaní bol však stále suverénnejší, zaskvel sa 11 esami.

Súperi v druhom sete ani raz nestratili svoj servis, musel tak rozhodnúť tajbrejk, v ktorom Srb premenil hneď svoj prvý mečbal.

V konečnej tabuľke skupiny Tokio 1970 obsadil druhé miesto za jej víťazom Daniilom Medvedevom.

Pred súperom mal rešpekt

Sedemnásťnásobný grandslamový šampión stále živí šancu na zisk šiesteho titulu na Turnaji majstrov, čím by vyrovnal rekord tentoraz absentujúceho Rogera Federera zo Švajčiarska.

"Cítil som sa výborne. V prvom sete som mal niekoľko šancí na brejk, v dôležitých momentoch mi veľmi pomohlo kvalitné podanie. V porovnaní so súbojom s Medvedevom som tentoraz dokázal v správnom čase vytasiť ten správny úder.

Pred Sašom mám obrovský rešpekt, je skvelý hráč, ťažko sa returnuje jeho prvé podanie s rýchlosťou 220 km/h. Väčšinu zápasu nikto nedominoval, bol to vyrovnaný duel," povedal v prvom pozápasovom rozhovore.

Medvedev opäť nestratil ani set

V druhom piatkovom zápase, v ktorom išlo len o česť, zdolal Daniil Medvedev argentínskeho debutanta Diega Schwartzmana po setoch 6:3, 6:3.

Rus vstúpil do duelu svižne. V prvom sete dvakrát brejkol Argentínčana a pripísal si v ňom 17 víťazných úderov oproti piatim súpera.

Schwartzman v druhom sete vytrvalo útočil forhendom, no Rus hral výborne na príjme a dokázal vybehať množstvo loptičiek.

Za stavu 2:1 zobral súperovi servis, následne brejk v maratónskom piatom geme potvrdil a vedenie si už nenechal vziať. Set ukončil čistou hrou.

Porazený sa chce vrátiť

Medvedev postupuje do semifinále s tromi víťazstvami.

"Výborne som hral aj v predchádzajúcich dvoch zápasoch, pre moje sebavedomie je fajn, že som zostal nezdolaný. Chcel som vyhrať a veľmi ma teší, že sa mi to podarilo. Veľmi dobre som podával, pomáhalo mi to počas celého duelu," citovala Rusa agentúra TASS.

Schwartzman sa s premiérovou účasťou na turnaji majstrov rozlúčil naopak po troch prehrách.

"Som však hrdý, lebo v tomto roku som dosiahol viacero skvelých vecí. Zároveň cítim, že sa stále musím zlepšovať, pretože na toto podujatie sa chcem ešte vrátiť," poznamenal.