Zlato pre víťaza zo Štrb. Plesa

Sportnet|11. feb 2002 o 07:07

Dvojdňové preteky v severskej kombinácii (skoky na K-90, beh na 15 km) sa skončili dvojnásobným triumfom Fínska. Po skokoch tretí Samppa Lajunen predstihol v behu Rakúšana Maria Stechera i svojho krajana Jakka Tallusa, ale Tallus si druhé miesto pred ...

Fín Samppa Lajunen máva fínskou vlajkou v cieľovej rovinke 15 km behu na lyžiach severskej kombinácie v Soldier Hollow. Lajunen si vybojoval v tejto súťaži zlato. FOTO – TASR/AP

Dvojdňové preteky v severskej kombinácii (skoky na K-90, beh na 15 km) sa skončili dvojnásobným triumfom Fínska. Po skokoch tretí Samppa Lajunen predstihol v behu Rakúšana Maria Stechera i svojho krajana Jakka Tallusa, ale Tallus si druhé miesto pred Rakúšanom Felixom Gottwaldom prekvapujúco udržal. Dvadsaťdvaročný Lajunen vyhral pred dvoma mesiacmi na Štrbskom Plese preteky Svetového pohára a netajil sa, že do Salt Lake City si cestuje pre zlato.

Náš Michal Pšenko po 14. mieste v skokoch klesol v behu až na 38. priečku, v cieli klasifikovali 44 lyžiarov.

Lajunen vyštartoval na bežeckú trať s 53-sekundovou stratou za Tallusom, ale už v druhom okruhu sa dostal pred neho a potom kontroloval svoju vedúcu pozíciu. Obdivuhodne bežal vedúci pretekár aktuálneho poradia Svetového pohára Rakúšan Gottwald, z 11. miesta sa posúval dopredu a v poslednom kilometri v súboji o bronzovú medailu nechal za sebou svojho veľkého súpera Nemca Ronyho Ackermanna.

Pšenko pre agentúru TASR: „V behu som chcel začať pomalšie a potom postupne zrýchľovať. Už po prvom okruhu som však cítil, že to dnes nie je ono. Vôbec mi to nešlo, zostal som tvrdý. Lyže boli navoskované dobre, v nich problém nebol. V závere to už bolo z mojej strany trápenie, som rád, že sa mi podarilo dobehnúť do cieľa…“