Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
UDOMCHOKE V PIATICH SETOCH CEZ KOUBEKA, BRACCIALI CEZ KARLOVIČA

Wimbledon - Víťazný vstup Šarapovovej a Roddicka

LONDÝN 21. júna (SITA, AFP) - V prvej časti utorkového programu 1. kola dvojhry na treťom grandslamovom tenisovom turnaji roka vo Wimbledone (celková dotácia 10 085 510 libier) sa presadili najväčší favoriti.

Obhajkyňa ženského titulu a turnajová dvojka Maria Šarapovová si za 58 minút poradila so Španielkou Nuriou Llagosterovou-Vivesovou 6:2, 6:2. Víťazka prípravného turnaja v Birminghame sériu bez prehry na trávnatom povrchu natiahla na 18 stretnutí. Osemnásťročná Ruska, ktorá nastúpila v pozlátených teniskách, súperku prestrieľala 6:1 na esá a 17:7 na víťazné lopty. "Som rada, že som späť vo Wimbledone, ale vôbec nebolo jednoduché vyhrať prvý zápas. Proti tej istej súperke som hrala pred troma týždňami na antuke a to bolo úplne niečo iné," vravela Šarapovová. Nezaváhal ani lanský finalista mužskej dvojhry Američan Andy Roddick. Američan s delovým podaním si poradil s Čechom Jiřím Vaněkom 6:1, 7:6 (4), 6:2. "Úvod som zvládol a môžem ísť ďalej. Svoju situáciu vidím približne rovnako ako vlani. Dobre som sa na tento turnaj pripravil, ale o Federerovi to platí tiež," komentoval 22-ročný Američan. Jeho súperom v 2. kole bude 120. hráč sveta Talian Daniele Bracciali, ktorý v maratónskom vyše štyri a polhodinovom súboji zdolal Chorváta Iva Karloviča 6:7 (4), 7:6 (8), 3:6, 7:6 (5), 12:10. Karlovič zaznamenal 51 es a svoje podanie stratil iba jediný raz - v 11. geme 5. setu, no to sa mu stalo osudným. Britov potešil bezproblémový postup ich 18-ročnej nádeje Andrewa Murraya, ktorý zdolal Švajčiara Georga Bastla 6:4, 6:2, 6:2. Murray si poradil s hráčom, ktorý je už síce za zenitom najlepšej výkonnosti, ale pred troma rokmi v Londýne prekvapujpúco zdolal jednu z najväčších postáv wimbledonskej histórie Peta Samprasa. "Vôbec som nečakal, že vyhrám. Môj súper je o 200 miest vyššie v rebríčku a má oveľa viac skúseností. Teraz sa cítim výborne, ale ak by som bol prehral, nič by sa nestalo, hovoril skromne 312. hráč rebríčka ATP Entry Murray. V dohrávke z pondelka sa presadil Thajčan Danai Udomchoke, ktorý sa po päťsetovom triumfe nad Rakúšanom Stefanom Koubekom 5:7, 6:4, 4:6, 6:3, 8:6 tešil z prvého víťazstva na grandslamovom turnaji v kariére. Svojich fanúšikov sklamal aj ďalší favorizovaný Chorvát Ivan Ljubičič. Dvadsiaty nasadený tenista nestačil na rakúskeho ľaváka Jürgena Melzera a podľahol mu trikrát 4:6.