Nervozitu pred draftom vystriedal strach o sezónu

TASR|28. jún 2005 o 12:40

Toronto 28. júna (TASR) - Za normálnych okolností by bol na konci júna v zámorskej hokejovej NHL témou číslo jeden vstupný draft a kluby by vyjednávali ...

Toronto 28. júna (TASR) - Za normálnych okolností by bol na konci júna v zámorskej hokejovej NHL témou číslo jeden vstupný draft a kluby by vyjednávali zmluvy s voľnými hráčmi, ktorí sú k dispozícii od 1. júla. Lenže sezóna 2004/2005 bola všetko, len nie tuctová. Deväť mesiacov dlhý hráčsky štrajk a boj o čo najlepšie podmienky v novej kolektívnej zmluve posunuli dianie v lige do abnormálnych sfér.

Hokejová verejnosť teraz nezažíva príjemné chvenie a nervozitu pred očakávaným draftom, ktorý každoročne otvára nadchádzajúci ročník a kde si chce každý klub vytiahnuť ten svoj vyvolený talent. V Severnej Amerike panuje strach, v tom lepšom prípade obavy, či sa vedenie profisúťaže v dostatočnom čase dohodne s hráčskou asociáciou NHLPA na novej kolektívnej zmluve a hokej sa konečne vráti do štadiónov. Jedno je však isté - keď profiliga znova odštartuje, bude sa pomerne dosť líšiť od tej, ktorú verejnosť poznala pred lockoutom. 0krem zmien trhového systému sa menia totiž aj pravidlá na ľade. "Prídu zmeny, čo je pochopiteľné, keď sa zavádza nový model. Ťažko predvídať, aké to priniesie dôsledky, ale každý sa teraz na zmeny pripravuje tak, aby z toho získal určitú výhodu," povedal generálny manažér Toronta Maple Leafs John Ferguson.

Strany rokujú častejšie ako kedykoľvek predtým. Sedemdesiatpäť hodín intenzívnych rozhovorov na neznámom mieste v Toronte by mohlo byť dôkazom toho, že sa rodí nová kolektívna zmluva. Ostáva už iba otázkou, do kedy zástupcovia ligy a únie uzavrú posledný bod. "Myslím, že sme veľmi blízko dohody a že nová zmluva vytvorí naozaj fungujúce trhové prostredie a umožní majiteľom zarobiť si peniaze férovým spôsobom," vyjadril sa nedávno legendárny kanadský útočník a majiteľ klubu Pittsburgh Penguins Mario Lemieux.

Každý sa postupne pripravuje na znovu odštartovanie súťaže. V Anaheime a Chicagu angažovali nových generálnych manažérov, v St. Louis ohlásili meno nového hlavného trénera a to ešte oba kluby menia vlastníka. Otázne ostáva, aký bude mať na organizácie dopad platový strop, ktorý sa bude pohybovať v rozmedzí 35-40 miliónov amerických dolárov, podľa niektorých zámorských médií presnejšie 36-39 mil. USD. Tímy z väčším rozpočtom ako NY Rangers, Toronto alebo Detroit sa budú musieť zriecť astronomických nákladov na hráčske platy, ktoré nezriedka prevyšovali sumu 50 miliónov. Ak bude súčasťou dohody aj daň z luxusu, tak budú musieť kluby zdaniť každý dolár navyše, ktorý prekračuje platový strop. Nízkorozpočtové kluby ako Atlanta, Pittsburgh alebo Edmonton by zasa mali mať väčšie možnosti pootvoriť svoje peňaženky. Hlavný vyjednávač za NHLPA Ted Saskin priznal, že v uplynulých dňoch spravili strany významný pokrok v najdôležitejších otázkach a sektoroch, ktoré boli doteraz kritickými. Podotkol však, že okrem mzdových obmedzení môžu dohodu ohroziť ešte niektoré detaily. "Progres sme dosiahli v množstve oblastiach, no stále je pred nami značná časť práce, aby sme dosiahli dohodu," cituje Reuters Saskinovo vyhlásenie.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Nervozitu pred draftom vystriedal strach o sezónu