Sturla Holm Laegreid.
Sturla Holm Laegreid. (Autor: AP/Markku Ulander)
TASR|28. nov 2020 o 13:36

Najlepší Slovák bol na 49. pozícii.

Svetový pohár v biatlone 2020/2021 (vytrvalostné preteky mužov na 20 kilometrov)

1.Sturla Holm LaegreidNórsko048:57,0 min.
2.Johannes Thingnes BöNórsko1+19,6 s
3.Erik LesserNemecko1+1:03,6 min.
4.Quentin Fillon MailletFrancúzsko1+1:05,9 min.
5.Ondřej MoravecČesko0+1:06,9 min.
6.Sebastian SamuelssonŠvédsko2+1:31,8 min.
7.Jakov FakSlovinsko1+1:32,0 min.
8.Emilien JacquelinFrancúzsko2+2:02,1 min.
9.Antonin GuigonnatFrancúzsko1+2:13,6 min.
10.Alexander LoginovRusko2+2:19,2 min.
49.Michal ŠimaSlovensko1+4:58,2 min.
63.Tomáš HasillaSlovensko3+6:33,4 min.
92.Matej BalogaSlovensko6+10:41,2 min.

KONTIOLAHTI. Nórsky biatlonista Sturla Holm Laegreid sa stal prekvapujúcim víťazom úvodnej súťaže novej sezóny Svetového pohára.

Vo fínskom Kontiolahti vyhral sobotné vytrvalostné preteky na 20 kilometrov časom 48:57,0 minúty. Na druhom mieste skončil jeho krajan Johannes Thingnes Bö s odstupom 19,6 s, tretiu pozíciu obsadil Nemec Erik Lesser (+1:03,6 min).

Spomedzi troch Slovákov na štarte si najlepšie počínal 49. Michal Šima (+4:58), Tomáš Hasilla bol 63. (+6:33) a Matej Baloga 92. (+10:42).

Laegreid sa na trať vydal so štartovým číslom 37 a okrem výborného behu ťažil z bezchybnej streľby na všetkých štyroch položkách.

Vo veku 23 rokov si pripísal premiérový úspech na podujatiach SP, jeho doterajší najlepší výsledok bola desiata priečka, na ktorej sa umiestnil v predchádzajúcej sezóne v rýchlostných pretekoch takisto v Kontiolahti.

Okrem neho vybielili všetkých dvadsať terčov už iba dvaja biatlonisti zo 101-člennej štartovej listiny. J. T. Bö sa dopustil svojej jedinej streleckej chyby hneď na prvej položke, Lesser netrafil jeden terč na druhej položke.

"Stále som pocitmi niekde vo vesmíre. Na trati som si ani neuvedomoval, čo sa deje, len som si užíval preteky. Na streľbe mám asi šťastie, dúfam, že sa mi bude dariť aj naďalej.

Samozrejme, prídu aj chyby, ale snáď ich bude čo najmenej. Nemyslel som si, že budem mať šancu na víťazstvo, je to neskutočné," povedal Laegreid pre oficiálny kanál Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Premiérový úspech slávil už pri piatom vystúpení v prestížnom seriáli.

Šimovi vyšla streľba, keď minul iba raz hneď na prvej streľbe v ľahu, zaostal však v bežeckej časti, pre pomalší výkon na nej mu ušla bodovaná štyridsiatka.

Ďalším slovenským reprezentantom sa nedarilo ani na strelnici, Hasilla minul trikrát a Baloga si pri svojej premiére vo vytrvalostných pretekoch SP pripísal až šesť chýb.

Domov»Zimné športy»Biatlon»Vyhral pri piatom štarte. Prvé biatlonové preteky sezóny ovládol 23-ročný pretekár