Petra Vlhová. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
Juraj Berzedi|15. jan 2021 o 12:50

Cez víkend sú dva obrovské slalomy.

KRANJSKA GORA, BRATISLAVA. Na malom námestí v dedinke Podkoren bolo počuť slovenské pesničky a cítiť vôňu guláša. Do rytmu hrala ľudová hudba.

Vlani v polovici februára mali slovenskí fanúšikovia počas Svetového pohára v Kranjskej Gore veľkú párty. Spoločne spievali a tancovali.

Skvelú náladu podčiarkla aj Petra Vlhová, ktorá v obrovskom slalome skončila druhá a v slalome zvíťazila. Počas pretekov ju povzbudzovalo asi dvetisíc Slovákov.

Vtedy ešte netušili, že sú to na dlhšie obdobie posledné preteky, na ktorých mohli takto húfne podporiť najlepšiu slovenskú športovkyňu uplynulých dvoch rokov.

Ich ďalšie lyžiarske výjazdy zastavila pandémia koronavírusu. A aj dva víkendové obrovské slalomy v slovinskom stredisku budú môcť sledovať len v televízii.

V sobotu sa pôjde o 11.00 a 14.00 a v nedeľu o 9.15 a 12.15. Oba preteky odvysiela aj RTVS.

Vlhová vedela, že to bude náročné

Vlhová zažíva najnáročnejší program vo svojej kariére. Je jednou z mála svetových lyžiarok, ktorá od začiatku sezóny jazdí všetky disciplíny.

„Petra nie je typ, ktorý by hľadal výhovorky. Určite je unavená, ale jej cieľom je bojovať o veľký glóbus. Vedela, že to bude náročná sezóna,“ hovorila pre RTVS bývalá lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová po slalome vo Flachau.

Vlhová v ňom skončila štvrtá. Boli to jej tretie preteky v priebehu štyroch dní. Naopak, viaceré jej veľké konkurentky si disciplíny vyberajú.

Mikaela Shiffrinová či Rakúšanka Katharina Liensbergerová vynechávajú rýchlostné disciplíny, Talianky Federica Brignoneová a Marta Bassinová zase neštartovali v slalome vo Flachau.

Shiffrinová nemyslí na veľký glóbus

Podobne nabitý program ako Vlhová má z elitných lyžiarok len Michelle Gisinová. Ani Švajčiarka však neodjazdila všetkých štrnásť doterajších pretekov sezóny.

Vynechala novembrový paralelný obrovský slalom v Lechu, kde Vlhová zvíťazila. A tento triumf je zatiaľ rozdielový v celkovom hodnotení Svetového pohára.

Vlhová je na čele so 699 bodmi. Pred druhou Gisinovou má náskok 124 bodov, tretia Shiffrinová stráca 214 bodov.

Američanka pritom absolvovala len sedem zo štrnástich pretekov. V jednom z rozhovorov potvrdila, že nemyslí na veľký krištáľový glóbus.

„Shiffrinová nie je v rozpoložení, aby na veľký glóbus čo i len pomýšľala,“ naznačila česká spolukomentátorka Eurosportu Eva Kurfürstová.

V Courcheveli stratila veľa bodov

Kým v ženských slalomoch môže o víťazstvo v súčasnosti bojovať päť lyžiarok, v obrovských slalomoch je okruh favoritiek ešte väčší.

V tejto sezóne sa išli tri obrovské slalomy. Dva z nich vyhrala Bassinová a jeden Shiffrinová.

Ten štvrtý v Semmeringu zrušili pre nepriaznivé podmienky pred štartom druhého kola. Vlhová to pritom mala dobre rozbehnuté, po prvom kole bola najrýchlejšia.

Petra Vlhová. (Autor: TASR)

V Söldene a Courcheveli skončila Slovenka na tretích miestach. V ďalších pretekoch v Courcheveli však vypadla už v prvom kole.

„Bolo to ťažké vypadnutie, pretože sme tam stratili veľa bodov,“ načrtol pre RTVS Vlhovej tréner Livio Magoni.

Konkurovať jej môže iba Bassinová

V hodnotení obrovského slalomu je Vlhová momentálne šiesta so 120 bodmi. Prvá je Brignoneová s 205 bodmi a druhá Bassinová zaostáva len o päť bodov.

„Viem, že Petra dokáže pravidelne víťaziť v obrovskom slalome aj v slalome. Neviem, prečo v obrovskom slalome nemá také sebavedomie. Je v ňom najsilnejšia,“ tvrdí Magoni.

Viem, že Petra dokáže pravidelne víťaziť ako v obrovskom slalome, tak v slalome. Neviem, prečo v obrovskom slalome nemá také sebavedomie. Je v ňom najsilnejšia.

Livio Magoni, tréner Petry Vlhovej

Slovenka vyhrala v kariére štyri obrovské slalomy vo Svetovom pohári a predvlani sa stala v tejto disciplíne majsterkou sveta.

„Je silnejšia ako všetky ostatné lyžiarky. Možno iba Bassinová je na rovnakej úrovni ako Petra,“ doplnil Vlhovej kouč.

„Je primárne slalomárka, ale aj v obrovskom slalome má na to, aby vyhrala každé preteky,“ potvrdzuje bývalá česká lyžiarka Kurfürstová.

Mrazivé podmienky v Kranjskej Gore

Víkendové podujatie pod názvom Zlatá líška sa malo pôvodne konať v Maribore. Už sa však stáva pravidlom, že pre nepriaznivé podmienky sa presúva do Kranjskej Gory.

Vlhová tam štartovala osemkrát, z toho päťkrát vo Svetovom pohári. Pred dvoma rokmi skončila v obrovskom slalome deviata, vlani druhá.

Kranjska Gora je v nadmorskej výške 806 metrov a sú tam špecifické podmienky.

„Je tam veľká vlhkosť. Navyše kopec je odklonený, takže naň celú zimu nesvieti slnko na rozdiel od Mariboru. Je v chládku,“ vysvetľuje technická delegátka Jana Palovičová.

V slovinskom stredisku sú momentálne mrazivé dni, čo by Vlhovej mohlo pomôcť. Podložka bude ľadová, čo jej vyhovuje.

„Počas pretekov má byť mínus desať až pätnásť stupňov. Je tu kopa snehu a lyžiarska stopa bude ako na ľade,“ priblížil slovinský novinár Siniša Uroševič.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Vlhová je najsilnejšia, ale chýba jej sebavedomie, tvrdí Magoni