Wimbledon - Od Federera sa očakáva víťazný hetrik

SITA|18. jún 2005 o 08:32

LONDÝN 18. júna (SITA) - Už v pondelok sa súbojmi úvodného kola mužskej a ženskej dvojhry začína na trávnatých dvorcoch All England Clubu tretí grandslamový turnaj roka - slávny Wimbledon. Angličania ...

LONDÝN 18. júna (SITA) - Už v pondelok sa súbojmi úvodného kola mužskej a ženskej dvojhry začína na trávnatých dvorcoch All England Clubu tretí grandslamový turnaj roka - slávny Wimbledon. Angličania si pripomínajú už jeho 119. ročník a tenisový svet môže opäť očakávať zápasy, v ktorých hlavnú úlohu zohráva servis a často aj volej. Chýbať by nemalo ani tradičné londýnske osvieženie - dážď.


Federer túži po zlatom hetriku, Šarapovová po repete

Neohrozená mužská svetová jednotka Švajčiar Roger Federer je tenisový univerzál, zo všetkých povrchov sa však predsa len najlepšie cíti na tráve. Na nej neprehral už dva roky a aktuálne ťahá sériu 29 víťazných súbojov, do ktorej treba zahrnúť dva wimbledonské tituly a tri prvenstvá na prípravnom turnaji v nemeckom Halle. Vôbec by neprekvapilo, keby 23-ročný Švajčiar triumfoval v All England Clube aj do tretice. "Roger o hlavu a krk vyčnieva nad ostatnými. Má výborný pohyb, je najlepším atlétom," povedal o Federerovi sedemnásobný víťaz mužskej dvojhry z All England Clubu Pete Sampras. "Najťažšie sú vždy úvodné dve kolá. Vtedy sa treba dostať do potrebnej pohody, otestovať si jednotlivé údery a najmä neprehrať. V ďalšom priebehu to už ide akoby samo," nechal sa počuť Federer. Jeho tradičným vyzývateľom je Američan Andy Roddick, ktorý má tvrdý a presný servis, vie zakončiť na sieti, no v rozhodujúcich momentoch odchádza psychicky. Tvrdým orieškom spravidla býva aj Austrálčan Lleyton Hewitt, víťaz z roku 2002, ktorý má solídne údery, výborný pohyb a najmä je to bojovník na pohľadanie. "Teším sa, lebo po zranení rebra mi tenis už chýba. Wimbledon považujem za jeden z vrcholov tohto roka a budem sa snažiť dostať sa čo najďalej," povedal Hewitt, ktorý má v júli v pláne svadbu a o niečo neskôr narodenie prvého potomka. Zaútočiť na titul môže nevyspytateľný Rus Marat Safin, ktorý už Federera na rýchlom povrchu v tomto roku zdolal v semifinále Australian Open a nedávno v Halle mu vo finále zdatne sekundoval. Vyskočiť môže aj niekto zozadu. Skvelú formu má obrovitý Chorvát Ivo Karlovič, finalista generálky v Queen´s Clube. V zálohe čakajú viacerí mladí hráči, ale aj domáci matador Tim Henman (30), ktorý má zatiaľ na konte len štyri semifinálové účasti. Práve on by mal raz splniť už takmer večné želanie Britov o svojom víťazovi mužskej dvojhry, na ktorého čakajú od čias Freda Perryho od roku 1936.

V ženskej súťaži obhajuje titul Ruska Maria Šarapovová. Príťažlivá tínedžerka (18) vyhrala vlani úplne prekvapujúco, teraz si už dávajú súperky na ňu väčší pozor. K tradičným favoritkám patria silné Američanky. Svetová jednotka Lindsay Davenportová má v 29 rokoch jednu z posledných šancí rozšíriť svoju zbierku grandslamových titulov na štyri. Pred rokom frustrovaná po semifinálovej prehre so Šarapovovou vyhlásila, že sa už do Wimbledonu nikdy nevráti. "Vtedy som dočasne stratila chuť do hry, teraz je to už minulosť. Som rada, že ešte môžem hrať vo Wimbledone. Milujem grandslamové turnaje," uviedla vysoká Američanka (189 cm). Jej krajanky sestry Williamsové písali víťaznú históriu štyri roky v rade počnúc šampionátom 2000. Najprv získala dva tituly staršia Venus, potom ďalšie dva mladšia Serena. Na tráve ich netreba nikdy podceňovať. Štvrtkový žreb rozhodol, že ich možný spoločný súboj sa odohrá už v osemfinále. K favoritkám patria aj obe elitné Belgičanky, pričom víťazka nedávneho Roland Garros Justine-Heninová-Hardennová si už raz - v roku 2001 - zahrala vo wimbledonskom finále. Prekvapiť môžu aj mladé tínedžerky tak ako vlani Šarapovová, či nedávno na Roland Garros Srbka Ana Ivanovičová resp. Bulharka Sesil Karatančevová.


Ťahákom Navrátilová, súrodenecký mix Krajicekovcov nebude

V súvislosti so ženským turnajom vždy treba spomenúť aj ďalší z návratov legendy Martiny Navrátilovej. Čechoameričanka má na krku pomaly päťdesiatku, na konte 20 wimbledonských titulov (z toho 9 vo dvojhre) a z roka na rok odkladá svoj definitívny odchod. Keď v roku 2003 vyhrala spolu s Indom Leanderom Paesom miešanú štvorhru, mala 46 rokov a 261 dní a stala sa najstaršou grandslamovou šampiónkou v celej tenisovej histórii. Tenisová "babička" sa stále cíti fit a po tohtoročnom Roland Garros, kde s Paesom prehrali až vo finále mixu, oznámila ďalší wimbledonský návrat s cieľom zaútočiť na titul v miešanej štvorhre. Oživením mixu mala byť aj účasť holandskej súrodeneckej dvojice Krajicekovcov, medzi ktorými je 18-ročný vekový rozdiel. Wimbledonský víťaz spred deviatich rokov Richard, ktorý už dávnejšie ukončil kariéru, má 34, zatiaľ čo jeho sestra Michaella iba 16. Tá sa však vo štvrtok nešťastne zranila na turnaji v Hertogenboschi a jej koleno musí pod skalpel. Svoju wimbledonskú premiéru v ženskej súťaži i v mixe s bratom tak bude musieť odložiť minimálne o rok.


V hre aj poltucet Slovákov

Slovenský tenis bude mať vo wimbledonskej dvojhre šesťčlenné zastúpenie. Ťažko sa však dá predpokladať, kto by sa mohol dostať najďalej. Mužská jednotka Dominik Hrbatý nemá trávu príliš v láske, ale vlani uhral solídne 3. kolo a to by bolo aj teraz úspechom. Najlepšia žena Daniela Hantuchová v príprave na najrýchlejšom povrchu prehrávala, možno však formu nájde práve v Londýne, o ktorom tvrdí, že je jej obľúbeným miestom na tenis. Po polročnej prestávke sa vracia Karol Kučera (31), ktorého čaká jubilejné 40. vystúpenie na grandslamovom turnaji v kariére. S trávou si spomedzi Slovákov najlepšie rozumie Karol Beck, ktorý bol v minulom roku rovnako ako Hrbatý v 3. kole. Pre zvyšnú dvojicu Martina Suchá - Ľudmila Cervanová by bol zrejme úspechom už postup do 2. kola. O niečo vyššie ambície majú slovenskí tenisti vo štvorhre, kde Daniela Hantuchová s Japonkou Ai Sugijamovou a Janette Husárová so Španielkou Conchitou Martinezovou patria medzi nasadené páry.


Opäť vyššie odmeny

Vo Wimbledone sa prvý raz udeľovali odmeny v roku 1968. Ich celková výška bola 26 150 libier. Víťaz mužskej dvojhry dostal dve tisíc libier, ženská šampiónka 750. Financie pre hráčov potom prakticky neustále rástli. V roku 1984 sa suma prešplhala cez jeden milión libier (1 461 896). Nad päť miliónov (5 048 450) sa dostala o deväť rokov neskôr. Tento rok sa tenisti a tenistky môžu tešiť na rekordný balík 10 085 510 libier (viac ako 580 miliónov Sk). Oproti vlaňajšku je to nárast až o 3,9 percenta. Mužský šampión dostane 630 000 libier, ženská víťazka 600 000. Vo Wimbledone sa stále zachováva diferenciácia medzi pohlaviami. Rovnaká finančná čiastka pre mužov aj ženy platí z grandslamových turnajov na Australian Open a US Open.


Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Wimbledon - Od Federera sa očakáva víťazný hetrik