Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
A-SKUPINA: SLOVENSKO – NEMECKO 0:3 (0:0, 0:2, 0:1), POSTUPOVÉ ŠANCE SA OTRIASLI

Hanebná prehra hokejistov

Nemec Jan Benda (vpravo) prijíma gratulácie od spoluhráčov po tom, čo strelil gól do siete slovenskej reprezentácie v druhej tretine úvodného zápasu A-skupiny prvej fázy olympijského turnaja v Kearns. Nemecko zvíťazilo 3:0. FOTO – TASR/AP

SALT LAKE CITY – Žiaľ, nebol to len zlý sen. Dlhoočakávané úvodné vystúpenie slovenských hokejistov v A-skupine olympijského kvalifikačného turnaja sa skončilo potupnou prehrou s Nemeckom 0:3. Vidina nášho postupu sa značne otriasla, ale nezhasla. Nevyhnutným predpokladom však bolo víťazstvo v stretnutí nad Lotyšskom, ktoré sa hralo v noci na dnes.

V hale E Center nastúpili naši hokejisti proti Nemcom hrajúcim na štyri kompletné päťky bez útočníka Ronalda Petrovického, ktorého pôvodné uvoľnenie jeho klub Calgary pre početnú maródku na poslednú chvíľu zrušil, namiesto neho sa na ľad dostal Kapuš. Po rozcvičke si kanonier Los Angeles Kings Žigmund Pálffy dal dolu prilbu a sadol si po boku náhradného brankára Lašáka. Do hry mal zasiahnuť iba v prípade núdze.

Odštartovali sme zbytočným vylúčením za chybné striedanie. Prvý vyskúšal brankára súpera Seligera v 7. minúte Pardavý, vzápätí český Nemec Martin Reichel pálil tesne nad Rybárovu hornú žrď. Po Šatanovom pokuse sme mali najbližšie ku gólu v 18. min, keď Smrekova bomba švihom od modrej skončila na ľavej žrdi.

Boj o životne dôležitý prvý gól sme prehrali v našej presilovke. Rumrich využil chybu Majeského na nemeckej modrej a sám sa rútil na Rybára. Žiadny blafák, zblízka trafil gólom tesne nad ľadom. Prízrak Nagana, kde sme s Nemcami prehrali po zbabranej kvalifikačnej skupine aj v boji o 9. miesto 2:4, začal ešte silnejšie strašiť v 28. minúte pri vylúčení Handzuša. Útočník Benda, hrajúci na poste obrancu, vypálil od modrej a McKay úspešne tienil pred Rybárom – 0:2. Pálffy na striedačke si nasadil prilbu a v 29. min naskočil na našu 29-sekundovú presilovku 5:3. Hravo si vodil po ľade viacerých protihráčov, ale tí veľmi dobre bránili strategické priestory pred svojou bránkou.

V poslednej tretine sa hralo prakticky na jednu bránku, v ktorej sa však prekonával hrdina zápasu Selinger. 27-ročný gólman z Norimbergu Ice Tigers vychytal milióndolárové slovenské hviezdy NHL aj vďaka homogénnemu húževnatému korčuľovaniu spoluhráčov v poli. Našim chýbal dôraz v koncovke, obrancovia včasnou rozohrávkou prakticky nezaložili brejkovú situáciu.

Góly: 21. Rumrich, 28. Benda, 60. Kathan.

SLOVENSKO: Rybár – I. Majeský, Smrek , Lintner, Obšut, Višňovský, Richard Pavlikovský – Róbert Petrovický, Kapuš, Rastislav Pavlikovský – Pardavý, Šechný, Torok (29.Pálffy) – Šatan, Handzuš, Bartečko. Tréner J. Filc.

NEMECKO: Seliger – Mayr, Goldmann, D.Kunce, Ehrhoff, Schubert, Seidenberg, Renz – Martin Reichel, Ustorf, Rumrich – Kathan, Soccio, Morczinietz – Abstreiter, Sturm, Kreutzer – Hynes, MacKay, Loth. Tréner H. Zach. Pred 8504 divákmi rozhodoval Acheson (Kan.), vylúčení: 4:5 presilovky 0:1, oslabenia 0:1.