Adam Žampa. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|7. dec 2020 o 15:17

Žampovcom pomáha aj Vlhová.

SANTA CATERINA VALFURVA, BRATISLAVA. Bola to náhoda. Mal šťastie. Tak skoro to už nezopakuje. V sobotu dosiahol Adam Žampa životný výsledok v obrovskom slalome.

Vo Svetovom pohári v talianskom stredisku Santa Caterina Valfurva skončil siedmy. Reakcie slovenských fanúšikov boli skeptické.

A viacerí z nich sa mýlili.

Slovenský lyžiar potvrdil skvelú formu aj v pondelňajšom obrovskom slalome, keď v rovnakom stredisku skončil ôsmy.

Na víťazného Marca Odermatta zo Švajčiarska stratil 1,01 sekundy, na druhého Američana Tommyho Forda 28 stotín sekundy a na tretieho Chorváta Filipa Zubčiča len 26 stotín sekundy.

Bol rýchlejší ako úradujúci majster sveta v obrovskom slalome Henrik Kristoffersen a za sebou nechal aj držiteľa veľkého glóbusu Aleksandra Aamodta Kildeho.

Yes, je to tam, kričal Žampa

Žampa už v úvodnej jazde naznačil, že je výborne pripravený. Dostať sa do elitnej desiatky so štartovým číslom 26 nie je úplne bežné.

A útočil aj v druhom kole. Na všetkých medzičasoch mal zelené čísla.

„Žampa ide dravo. Je to paráda. Je vidieť, že chce bojovať o najlepšie priečky,“ hlásil komentátor českej verzie Eurosportu.

Slovák napokon prišiel do cieľa so stratou 26 stotín sekundy na dovtedy vedúceho Zubčiča. Bol priebežne tretí.

Sklamanie? V žiadnom prípade, skôr naopak.

„Yes, je to tam,“ kričal Žampa. Na jeho výraze bolo vidieť obrovskú spokojnosť. Vedel, že skončí prinajhoršom trinásty.

Napokon predbehol ešte ďalších piatich pretekárov a bol ôsmy. Len o jedno miesto horšie ako v sobotu.

Tridsaťročný Žampa potvrdil, že v talianskom stredisku patrí medzi elitu.

Na tréningoch bol rýchlejší

V obrovskom slalome má slovenský lyžiar životnú formu. V úvode sezóny skončil v rakúskom Söldene na 28. mieste.

S ďalšími dvoma umiestneniami v elitnej desiatke má spolu 71 bodov a v hodnotení disciplíny je jedenásty.

Tak vysoko doteraz nikdy nefiguroval.

Aj mužský Svetový pohár by mohol byť viac propagovaný. Verím, že aj my muži sa čoskoro dočkáme prenosov v televízii.

Adam Žampa, slovenský lyžiar

„Vyzerá to, že sa napevno usadí v elitnej tridsiatke,“ načrtla spolukomentátorka Eurosportu Eva Kurfürstová.

Kým v predošlých sezónach bolo hlavným cieľom Adama Žampu postúpiť do druhého kola, v aktuálnej sezóne môže pomýšľať aj na viac.

Potvrdzuje to aj na tréningoch, na ktorých sa porovnáva so Zubčičom, ktorý je aktuálne druhý v hodnotení obrovského slalomu i Slovincom Žanom Kranjecom, ktorý je siedmy.

„Na tréningoch som bol od nich rýchlejší. Vedel som teda, že mám šancu na dobrý výsledok,“ reagoval Žampa pre agentúru SITA.

Pomáha im aj Vlhová

V talianskom stredisku podal solídne výkony aj jeho mladší brat Andreas. V sobotňajšom slalome skončil na 24. mieste, pričom štartoval s číslom 66.

A ani v pondelok nemal ďaleko od postupu do druhého kola. S rovnakým štartovým číslom obsadil v prvom kole 36. miesto.

Za elitnou tridsiatkou zaostal o 20 stotín sekundy.

„Andreas podal s číslom 66 supervýkon,“ chválil Adam Žampa po sobote svojho brata.

„Ale neprekvapilo ma to, lebo v tréningoch jazdí ešte rýchlejšie ako ja. Som rád, že sme prvýkrát skončili dvaja Slováci a navyše ešte bratia vo Svetovom pohári v elitnej tridsiatke. Je to veľký výsledok,“ dodal 30-ročný Žampa.

Zároveň sa teší, že vďaka Petre Vlhovej je o zjazdové lyžovanie na Slovensku extrémny záujem. A tiež dúfa, že k tomu pomôže aj on s bratom Andreasom.

„Peťa pomáha aj nám. Aj mužský Svetový pohár by mohol byť viac propagovaný. Verím, že aj my muži sa čoskoro dočkáme prenosov v televízii,“ načrtol.

Top desiatka? Je to ako pódium u žien

Siedme a ôsme miesto Adama Žampu v obrovskom slalome vyzdvihol aj slovenský lyžiarsky tréner Karol Král.

"Zo športového hľadiska sa umiestnenie v top desiatke medzi mužmi rovná pódiovému výsledku u žien," priznal.

"Áno, z emočného hľadiska to je iné, pretože pohľad na pódium a zvuk víťaznej hymny sú už iná galaxia," skonštatoval.

To, že starší z bratov Žampovcov dosiahol takéto výsledky, nepovažuje vôbec za náhodu.

"Je za tým veľa driny. Prekonal viaceré zranenia. Už minulosti som hovoril, že už iba postup do druhého kola je výborný výsledok," poznamenal Král.

"Treba pochváliť aj Andreasa, ktorý sa v sobotu so štartovým číslom 66 dostal do druhého kola. Bratia Žampovci vyjazdili pre Slovensko tretie miesto v obrovskom slalome, čo je motivácia aj pre ďalších," dodal.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Je to tam, kričal Žampa. Dal odpoveď kritikom a ukazuje životnú formu