Hokejisti HC Slovan Bratislava.
Hokejisti HC Slovan Bratislava. (Autor: TASR)
TASR|22. nov 2020 o 18:40

Na prvú priečku sa vyšvihol Poprad.

BRATISLAVA. Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v nedeľnom súboji 16. kola Tipos extraligy hráčov Košíc 4:1.

Domáci rozhodli o svojom triumfe v tretej tretine, ktorú vyhrali aj vďaka dvom gólom obrancu Camerona Leeho 3:1.

Slovan tak ovládol aj druhé derby s Košicami v tejto sezóne. Potvrdil zlepšenú formu, vyhral tretí ligový duel za sebou a celkovo ôsmy z deviatich.

Naopak, Michalovce doma nečakane podľahli Miškovcu 1:2 a pokračujú v nepresvedčivých výkonoch. Maďarský tím už na svojho nedeľňajšieho súpera stráca iba bod, pričom odohral o zápas menej.

Po viac než mesiaci triumfovali hráči Dukly Trenčín. Ukončili päťzápasovú neúspešnú sériu a v domácom prostredí zdolali Liptovský Mikuláš 6:1.

Výrazne sa o to postarali najmä nové zámorské posily tímu.

Dvoma gólmi sa zaskvel kanadský navrátilec v trenčianskom drese Brandon Alderson a pridal aj jednu asistenciu. Darilo sa aj americkým bratom Shoreovcom - Nick dosiahol bilanciu 1+1, Drew pridal ešte o asistenciu viac.

V súboji o prvé miesto sa nedarilo Novým Zámkom, ktoré podľahli Popradu 2:5. Už tradične predviedol vynikajúci výkon prvý útok Popradu v zložení Marcel Haščák, Dávid Skokan a Patrik Svitana.

Títo hráči sa postarali o štyri z piatich gólov svojho tímu. Zaujímavosťou je, že Poprad strelili dva góly v oslabení a aj vďaka tomu sa vyšvihol na prvé miesto tabuľky so ziskom 29 bodov.

Sklamaní mohli byť hráči Detvy, ktorí dvakrát viedli nad Banskou Bystricou, ale napokon prehrali 3:4 po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil v tretej sérii Joshua Winquist.

Tipos extraliga - 16. kolo:

Slovan Bratislava - Košice 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Góly: 35. Gašpar (Sersen, O'Donnell), 50. Lee (Ranford), 53. Lee (Kytnár, Studenič), 53. O'Donnell (Maier, Harris) - 56. B. Mráz (Krasničan, Cibák)

Rozhodovali: Šefčík, Müllner - Hercog, D. Konc ml., vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše Pospíšil (Košice) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky a oslabenia: 0:0

Slovan Bratislava: Durný - Ališauskas, Sersen, Štajnoch, Bačik, Valach, Lee, Beňo, Maier - Studenič, Kytnár, Ranford - O'Donnell, Harris, Gašpar - Jendek, Urbánek, Zigo - S. Petráš, Bortňák, Kundrík

Košice: Sedláček - Baránek, Pavlin, D. Růžička, Michalčin, Deyl, T. Slovák, Cibák - Michal Chovan, Réway, M. Pospíšil - Klhůfek, B. Mráz, Jenyš - O. Jokeľ, Havrila, Milý - Belluš, Frič, Krasničan - Eliaš

Hlasy po zápase:

Roman Stantien, tréner Slovana: "Mali sme výborný nástup, vytvorili sme si šance, súpera však držal brankár Sedláček v hre až do tretej tretiny. V nej sme to zlomili. Dôležitý sa ukázal byť krásny gól Gašpara po Sersenovej prihrávke v hre 4 na 4.

Košičania potom síce hrozili z brejkov, ale vzadu sme si to už postrážili, aj vďaka brankárovi Durnému, ktorý pochytal pár šancí. V tretej tretine sme pridali tri góly, dvakrát skóroval Cam Lee po krásnej individuálnej akcii a bolo rozhodnuté."

Jan Šťastný, tréner Košíc: "Vedeli sme, že ak chceme pomýšľať na body, musíme ustáť úvodný tlak Slovana. Ten zvykne mať výborné začiatky zápasov. Tohto cieľa sme sa držali, súper si vypracoval niekoľko šancí, no tie pochytal Sedláček. V polovici zápasu sme pri hre 4 na 4 však zabudli na obranu a súper to využil. V tretej tretine sme chceli dať gól, bohužiaľ, nevyužili sme niekoľko málo šancí, ktoré sme si vytvorili. Pri druhom inkasovanom góle sme urobili fatálnu chybu, súper to potrestal.

Tím máme taký krehký, že keď dostane dva góly, už s tým nedokážeme nič urobiť. V závere sme výsledok už iba kozmeticky upravili. Zráža nás naivná hra v útočnom pásme, chýba nám rozdielový hráč, strelec, ktorý by vedel dať gól. A samozrejme, nevyužívame presilovky. Dopredu sme jaloví, nejde nám to, potrebovali by sme kvalitného útočníka, možno Kanaďana. Slovan to dnes skúsenosťou rozhodol a zaslúžene vyhral."

Michalovce - Miškovec 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 40. Bartánus (Takáč) - 14. Reszegh (Rauhauser, Wehrs), 35. Galanisz (Jordan)

Rozhodovali: Lokšík, Kalina - Frimmel, Janiga, vylúčení: 9:10 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, bez divákov

Michalovce: Tomek - Mihálik, Southorn, Ventelä, McCormack, Ťavoda, Louis, Zekucia - Takáč, Hickmott, Bartánus - Šoltés, Lalancette, Majdan - Regenda, Galamboš, Török - Chalupa, Češík, Mašlonka - Ragan

Mišokvec: Rajna - Wolff, D. Kiss, Wehrs, Szirányi, Láda, Rauhauser, Vojtkó - Csányi, Osterberg, Jordan - Rokaly, Vas, Reszegh - Lövei, Galanisz, Magosi - Ritó, Miskolczi, Révész

Tomek Valtonen, tréner Michaloviec: "Veľmi sme sa trápili v ofenzíve a tú musíme zlepšiť v nasledujúcich zápasoch. Nešla nám ani hra v presilovkách. Mali sme veľa možnosti na ich využitie, no nepodarilo sa nám to. Vieme o viacerých rezervách, na ktorých musíme pracovať."

Hunor Strenk, asistent trénera Miškovca: "Sme veľmi radi, že sme si odniesli všetky body. Čakali sme ťažký zápas a aj to, že nebudeme mať veľa šancí na skórovanie. Nakoniec sme využili dve, domáci iba jednu a preto sme vyhrali."

Dukla Trenčín - Liptovský Mikuláš 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Góly: 19. Alderson (Sládok), 27. Alderson (Ackered, N. Shore), 29. N. Shore (D. Shore), 32. Okuliar (Sládok, D. Shore), D. Shore (Alderson, Ackered) - 4. Oško (Štrauch, Huna).

Rozhodovali: Baluška, Valach - Durmis, Šoltés, vylúčení: 6:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0

Trenčín: Valent - Lemcke, Ackered, T. Bokroš, Stacha, Rajnoha, E. Švec, Sládok - Alderson, Kettunen, Bezúch - Chromiak, Valach, Hecl - D. Shore, N. Shore, Okuliar - Kukuča, J. Švec, Krajč - Ferényi

Litovský Mikuláš: Kozel - Kurali, Rusina, Petran, Pavúk, M. Bača, Mezovský, Parobek, S. Droppa - Rudolf Huna, Oško, Štrauch - Michalík, Toma, Hamráček - M. Surový, Uhrík, Králik - Kalousek, M. Matoušek, Haluška

Ján Pardavý, tréner Trenčína: "Liptovský Mikuláš je veľmi silný v defenzíve. Má obetavý tím a dobrých korčuliarov, z čoho vyplynul aj prvý gól. Hráčov sme sa snažili ukľudniť. V druhej tretine sme dokázali zatlačiť súpera. Strelili sme pekné góly. Za stavu 3:1 bolo vidieť, že si chlapci zápas užívali. V poslednej tretine sme sa už nedokázali sústrediť podľa predstáv. Pre nás to bolo veľmi dôležité víťazstvo, ktoré sme potrebovali ako soľ."

Milan Jančuška, tréner Liptovského Mikuláša: "Mali sme do zápasu dobrý vstup. Škoda ľahkých a lacných gólov. Trenčín naše chyby využil. V druhej tretine bol lepším tímom, mal lepší pohyb, z čoho vyplynuli aj naše fauly. Škoda tretieho a štvrtého gólu. My sme sa mohli dostať do zápasu, ale súper podal kvalitnejší výkon a zaslúžene zvíťazil."

Banská Bystrica - Detva 4:3 sn (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 1. Breton (Lamper, Winguist), 20. Lamper (Winquist, Biro), 50. Tamáši, rozhodujúci nájazd Winquist - 7. V. Fekiač (Askarov, T. Klíma), 17. J. Sýkora (Korím, Čacho), 38. F. Fekiač (Downing).

Rozhodovali: Snášel ml., Goga - Stanzel, Vyšný, vylúčení: 6:7, navyše: Rymsha (Detva) 10 minút za nešportové správanie sa, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0

Banská Bystrica: Vay - Petrinec, Biro, Drew, Breton, Lopejský, Demo, A. Žiak, Ďatelinka - Sojka, Šimun, Výhonský - Lamper, Winquist, Faško-Rudáš - L. Lunter, O. Giertl, Vybíral - Vašaš, Tamáši, Marek Sloboda

Detva: R. Petrík (21. Sholl) - F. Fekiač, Rais, Korím, Gachulinec, D. Jendroľ, O. Turan, Rymsha, Ľalík - A. Nauš, P. Halama, Ľupták - Ščurko, Downing, J. Sýkora - T. Klíma, V. Fekiač, Askarov - Charbonneau, Čacho, Cox

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Prvú tretinu bola Detva lepšia, my sme boli všade o krok pozadu. Od druhej tretiny sme kratšími striedaniami a ešte väčším povzbudzovaním sa odstránili určité systémové chyby. Musím povedať, že súper bol celý zápas nebezpečný. Veľmi si vážime toto víťazstvo, ktoré sme vo veľkej miere dosiahli bojovnosťou."

Ernest Bokroš, tréner Detvy: "Mrzí ma táto prehra ako trénera, lebo či to bolo v Nitre alebo so Slovanom, tak aj dnes sme hrali dobrý hokej. Máme jediný problém a to je premieňanie šancí. Vytvoríme si ich dostatok za zápas. Strácame body len preto, že nedávame góly. Celkove s hrou som spokojný, s výkonom tiež, prakticky so všetkým, len bohužiaľ nedokážeme využiť ani tie najvyloženejšie šance."

Patrik Lamper, 400. zápas za Banskú Bystricu: "Dôležité bolo, že sme tento zápas nevzdali ani keď sa nám príliš nedarilo a bojovali sme až do samého konca. Ja som nejako obzvlášť nevnímal, že je to môj 400-tý zápas. Bral som to ako každý iný zápas. Snažím sa odovzdávať maximum pre tím a môj gól a asistencia sú len bonusom navyše."

Nové Zámky - Poprad 2:5 (0:0, 0:2, 2:3)

Góly: 51. Seppänen (Števuliak), 57. Drtina (Fereta, Jurík) - 24. Svitana (Haščák, Brejčák), 31. Skokan (Bjalončík, Dalhuisen), 56. Haščák (Handlovský), 56. Bjalončík (Zagrapan, Brejčák), 59. Svitana (Haščák, Dalhuisen)

Rozhodovali: Stano, J. Tvrdoň - Crman, P. Tvrdoň, vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0

Nové Zámky: Kiviaho - Hain, Mikuš, Roman, Västilä, Drtina, Fereta, Šeliga - Iso-Mustajärvi, Seppänen, Obdržálek - Bajtek, Holovič, Okoličány - Rogoň, Ondrušek, Jurík - Števuliak, Rehák, Giľák

Poprad: Vošvrda - Repe, Drgoň, Dalhuisen, Brejčák, Česánek, Hudec, Jevoš, Kramár - Svitana, Skokan, Haščák - Vandas, Preisinger, Handlovský - Mešár, Zagrapan, Livingston - Hajnik, Bjalončík, Paločko