Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Je tu ďalšie Nagano: Slovensko - Lotyšsko 6:6

Tretia tretina priniesla všetkým fanúškom ďalšie trpké a nezaslúžené sklamanie. Je to definitívne - naša reprezentácia si zopakovala na ZOH 2002 Nagano a v žiadnom prípade sa už nezapojí do boja o medaily.

Prvá tretina
V prvej tretine zápasu Slovensko - Lotyšsko slovenský tím konečne ukázal, čo je to dynamický hokej s dôraznym útokom napriek ďalším chybám obrany, ktorá sa nedokáže stále spamätať.

Slovenskí hokejisti však začali mimoriadne dobre, hneď v 11. sekunde vsietil Jozef Stumpel Lotyšom prvý gól. Naši fanúšikovia ho však nevideli - neschopná réžia Slovenskej televízie totiž pretiahla reklamný blok až do zápasu a hru sme tak mohli vidieť až od 30 sekundy. V 7. minúte sa však skóre zápasu obrátilo - po vylúčení Šechného využili Lotyši presilovú hru a vyrovnali na 1:1.

Slovenský tím nezachránil ani okamžitý sólový nájazd Bartečka, ktorý svoju šancu nepremenil. Obrat prišiel až v 9. minúte, keď Pardavý zdvihol skóre na 2:1.

V 12. minúte však Nizivijs vyrovnal na 2:2 a pri oboch góloch sme zviditeľnili svoju slabinu - brankára Rybára, ktorý by mal minimálne jeden z týchto gólov bez problémov vychytať. V 16. minúte sme hrali v ďalšom oslabení po úplne zbytočnom faule Majeského, no Lotyšom sa nepodarilo nabúrať našu obranu, pričom aj Rybár v bránke konečne ožil a vychytal niekoľko nebezpečných striel.

Hneď o tri minúty na to sa slovenský tím dostal znova do oslabenia po nepovolenom zákroku Petrovického. Po nepríjemných dorážkach Lotyšov, keď Lotyši 4 sekundy pred koncom opäť potrápili Rybára sme však prvú tretinu dohrali s remízou 2:2.

Všeobecne sa však dnešné výkony našich hokejistov s včerajšou katastrofou nedajú porovnať - hokejisti akoby vypočuli svojich fanúšikov. Všetkými silami sa snažia dokázať, že patria k špičke a predovšetkým naši útočníci predvádzajú skvelé výkony a Lotyšov dostávajú pod obrovský tlak. Na druhej strane je ešte stále cítiť nezohratosť tímu - prevládajú nepresné prihrávky a už spomínané chyby obrany, ktoré Rybárovi riadne znepríjemnili pobyt v bránke.

Druhá tretina
Na šľak trafenie - asi takto by sa dala charakterizovať druhá tretina. Slovenskí hokejisti podávajú na ľade neskutočné výkony, predovšetkým útočníci doslova čarujú s pukom a Lotyši sú pod neuveriteľným tlakom.

Hneď v 2. minúte sa Demitra dostal k puku, no sólový nájazd na lotyšského bránkara nepremenil. V 4. minúte Lotyši škaredo faulovali Lintnera, ktorý dostal lakťom do tváre, rozhodca si však faul "nevšimol".

V 5. minúte po dvoch hrubých chybách našej nesústredenej obrany sa Lotyši dostali do niekoľkých veľkých šancí a poslednú premenili na gól - 3:2. Brankár Rybár tlak nevydržal a vystriedal ho Ján Lašák.

O 30 sekúnd na to Hossa v nádhernom sólovom nájazde vyrovnal na 3:3.

V 7. minúte sme sa dostali do presilovej hry, Demitra sa dostal do šance, no LOtyšského brakára neprekonal. Po ďalšom faule Lotyšov sme sa dostali do presilovej hry 5 na 3, ktorú Višňovský sekundu pred nástupom 4 hráča na ľad konečne premenil na 4:3.

Demitra pokračoval vo svojej ukážke nádherného útočného hokeja, no opäť sa mu nepodarilo premeniť. V 10 minúte sa dostal do ďalšej nádhernej šance, no puk skončil pred bránou a Lotyši si s našimi hráčmi vyskúšali box pred bránkou. Na trestnú lavicu šiel lotyšský hráč a náš Demitra, ktorý nasledujúce dve minúty na ľade veľmi chýbal.

V 11. a 12. minúte sme Lotyšov na ľade doslova dusili a náš útok predviedol nádherný výkon. v 12. minúte sme sa dostali do ďalej presilovky, ktorú v 13. minúte využil náš kapitán Róbert Petrovický a dorovnal na 5:3.

V 13. minúte však opäť fauloval náš Šechný, Lotyši však cez nášho  brankára Lašáka neprešli.

V 18. minúte po nebezpečnej akcii Lotyšov Lašák priľahol puk a pred našou bránou prišlo k ďalšj bitke, ktorá však našťastie neskončila vylučovaním.

V 19. minúte sa Demitrovi podarilo zvýšiť na 6:3.

V 19. minúte sme dostali ďalšiu krásnu šancu, no nepremenili sme.

V 20. minúte nahradil na ľade smoliara Šechného záložník Richard Kapuš.

Na konci druhej tretiny však Lotyši prekonali našu obranu a 4 sekundy pred koncom zápasu upravili skóre na 6:4.

Tretia tretina - tragické definitívum

Začiatok tretej tretiny bol predzvesťou ďalšieho vývoja - naši hráči počas prestávky vychladli a podľa toho vyzerali aj ich výkony na ľade. Nedôrazná hra, nepresnosť a zjavná únava sa podpísali pod to, že sa Lotyši úspešne natlačili do nášho obranného pásma a nedokázali sme ich odtiaľ dostať.

Hneď v 4. minúte sa Lotyši dostali do nebezpečnej šance, Lašák však úspešne zasiahol.

V 5. minúte sa však ďalšia akcia Lotyšom podarila vďaka opakovaným hrubým chybám našej obrany - 6:5.

V 7. minúte sa zopakovala situácia zo začiatku včerajšieho zápasu s Nemeckom a na ľade naraz hralo 6 našich hráčov. Tréner Filc charakterizoval celú situáciu nechápavým výrazom v tvári.

V 8. minúte Lotyši presilovku využili a strelou Tribuncovsa vyrovnali na 6:6.

V 9. minúte Lotyši faulovali Hossu, no v našej presilovke sa dostali k ďalším dvom veľkým šanciam, pri ktorých sme mali viac šťastia ako hokejového rozumu.

Od 10. minúty sa zdalo, že naši hokejisti naberajú druhý dych, nanešťastie sa to o niekoľko minút ukázalo ako zbožné prianie fanúšikov.

V 16. minúte sa síce konečne dostal do šance Bartečko, no nepodarilo sa mu vsietiť gól.

V 18. minúte si tréner Filc vzal oddychový čas a brankár Lašák mal zjavne opustiť bránu, no našim sa stále nedarilo a tak sa Lašák nedostal ani na polcesty a musel sa vrátiť, zachraňujúc lotyšskú strelu.

Koniec zápasu bol jasný a zaujímavejší pohľad ako na hraciu plochu bol na sklamaného Petra Šťastného, ktorého si kamera vyhliadla dokonca opakovane.

V tretej tretine sa teda rozhodlo, fanúšikovia sa už nemodlili za víťazstvo, ale za to, aby naši aspoň neprehrali. Lotyšom dávali až príliš veľa šancí a vnútorný rozklad mužstva bol z minúty na minútu viditeľnejší.

Výsledok je teda jasný, nádej celého Slovenska sa rozplynula a mnohí z nás budú musieť prekusnúť stratené nádeje a pocit veľkého sklamania. Výsledok našej reprezentácie ukázal to, čo si nedokážeme povedať nahlas: slovenský hokej má mnoho silných individualít, ale ako celok je slabý. A za to sa platí, hokej je predsa kolektívna hra.