V štafetových pretekoch žien triumfovalo Nemecko. (Autor: TASR/AP)

Štafeta žien na 4x6 km - Oberhof (Nemecko):

4.Rusko1+7+42,5 s
5.Francúzsko2+10+1:48,2 min
6.Česko1+9+2:01,4 min
20.Slovensko0+7nedokončilo

OBERHOF. Kvarteto nemeckých biatlonistiek v zostave Vanessa Hinzová, Janina Hettichová, Denise Herrmannová a Franziska Preussová zvíťazilo v pretekoch ženských štafiet v rámci 6. kola Svetového pohára v Oberhofe.

Na domácej pôde triumfovali Nemky s náskokom 17,4 s pred reprezentantkami Bieloruska, tretie miesto obsadili Švédky (+35,7).

Slovenskú štafetu v zložení Veronika Machyniaková, Júlia Machyniaková, Henrieta Horvátová, Aneta Smerčiaková po necelom druhom úseku stiahli z trate a klasifikovali ju na poslednom 20. mieste.

V tom čase vedúce Francúzky ju totiž predstihli o kolo.

Zo sestier lepšie strieľala Veronika

V Oberhofe chýbali Paulína a Ivona Fialkové, ktoré prerušili sezónu pre pretrvávajúce zdravotné problémy spôsobené prekonaním ochorenia Covid-19.

Veronika Machyniaková na úvodnom úseku dvakrát dobíjala a svojej sestre odovzdávala na 19. mieste s takmer trojminútovou stratou.

Júlia Machyniaková musela až päťkrát siahnuť po rezervné náboje.

Strata Sloveniek narástla na päť minút a bolo jasné, že Horvátová so Smerčiakovou sa na trať už nedostanú.

Zlyhanie elitných pretekárok

Najväčšími favoritkami boli pred pretekmi Nórky, ale tie sa museli uspokojiť len so siedmou priečkou. Najväčší podiel na ich neúspechu mala Tiril Eckhoffová, ktorá po streľbe v stoji musela ísť na dva trestné okruhy.

Francúzka Justine Braisazová-Bouchetová sa dopustila rovnakého zlyhania ako Eckhoffová a finišmanke Julii Simonovej odovzdávala až na siedmej pozícii s minútovým mankom na líderky z Bieloruska.

Druhé boli minimálnym s odstupom Nemky, ktoré vďaka čistej streľbe Franzisky Preussovej najlepšie zvládli posledný úsek a v Oberhofe slávili prvý štafetový triumf od roku 2010.

V celkovom poradí štafiet sú na čele Švédky so ziskom 156 bodov, o päť bodov menej majú druhé Nemky a tretie miesto držia Francúzky (148).

Domov»Zimné športy»Biatlon»Slovenky stiahli z trate už v polovici pretekov, triumfovali domáce Nemky