Bratislavský detský zbor spieval v Salt Lake City

Sportnet|9. feb 2002 o 07:47

Dnes v noci sa začali XIX. zimné olympijské hry v Salt Lake City. Nie každý však vie, že vlani v októbri mali svoju „umeleckú predohru“. Bol ňou medzinárodný festival detských zborov Hlasy priateľstva, na ktorom sa zúčastnil aj Bratislavský detský zbor, .


FOTO SME - PAVOL MAJER



Dnes v noci sa začali XIX. zimné olympijské hry v Salt Lake City. Nie každý však vie, že vlani v októbri mali svoju „umeleckú predohru“. Bol ňou medzinárodný festival detských zborov Hlasy priateľstva, na ktorom sa zúčastnil aj Bratislavský detský zbor, pôsobiaci pri Mestskom kultúrnom stredisku Bratislava. Zbor tento rok oslavuje 40. výročie vzniku. O jeho činnosti sme sa porozprávali s dirigentkou a umeleckou vedúcou ELENOU ŠARAYOVOU-KOVÁČOVOU.

Aké skúsenosti má neprofesionálne spevácke teleso s účinkovaním v Bratislave?

„Účinkujeme hlavne na aktivitách nadácií, spolkov, na slávnostiach a rôznych mestských podujatiach, a robíme to radi. Spolok koncertných umelcov nás s mládežníckym zborom Echo zaradil do programu cyklu koncertov na Hrade, radi by sme vystúpili v cykle nedeľných matiné v Mirbachovom paláci a podobne. Koncertných aktivít má zbor dosť, nie sú však na komerčnej báze. V Bratislave je pomerne málo honorovaných akcií pre podobné telesá. Nedostatok financií najviac pociťujeme, keď nás pozvú na medzinárodné súťaže alebo festivaly.“

Pokúšate sa situáciu nejako vyriešiť sami?

„Rada by som získala na spoluprácu umeleckú agentúru, ktorá by nám pomohla koncertovať aj za honorár, pretože na svoju činnosť si musíme nejako zarobiť a náš zriaďovateľ už druhý rok nemá pre nás dostatočné finančné zdroje. Sme však vďační za to, že nám platí priestory na skúšanie v budove riaditeľstva SND, čo deťom vyhovuje, pretože dochádzajú z celej Bratislavy - je ich okolo sedemdesiat.“

Koncom minulého roka ste sa zúčastnili na predolympijskom festivale v Salt Lake City. Ako ste získali peniaze v tomto prípade?

„Žiaľ, väčšinu nákladov na zahraničné aktivity hradia rodičia detí. Samozrejme, hľadáme vždy aj sponzorov, bez nich by sme boli úplne vyradení. Čo sa týka Salt Lake City, možnosť takejto reprezentácie sa nenaskytne každému, preto sme vynaložili mnoho energie, aby sme príležitosť nepremeškali. Organizátori získali kontakt na zbor z nášho veľvyslanectva vo Washingtone. Pozvanie sme prijali, ale bolo to veľmi náročné, pretože na celkovú prípravu sme mali len pol roka. Na festivale Hlasy priateľstva sme mali interpretovať diela našich autorov, aby sme reprezentovali a najmä priblížili krajinu, ktorej športovci sa zúčastnia na olympijských hrách. Koncertovali sme v školách a mestečkách, ktoré mali mať nad našimi športovcami patronát.“

Festival sa konal mesiac po septembrovom útoku na New York. Ovplyvnilo to cestu alebo pobyt zboru v USA?

„Pôvodne sme vybrali okolo 40 detí, ale pretože niektorí rodičia sa deti báli pustiť, cestovalo len 23 detí. Našťastie sa nám napriek tomu podarilo zostaviť zbor s kvalitným zvukovým vyvážením pre štyri hlasy. Festival trval týždeň, začínal sa 14. októbra, do Washingtonu sme však odcestovali už dvanásteho, pretože zástupcovia nášho veľvyslanectva nám zabezpečili účasť na benefičných koncertoch venovaných deťom obetí.“

Na čo z tejto cesty najradšej spomínate?

„Bývali sme v rodinách, ktoré nás prijali naozaj s láskou, svoju úlohu určite zohralo, že Salt Lake City je najväčšie mormónske stredisko. Ubytovali sme sa nielen v rodinách amerických Slovákov, ale aj v čisto amerických rodinách. Vopred nám poslali zoznamy, na ktorých bol uvedený počet detí v rodine, ich vek, dokonca i to, či a aké majú v domácnosti zvieratá. Veľmi si vážili, že po pohnutých udalostiach z 11. septembra sme sa odhodlali prísť. Pôvodne sa malo na festivale zúčastniť 26 zborov z celého sveta, ale napokon prišlo len desať.“

Bol Bratislavský detský zbor na festivale úspešný? S akým repertoárom ste vystupovali?

„Úspešní sme naozaj boli. Spievali sme diela Suchoňa, Paríka, Bokesa a Bázlika - ktorý nás na festivale sprevádzal, ale aj americké spirituály. Nezabudnuteľný bol záverečný koncert 20. októbra v sále Kongresového centra, na ktorom bolo 12 000 divákov. Každý zbor sa predstavil vlastným programom, ale vytvorili sme aj jeden spojený zbor a spoločne sme zaspievali šesť skladieb. Zvukový záznam spojených zborov by mal zaznieť aj počas olympijských hier. Úplne na záver, 21. októbra, sme sa ešte predstavili v chráme mormónskej cirkvi, v ktorom je jeden z najväčších organov na svete a ktorého zbor má 300 členov.“ MILADA ČECHOVÁ

Bratislavský detský zbor vznikol zásluhou prof. Jána Strelca v roku 1962. Elena Šarayová-Kováčová zbor diriguje 35. rok a je zároveň jeho umeleckou vedúcou, koncertnou korepetítorkou je Nataša Bezeková-Kurilová. Počas svojej štyridsaťročnej existencie zbor účinkoval v 15 krajinách Európy, v Japonsku, Kanade, na Kanárskych ostrovoch i v africkom Zimbabwe. Doma účinkoval s orchestrom Slovenskej filharmónie, Operou SND, s orchestrom B. Warchala a ďalšími profesionálnymi telesami i sólistami, realizoval nahrávky v rozhlase a televízii, upútal medzinárodné nahrávacie spoločnosti. Uznaním vysokej úrovne speváckeho zboru bolo pozvanie na medzinárodný festival detských speváckych zborov v Salt Lake City vlani v októbri.

Ak si chcete interpretačné spevácke majstrovstvo BDZ vypočuť po tieto dni, v piatok 15. februára otvára o 18.30 h v Štúdiu L+S Humanitný čin roka s piesňou Aká si mi krásna od E. Suchoňa a štyrmi ľudovými piesňami v úprave I. Bázlika. V sobotu 16. februára vystúpi zbor na benefičnom koncerte v reštaurácii penziónu Chez David na Svoradovej ulici - začiatok je o 18.30 h.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Bratislavský detský zbor spieval v Salt Lake City