2.Pablo QuintanillaČileHusqvarna+ 2:40 min
3.Kevin BenavidesArgentínaHonda+ 6:24 min
5.Matthias WalknerRakúskoKTM+ 9:27 min
6.Ricky BrabecUSAHonda+ 12:46 min
8.Štefan SvitkoSlovenskoKTM+ 16:45 min

JANBU, BRATISLAVA. „Bude tam všetko, čo sme mali v etapách doteraz - kamene, piesok, duny. Všetko. A bude to trvať 511 kilometrov,“ opisoval Štefan Svitko pre redbull.sk, čo ho čaká v najnáročnejšej etape prebiehajúcej Rely Dakar.

Lenže v tomto regióne bolo posledné dni daždivé počasie a trate boli nestabilné. Organizátori preto skrátili meraný úsek o 46 záverečných kilometrov.

Tu mali pretekári zdolať dunové pole.

Sunderland: Išiel som naplno

Medzi motorkármi odštartoval ako líder Argentínčan Kevin Benavides na Honde s 51-sekundovým náskokom pred tímovým kolegom Rickym Brabecom z USA a Britom Samom Sunderlandom na KTM.

Lenže ten zaostával až o jedenásť minút. To je výrazný rozdiel, ktorý aj výnimočný jazdec len ťažko dokáže zmazať.

Sunderland však zajazdil výborne. Vyhral etapu a celkovo je druhý len o štyri minúty za Benavidesom.

„Toto bola asi moja posledná šanca pokúsiť sa ešte vyhrať Dakar, tak som do toho dal všetko,“ vravel v cieli pre oficiálnu stránku pretekov.

„Nepodarilo sa mi stiahnuť z náskoku dosť, ale celkovo som spokojný. Do konca ostáva ešte jedna etapa a môže sa stať ešte veľa vecí," doplnil Sunderland.

Britský pretekár je víťazom Dakaru z roku 2017.

Jednému došlo palivo, druhý blúdil

Nepochopiteľnú chybu urobil štvrtý muž celkového poradia Joan Barreda Bort. V prvej polovici sa snažil ísť naplno a v etape dokonca chvíľu aj viedol.

Lenže pri tom vynechal tankovanie. Po 267 kilometroch mu došlo palivo a Španiel bezradne stál na mieste.

Pretekári majú na trati oficiálne miesta na dotankovanie. Etapy sú často také dlhé, že samotné nádrže by im na prejdenie celej dĺžky etapy nestačili.

Barredova strata stále rástla, tak si privolal vrtuľník a z pretekov odstúpil.

Nedarilo sa ani víťazovi predchádzajúcej etapy Američanovi Rickymu Brabecovi. Ten po méte 247 kilometrov začal na trati blúdiť a v celkovom poradí klesol za Sunderlanda na tretiu priečku.

Svitko sa posunul do desiatky

Štefan Svitko jazdil celý deň stabilne. So stratou necelých sedemnásť minút obsadil ôsme miesto. V celkovom hodnotení je deviaty.

Ak zvládne aj poslednú etapu, piaty raz sa umiestni na slávnych pretekoch v elitnej desiatke. Jeho najlepším výsledkom ostáva druhá priečka z roku 2016.

"Najdlhšiu etapu nám, chvalabohu, trochu skrátili. Bolo na nej všetko - duny, kamene, riečištia. Som veľmi rád, že som dobre navigoval, pretože väčšinu dňa som išiel spoločne s Čechom Martinom Michekom a ten päť kilometrov pred cieľom zle odbočil a napokon nabral pätnásťminútovú stratu.

Deviate miesto je super. Záverečnú etapu nám skrátili, pôvodne mala mať až 255 kilometrov. Už to treba iba dojazdiť a hlavne zostať zdravý," povedal pred redbull.sk Svitko.

Erik Vlčák obsadil vo štvrtok 42. priečku. Celkovo je medzi motorkármi štyridsiaty, ale v kategórii Motul - meszi pretekármi, ktorí štartujú bez podporného tímu, je na ôsmej priečke.

Attiyah: Trápia nás pneumatiky

Šiesty etapový triumf si medzi automobilmi vybojoval Nasser Al-Attiyah, no aj tak mu to na celkové vedenie nestačí.

„Je to rovnaké ako vlani. Trápia nás pneumatiky. Snáď sa niečo zmení v pravidlách. Mal som viac ako 16 defektov,“ vravel Attiyah pre Dakar.com.

„Každá výmena pri jeden a pol minúte je veľmi veľa času. Ale som rád, že sme sa dostali až sem. Uvidíme, čo sa stane zajtra,“ dodal.

Na Stéphana Peterhansela však stráca štvrťhodinu. „Etapa vôbec nebola jednoduchá. V závere sme prechádzali cez veľmi zvláštne duny.

Tesne za ich chrbátom boli často kamene. Takže ich nebolo vidno. Na jednej sme dostali aj defekt. Ostáva nám posledný deň. Dúfam, že si udržíme prvú priečku,“ hovoril 55-ročný Francúz.

Na Dakare štartuje takmer nepretržite od roku 1988 a v počte úspechov sa mu nik nemôže rovnať. V piatok si zrejme pripíše rekordný 14. triumf. Prvých 6 vybojoval ešte na motorke. K tomu má 81 víťazných etáp.

V piatok Rely Dakar vyvrcholí. Pretekári sa vrátia do Džiddy, odkiaľ minulý týždeň vyštartovali. Meraný úsek má dĺžku 225 kilometrov a k výrazným posunom by už nemalo prísť.

3.Carlos SainzŠpanielskoMini+ 1:04:14 h

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Svitko je opäť v elitnej desiatke, jeho súper skončil po banálnej chybe