Víťazstvo Vlhovej? Žiadne prekvapenie. Momentálne je najlepšia

Petra Vlhová zvíťazila v úvodnom slalome sezóny Svetového pohára v Levi.
Petra Vlhová zvíťazila v úvodnom slalome sezóny Svetového pohára v Levi. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|21. nov 2020 o 15:39

Slovenka zdolala aj Shiffrinovú.

LEVI, BRATISLAVA. Na tvári Petry Vlhovej bolo vidieť obrovské sústredenie. „Má vražedný pohľad,“ okomentovala situáciu bývalá lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová v štúdiu RTVS.

Bolo to pred druhou jazdou, v ktorej zažila Vlhová to isté čo pred rokom. Na štarte ostala posledná. Vlani túto pozíciu nezvládla a vypadla.

Tentoraz Vlhová psychicky náročný moment v slalome Svetového pohára vo fínskom Levi zvládla bravúrne a zvíťazila.

O 18 stotín sekundy zdolala najväčšiu rivalku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá sa do súťažného diania vrátila po tristo dňoch. Tretia skončila Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

TOP: Petra Vlhová - slalom, Levi 2020, 2. kolo (sobota): fotogaléria

21.11.2020

V prvom kole mala rezervy

Rovnaké poradie platilo už po úvodnom kole, po ktorom Vlhová nebola príliš spokojná. Aj napriek tomu, že pred Shiffrinovou viedla o 15 stotín sekundy.

„Vrchnú časť som mala pomalšiu a až potom som sa rozbehla. V strmej časti som sa necítila zle, ale stále môžem ísť lepšie,“ priznala 25-ročná Vlhová pre RTVS.

Mierne rezervy v jej úvodnej jazde potvrdila aj Velez-Zuzulová, ktorá bola spolukomentátorka prenosu.

„Cítila som, že boli pasáže, v ktorých dokáže ísť lepšie a rýchlejšie. Bola tam mierna nervozita,“ približovala bývalá slovenská zjazdárka.

Vo fínskom stredisku, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom, bolo mínus osem stupňov a šero. V okolí zjazdovky nebolo veľa snehu.

„Všade okolo je zeleno. Súťažná trať je však výborne pripravená. Na štarte fúkalo, ale počas jazdy som vietor necítila,“ naznačila Vlhová.

Bola stabilná a sebavedomá

Pred druhou jazdou mala Vlhová výhodu, keďže trať staval jej tréner Livio Magoni.

„Posledné dva týždne sme trénovali tú istú trať. Budem sa snažiť z toho vyťažiť,“ prezradila slovenská lyžiarka.

Petra Vlhová bola stabilná a sebavedomá. Dnešné víťazstvo pre mňa nie je prekvapenie. Má našliapnuté na svoju najlepšiu sezónu.

Veronika Velez-Zuzulová

V druhom kole potvrdila výbornú formu. Na trati bola rýchla a bezchybná. S vedomím náskoku sa nepúšťala do zbytočného riskovania.

„Bola stabilná a sebavedomá. Toto víťazstvo pre mňa nie je prekvapením. Má našliapnuté na svoju najlepšiu sezónu,“ zhodnotila Velez-Zuzulová.

Po príchode do cieľa si Vlhová zakričala. Radovali sa aj slovenskí fanúšikovia, ktorí sa dostali medzi 3500 divákov, ktorí mohli sledovať preteky naživo.

Po chvíli si Slovenka nasadila červené rúško. Kým bežne ju zvyšné súperky na stupňoch víťazov objímajú, tentoraz si len buchli päsťami.

„Som veľmi šťastná, keďže vlani som tu vypadla v druhom kole. Nebolo to jednoduché, lebo na štarte snežilo a časť trate bola zničená,“ opísala Vlhová v prvom rozhovore pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS).

Napodobnila Flachau

Slovenská lyžiarka však tvrdí, že jej jazdy neboli perfektné. Prečo?

"V strmine v druhom kole som urobila pár chybičiek. Čiže dobré jazdy, ale nie perfektné," povedala Vlhová.

Fínske Levi sa stalo pre ambicióznu Slovenku len druhým miestom, kde vyhrala slalom Svetového pohára po druhý raz.

Predtým dvakrát v rovnakom stredisku triumfovala v najtočivejšej disciplíne len v rakúskom Flachau (2019, 2020).

Vlhová je momentálne najlepšia

Po úvodných dvoch pretekoch vo Svetovom pohári je so 160 bodmi líderkou celkového poradia. Pred mesiacom skončila v obrovskom slalome v Söldene tretia a v Levi zvíťazila.

„Víťazstvo v úvodnom slalome je výborné. Vo Fínsku som sa pripravovala s tímom tri týždne. Urobili kus práce, za čo im ďakujem. Bez nich by sa to nepodarilo,“ tvrdí Vlhová.

Vyhrala už deviaty slalom Svetového pohára v kariére. A ako bonus zdolala aj svoju najväčšiu rivalku Mikaelu Shiffrinovú.

„Petra potvrdila, že krištáľový glóbus za slalom vlani nezískala pre to, že Mikaela nebola na pretekoch. Ukázala, že momentálne je najlepšia,“ myslí si Velez-Zuzulová.

Jej slová môže liptovská rodáčka potvrdiť už v nedeľu, keď je na programe druhý slalom v Levi (prvé kolo 10.15, druhé kolo 13.15, obe na RTVS).

„Shiffrinová vždy keď prehrá, snaží sa viac trénovať a vráti sa lepšia. Petra však môže byť uvoľnená,“ doplnila Velez-Zuzulová.

"Stať sa môže hocičo, čiže nesmiem poľaviť v koncentrácii. Nový deň vždy znamená aj nové preteky. Pôjdem do toho sebavedomo, ale aj s tým, že nesmiem, nič podceniť. Vždy sa dá zajazdiť lepšie a podľa toho sa aj zariadim," doplnila Vlhová v audionahrávke na webe FIS.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Víťazstvo Vlhovej? Žiadne prekvapenie. Momentálne je najlepšia