Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

US Open - Hantuchová hladko do 3. kola

NEW YORK 1. septembra (SITA) - Daniela Hantuchová si suverénnym spôsobom vybojovala postup do 3. kola dvojhry na tenisovom US Open v New Yorku (celková dotácia 17,742 mil. USD). Slovenská ženská jednotka ...

NEW YORK 1. septembra (SITA) - Daniela Hantuchová si suverénnym spôsobom vybojovala postup do 3. kola dvojhry na tenisovom US Open v New Yorku (celková dotácia 17,742 mil. USD). Slovenská ženská jednotka a turnajová dvadsiatka zdolala v 2. kole Argentínčanku Mariu Emiliu Salerniovú hladko 6:1, 6:0 a v 3. kole sa stretne s desiatou nasadenou Američankou Venus Williamsovou. Staršia zo sestier Williamsových je víťazkou amerického Grand Slamu z rokov 2000 a 2001 a Slovenka má s ňou hrozivú bilanciu 0:7. Zatiaľ naposledy bola vo vzájomnom súboji V. Williamsová úspešnejšia pred dvoma mesiacmi v 3. kole Wimbledonu.

Úspešne si v stredu na modrých betónových dvorcoch v newyorskej štvrti Flushing Meadows počínali ešte v 1. kole dvojhry dvaja slovenskí muži. Pätnásty nasadený Dominik Hrbatý potvrdil proti Talianovi Andreasovi Seppimu úlohu favorita a zdolal ho v štyroch setoch 6:2, 6:4, 6:7 (6), 6:2. Jeho najbližším súperom bude švajčiarsky kvalifikant Michael Lammer. Hrbatému sa na US Open darí. Dvadsaťsedemročný rodák z Bratislavy pri svojej deviatej účasti nepostúpil z 1. kola iba dvakrát (1997 a 1999). Jeho doterajším maximom je štvrťfinále z vlaňajška. Postúpil aj Karol Kučera. Najskúsenejší zo slovenského kvinteta v New Yorku zdolal v 1. kole finalistu tohto podujatia z roku 1998 Austrálčana Marka Philippoussisa hladko v troch setoch 6:4, 6:2, 7:5. Súboj dvoch bývalých hráčov Top Ten zvládol Kučera, ktorý toho v tomto roku veľa nenahral, suverénne - bez straty setu a vzájomnú bilanciu s Philippoussisom vyrovnal na 1:1. Tridsaťjedenročný Bratislavčan vo svojej jubilejnej desiatej účasti na US Open postúpil do 2. kola po piaty raz. Jeho najbližším súperom bude sedemnásty nasadený Španiel David Ferrer.

V stredu zasiahli do bojov na US Open už aj dvaja slovenskí zástupcovia v začínajúcej sa súťaži vo štvorhre. Martina Suchá spolu s Češkou Zuzanou Ondráškovou nestačili na česko-francúzsky pár Denisa Chládková - Virginie Razzanová a po výsledku 3:6, 4:6 sa rozlúčili. Karol Beck po boku Čecha Jaroslava Levinského vyhrali prvý set nad Američanmi Alexom Bogomolovom a Travisom Rettenmaierom 6:2, potom stretnutie prerušili pre tmu.

Vo štvrtkovom programe figuruje dovedna šesť slovenských tenistov, ktorí sa predstavia vo dvojhre, štvorhre aj mixe. Najdôležitejší súboj má pred sebou Martina Suchá, ktorá v 2. kole dvojhry nastúpi proti favorizovanej Švajčiarke Patty Schnyderovej (bilancia 0:3). Vo štvorhre a mixe sa v úvodných kolách predstavia so svojimi partnerkami Daniela Hantuchová a Janette Husárová a v mužskom debli okrem dohrávky súboja Becka zasiahne do hry aj čisto slovenský pár Dominik Hrbatý - Michal Mertiňák.

Slovenskí tenisti v stredu na US Open - súhrn:

ŽENY / dvojhra - 2. kolo:

Daniela Hantuchová (20-SR) - Maria Emilia Salerniová (Arg.) 6:1, 6:0

Iba 52 minút trval súboj 22-ročnej slovenskej jednotky s rovnako starou Argentínčankou (až 127. vo WTA Tour), ktorá je lepšia v debli než v singlových súťažiach. Hantuchová (19. vo WTA Tour) hneď v úvode rýchlo viedla 3:0 a až za tohto stavu dovolila súperke znížiť. Ako sa neskôr ukázalo, bol to jediný získaný gem Salerniovej v celom stretnutí. Hantuchová dominovala najmä na podaní, keď až 19 z 21 prvých servisov, ktoré smerovali do kurtu, premenila vo víťazné lopty (úspešnosť 90%). Salerniová urobila aj oveľa viac nevynútených chýb (23-8) a najlepšia Slovenka súperku bez problémov prestrieľala aj vo víťazných úderoch (14-3). Hantuchová postúpila do 3. kola na US Open už po štvrtý raz v rade, jej maximom je zatiaľ štvrťfinále z roku 2002.

Štvorhra - 1. kolo:

Zuzana Ondrášková, Martina Suchá (ČR/SR) - Denisa Chládková, Virginie Razzanová (ČR/Fr.) 3:6, 4:6

MUŽI / dvojhra - 1. kolo:

Dominik Hrbatý (SR) - Andreas Seppi (Tal.) 6:2, 6:4, 6:7 (6), 6:2

Slovenský tenista hneď v úvodnej hre prerazil súperovi podanie a rýchlo viedol 2:0. Výborný nástup do zápasu potvrdil Hrbatý ďalším brejkom v siedmej hre a následne premenil druhý setbal na zisk úvodného dejstva - 6:2. Mladý Talian (70. v ATP Entry) vydržal v druhom sete odolávať dlhšie a svoje podanie si podržal trikrát až opäť do siedmeho tzv. Tildenovho gemu, keď favorizovaný Slovák využil druhý brejkbal na 4:3 a po necelých dvoch hodinách získal následne pre seba aj druhý set - 6:4. Vzápätí vlaňajší štvrťfinalista zobral Seppimu podanie aj v úvodnej hre nasledujúceho dejstva a zdalo sa, že duel smeruje k rýchlemu a jasnému záveru. Hrbatého dobre rozbehnutý stroj sa však zasekol za stavu 4:2 v treťom sete. Dvadsaťjedenročný taliansky tenista najskôr znížil na 3:4 a hneď nato prvým brejkom v zápase vyrovnal. Núkajúca sa šanca na zvrat dodala Seppimu viac sebadôvery a zrazu mala slovenská jednotka na kurte problémy. Tajbrejk tretieho setu sa od úvodu vyvíjal lepšie pre antukára z Apeninského polostrova, ktorý v ňom viedol 3:0 a potom aj 6:3. Hrbatý ešte dokázal dotiahnuť na 6:6, no ďalšie dve loptičky prehral, čo znamenalo stav 2:1 na sety. Otrasený slovenský tenista musel vzápätí čeliť brejkbalu aj v prvom geme nasledujúcej časti hry a svoj ďalší servis dokonca prehral. Za stavu 1:2 však dokázal zmobilizovať svoje sily a najskôr rebrejkom a následne šnúrou ďalších štyroch hier vyhral štvrtý set 6:2 a celý zápas 3:1 na sety. Hrbatý tak upravil svoju bilanciu so Seppim na 2:0, keď tretieho najlepšieho talianskeho hráča súčasnosti zdolal pred dvoma rokmi na antuke na challengeri v San Maríne 6:4, 6:1.

Karol Kučera (SR) - Mark Philippoussis (Austr.) 6:4, 6:2, 7:5

Vývoj prvého setu bol vyrovnaný do stavu 3:3. Potom Kučera (141. v ATP Entry) Austrálčana po prvý raz brejkol, Philippoussis vzápätí predviedol rebrejk, ale slovenský tenista po ďalšom vyhratom podaní súpera predsa len doviedol set do víťazného konca. Druhý set bol vyrovnaný do stavu 2:2, potom 31-ročný Kučera sériou štyroch gemov dotiahol dejstvo do hladkého výsledku 6:2. Tretí set bol najvyrovnanejší. Obaja hráči dobre podávali a vyhrávali si servis do stavu 5:5. Následne Philippoussis po piaty raz neudržal svoj servis a skúsený Kučera už ďalšie svoje podanie využil na víťazstvo. Slovenský tenista predčil súpera vo všetkých hlavných štatistických ukazovateľoch: účinnosť I. podania (79% - 63%), víťazné údery (33-24), nevynútené chyby (21 - 42).

Karol Beck, Jaroslav Levinský (SR/ČR) - Alex Bogomolov, Travis Rettenmaier (USA) 6:2, 1:1 - prerušené pre tmu, dohrávka vo štvrtok

Štvrtkový program Slovákov na US Open (začiatky zápasov v SELČ):

Karol Beck, Jaroslav Levinský (SR/ČR) - Alex Bogomolov, Travis Rettenmaier (USA) 6:2, 1:1 - dohrávka zo stredy, dvorec č. 6, tretí zápas, začiatok cca 21.00 h

Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák (SR) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (Poľ.) - dvorec č. 18, prvý zápas, začiatok o 17.10 h

Martina Suchá (SR) - Patty Schnyderová (11-Švajč.) - dvorec č. 10, piaty zápas, začiatok po 23.00 h

Daniela Hantuchová, Ai Sugijamová (5-SR/Jap.) - Alexa Glatchová, Vania Kingová (USA) - dvorec č. 13, tretí zápas, cca 20.30 h

Janette Husárová, Francesca Schiavoneová (15-SR/Tal.) - Rika Fudžiwarová, Na Li (Jap./Čína) - dvorec č. 14, tretí zápas, cca po 20.00 h

Miešaná štvorhra - 1. kolo:

Daniela Hantuchová, Maheš Bhupáthí (SR/India) - Tiantian Sun, Simon Aspelin (Čína/Švéd.) - dvorec č. 13, piaty zápas, cca po 23.00 h

Janette Husárová, Leoš Friedl (SR/ČR) - Dinara Safinová, Andy Ram (Rus./Izr.) - dvorec č. 14, piaty zápas, cca po 23.00 h