Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Súboj gigantov nebude. Djokovič a Nadal prekvapujúco vypadli

O titul zabojujú Thiem a Medvedev.

Rafael Nadal na Turnaji majstrov.Rafael Nadal na Turnaji majstrov. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN. Rakúsky tenista Dominic Thiem sa rovnako ako vlani prebojoval do finále dvojhry na Turnaji majstrov v Londýne.

V strhujúcom úvodnom semifinále zvíťazil ako nasadená trojka nad svetovou jednotkou Srbom Novakom Djokovičom 7:5, 6:7 (10), 7:6 (5).

V tajbrejku druhého setu nevyužil štyri mečbaly. V rozhodujúcej skrátenej hre otočil z 0:4.

V dueli o titul nastúpi v nedeľu proti Rusovi Daniila Medvedeva, ktorý zdolal Španiela Rafaela Nadala v troch setoch 3:6, 7:6 (4), 6:3.

Nadal tak ani v tomto roku nezíska svoj prvý triumf na Turnaji majstrov. Na podujatí sa z triumfu ešte netešil ani jeden z tohtoročných finalistov.

Thiem: Bola to mentálna bitka

Thiem v 02 aréne nadviazal na vlaňajšie víťazstvo nad Djokovičom zo základnej skupiny a skorigoval vzájomnú bilanciu na 5:7.

"Bola to mentálna bitka a veľmi ma teší, že som ju napokon zvládol. V tajbrejku druhého setu som bol nervózny a kŕčovitý, predsa len som hral proti legende.

Myslel som si, že triumf na US Open mi dodá potrebný pokoj, no opak bol pravdou. V rozhodujúcom tajbrejku som to nezabalil ani za stavu 0:4 a otočil nepriaznivý vývoj.

Je skvelé byť druhýkrát za sebou v londýnskom finále. Vlani som prehral s Tsitsipasom, teraz sa pokúsim získať titul," uviedol Rakúšan pre oficiálnu stránku ATP.

Djokovič nevyrovná rekord Federera

Thiem odplatil Djokovičovi prehru z tohtoročného Australian Open v Melbourne. Srb v anglickej metropole nezíska šiesty titul na Masters a nevyrovná rekordný zápis Švajčiara Rogera Federera.

Napriek semifinálovej prehre však zakončí rok na vrchole mužského svetového rebríčka ATP.

V úvodnom sete si Thiem i Djokovič až do desiateho gemu vyhrávali svoje podania.

Za stavu 5:5 sa Rakúšan po víťaznom forhende do rohu dvorca dostal k prvému brejkbalu v zápase a ten aj premenil, keď Srb zahral ťažký halfvolej do siete. Následne Rakúšan potvrdil brejk, po servise na "téčko" premenil hneď prvý setbal.

Thiem premenil až šiesty mečbal

Súvisiaci článok Mladých tenis nebaví, diváci sú prestarnutí. Djokovič navrhuje zmeny Čítajte

Aj v druhom dejstve sa rozhodovalo v koncovke. Za stavu 6:5 mal Djokovič po dvoch chybách Thiema k dispozícii dva setbaly. Rakúšan ich však odvrátil, udržal si podanie a vynútil si tajbrejk.

V ňom nevyužil víťaz US Open štyri mečbaly a v dramatickej koncovke slávil úspech Djokovič, ktorý v kritických momentoch vytiahol skvelé údery a ukázal veľkú mentálnu silu.

V treťom sete si obaja hráči držali servis a rozhodnutie opäť padlo v tajbrejku. V ňom viedol Djokovič už 4:0, no Thiem otočil na 6:4 a napokon pri vlastnom servise premenil v poradí šiesty mečbal.

Medvedev predviedol skvelý obrat

Medvedev bol v úvode zápasu s Nadalom aktívnejší a v treťom geme si vypracoval dva brejkbaly. Španiel ich však odvrátil, čo ho povzbudilo. Zlepšil returny a začal hrať útočnejšie.

Za stavu 4:3 čistou hrou prelomil Medvedevovo podanie a po potvrdení brejku získal prvý set vo svoj prospech.

Rus sa rýchlo otriasol a v druhom dejstve si po rýchlom brejku vybudoval náskok 3:0. Nadal však v ďalších minútach vystupňoval svoj výkon, od stavu 1:4 získal štyri gemy za sebou a išiel podávať na víťazstvo v zápase.

Medvedev nezložil zbrane, čistou hrou vyrovnal na 5:5 a vynútil si tajbrejk, v ktorom slávil úspech.

Po minibrejku odskočil Nadalovi na 4:1 a za stavu 6:4 premenil druhý setbal. O osude tretieho setu rozhodol "maratónsky" Tildenov gem pri podaní Nadala.

Medvedev sa po brejku ujal vedenia 4:3 a prvýkrát získal skalp 20-násobného grandslamového šampióna. Za stavu 5:3 premenil prvý mečbal a skorigoval vzájomnú bilanciu s Nadalom na 1:3.

Po zápase priznal, že mu je Španiela ľúto, rovnako ako Novaka Djokoviča, ktorého vyradil Thiem. "Ak chcete zdolať hráča ako Nadal, musíte mať skvelý forhend i bekhend a poctivo makať celý zápas. Samozrejmosťou je silná psychika, pretože musíte počítať s tým, že súper pôjde po každom bode.

Hlava mi hovorila, že vo finále bude Dominic a Daniil, ale srdce volalo po zápase Rafa - Novak. Tentoraz vyhrala hlava. Podarilo sa nám zdolať dve najväčšie postavy tenisu a pre náš šport je to dobrá správa, že sa k slovu dostáva nová generácia," citoval Medvedeva oficiálny web ATP.

Nadal po zápase ľutoval najmä nevyužité príležitosti, ale uznal kvalitu súpera: "V úvode zápasu bol lepší, iba s ťažkosťami som si udržal servis, ale potom som sa zlepšil a získal set.

V tom druhom to bola rovnaká 'pesnička', mal som však za stavu 5:4 veľkú príležitosť, ktorú som premárnil. Celkovo som neodohral dobrý zápas, bol som nervózny, ale to je v takomto zápase každý. Rozhodli detaily, v ktorých bol lepší súper."