Stefano Pioli na lavičke AC Miláno.
Stefano Pioli na lavičke AC Miláno. (Autor: TASR/AP)
TASR|4. dec 2020 o 12:30

Sparta Praha končí, Slováci nehrali.

MILÁNO. Futbalistom AC Miláno sa podaril vo štvrtkovom dueli Európskej ligy dokonalý obrat, keď doma proti Celticu Glasgow otočili skóre z 0:2 na 4:2.

Ešte pred záverečným kolom v H-skupine si tak zabezpečili postup do jarného šestnásťfinále. Tréner AC Stefano Pioli, ktorý sa uzdravil z ochorenia Covid-19, slávil víťazný návrat na lavičku.

Asi ma chceli otestovať

Jeho zverenci mu v úvode stretnutia pripravili horúce chvíle, keď už v 14. minúte prehrávali 0:2. Aj bez zraneného kanoniera Zlatana Ibrahimoviča však dokázali nepriaznivý stav zvrátiť.

Ešte do prestávky v priebehu dvoch minút vyrovnali zásluhou vydareného priameho kopu Hakana Calhanoglua a presného zásahu Samuela Castilleja, v 50. minúte sa zaskvel brilantným sólom Jens Petter Hauge, ktorý v závere ešte pripravil štvrtý gól striedajúcemu Brahimovi Diazovi.

"Chlapci ma asi chceli otestovať, či som sa plne zotavil z koronavírusu," vtipkoval po zápase Pioli.

"Teší ma, ako sme dokázali zareagovať na vývoj a predviedli sme 'comeback'. Takisto som rád, že sa sme kvalifikovali do vyraďovacej fázy ešte pred záverečným zápasom v skupine.

Je pre nás dobre, že v tomto bezprecedentnom čase, keď je program taký nahustený a hráme niekoľko stretnutí v rýchlom slede, si budeme môcť aspoň trochu vydýchnuť," citovala kouča AC agentúra AFP.

Slávny Celtic na nich nestačil

Milánčania nadviazali v Európskej lige na svoj úspešný štart zo Serie A. V piatich skupinových súbojoch vydolovali desať bodov, keď stratili body iba v dvojzápase s Lille (0:3, 1:1).

"Mám úžasnú skupinu hráčov, pracujeme spoločne na tom, aby sme dosiahli vytýčené ciele. Káder je plný mladíkov, ktorí môžu v tejto súťaži nabrať neoceniteľné skúsenosti," zdôraznil Pioli.

Celtic prišiel o postupovú šancu už dávnejšie, s jediným bodom uzatvára poradie skupiny, hoci v Miláne mohol dlho dúfať v lepší výsledok.

"Chcel som, aby hráči zobrali na seba zodpovednosť a v úvode to vyzeralo, že konečne hráme našu hru," hodnotil zápas tréner škótskeho klubu Neil Lennon.

"Myslím si, že si z tohto zápasu môžeme zobrať veľa pozitív. Hráči chvíľami ukázali, čoho sú schopní. Viesť na San Sire 2:0 je veľká vec, bez ohľadu na okolnosti.

Vytvorili sme si kvalitné strelecké príležitosti, súper sa musel spoľahnúť na svojho brankára, ktorý ho držal v hre. Som sklamaný, utrpeli sme ďalšiu prehru, ktorá sa ťažko prehĺta, na druhej strane som hrdý, akú vôľu ukázalo toto mužstvo a ako zareagovalo po predchádzajúcich výkonoch. Konečne to bol ten Celtic, ako ho poznám."

Sparta Praha v skupine končí

Z H-skupiny ide ďalej aj Lille, ktoré zdolalo Spartu Praha 2:1. Účastník francúzskej Ligue 1 pred posledným súbojom má na čele skupiny jednobodový náskok pred AC Miláno, Sparta stráca ďalšie štyri body a vie, že na jar už v súťaži pokračovať nebude.

Pražania prišli v 65. minúte o vylúčeného Ondřeja Čelůstku, no vzápätí otvorili skóre vďaka Ladislavovi Krejčímu. Triumf hosťom zabezpečil dvoma gólmi striedajúci Burak Yilmaz.

V drese Sparty absentovali zranení Slováci Lukáš Štetina i Dávid Hancko.

"V oboch zápasoch s Lille sme museli hrať v desiatich. Proti takému kvalitnému súperovi je to veľmi zložité. Burak Yilmaz preukázal kvalitu v útočnej fáze, zakončil chladnokrvne.

Sme sklamaní, siahali sme po bode, ale musíme to zobrať. Teraz nás čaká domáca liga, zápas o prvé miesto proti Slavii, v ktorom chceme byť úspešní," povedal pre portál idnes.cz tréner Sparty Václav Kotal.

Domov»Futbal»Európska liga»Hráči ma asi chceli otestovať, vtipkoval tréner, ktorý prekonal covid