2.Kevin BenavidesArgentínaHonda+ 2:17 min
5.Daniel SandersAustráliaKTM+ 7:11 min
6.Martin MichekČeskoKTM+ 9:05 min
17.Štefan SvitkoSlovenskoSlovnaft Rally Team+ 17:05 min
38.Erik VlčákSlovenskoHudqvarna+ 58:38 min

DŽIDDA. Keď sa vlani vrátil z Rely Dakar, bol otrasený. Hoci to nepovedal hneď, bol naklonený myšlienke, že sa na túto súťaž už nevráti.

Otriaslo ním, keď bol priamo pri tom, ako zomieral Pablo Goncalves. Nedokázal tomu zabrániť. Napriek tomu rely dokončil, hoci s výsledkom nebol taký spokojný.

Po dvoch mesiacoch od návratu domov sa však naplno začal pripravovať na ďalší štart na Dakare. V piatok prišiel do cieľa bez vážnejšieho zaváhania na veľmi dobrom ôsmom mieste v celkovom poradí.

Posunul sa v poslednej etape

Medzi jazdcami, ktorí nemali továrenskú podporu, bol Svitko druhý najlepší po Američanovi Skylerovi Howesovi.

Pritom ešte pred štartom poslednej etapy bol o jednu priečku nižšie. Minútu pred ním bol Adrien van Beveren. Len polhodinu po štarte etapy sa však Francúzovi pokazil motor a skončil.

"Už je dobre. Som rád, že som to zvládol. Chcem sa poďakovať tímu, sponzorom a rodine," povedal Svitko pri preberaní plakety za dokončenie pretekov.

Na pódiu boli spolu s nim všetci členovia Slovnaft Rally Teamu a mávali pri tom aj slovenskou vlajkou.

"Poskočil som v celkovom poradí o jedno miesto, za čo som veľmi rád. Aj pred Dakarom som vravel, že umiestnenie do desiatky bude veľký úspech," opisoval Svitko sovje pocity v cieli pre redbull.sk.

"Išiel som na čo som mal. Som rád, že som zdravý. Za celý Dakar som mal dva pády. Jeden menší a jeden vážnejší, ale nič sa nestalo ani motorke ani mne. Súperi boli rýchlejší. Ôsme miesto som vybojoval. Už sa teším domov za rodinou. Hádam sa sem zase o rok vrátim," dodal.

Prvý raz vyhral Juhoameričan

Celkové víťazstvo si vybojoval Argentínčan Kevin Benavides, druhý skončil Ricky Brabec z USA. Prvé dve priečky patrili jazdcom Hondy, čo sa naposledy stalo v roku 1987.

"Vyhral som Dakar, som šťastný. Urobil som na ceste za víťazstvom aj chyby, ale je nemožné zájsť perfektný Dakar," vravel Benavides pre oficiálnu stránku pretekov.

"V piatej etape som mal pocit, že som skončil. Spadol som vo veľkej rýchlosti. Udrel som si hlavu, členok a mal som bolesti. Tie mám stále, ale teraz prevažuje radosť z víťazstva," dodal.

Benavides je prvým Juhoameričanom, ktorý vyhral na púštnej rely.

Stupne víťazov doplnil Brit Sam Sunderland na KTM.

Svitko finišoval v piatok v záverečnej 12. etape z Janbu do Džiddy s dĺžkou 202 km na 17. priečke so stratou 17:55 min na prvého Brabeca.

Benavidesovi stačilo neurobiť vážnu chybu. Do cieľa napokon prišiel na druhom mieste s mankom 2:17 minúty na víťaza, čo mu stačilo na celkový triumf.

Svitko sa pri svojej dvanástej účasti na Rely Dakar piatykrát umiestnil v Top 10. Najlepší výsledok dosiahol v roku 2016, keď v celkovom poradí skončil na druhom mieste. Štyrikrát preteky nedokončil, vlani bol jedenásty.

Vlčák v premiére tiež v top 10

Svoj prvý Dakar dokončil pri premiérovom štarte ďalší slovenský motocyklista Erik Vlčák. V celkovom poradí skončil na 39. priečke s viac ako 20-hodinovou stratou, lenže na rozdiel od Svitka štartoval na rely bez podporného tímu.

Po etapách si sám opravoval a chystal motorku. Títo súťažiaci majú vlastnú kategóriu - Motul. V nej skončil Vlčák celkovo ôsmy.

Medzi automobilmi zavŕšil štrnásty dakarský triumf legendárny Stéphane Peterhansel na Mini.

"Aj po štrnásty raz je to rovnaký pocit. Vyhrať Dakar je zložité, tu nemáte šancu na ľahké víťazstvo," vravel Peterhansel pre Dakar.com. Prvý triumf dosiahol presne pred 30 rokmi.

Medzi kamiónmi ovládli celú kategóriu opäť ruské Kamazy. Víťazstvo vybojoval Dmitrij Sotnikov. České kamióny Martina Macíka a Aleša Lopraisa skončili na štvrtej a piatej priečke.